swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Podsumowanie buskiego XXII Finału WOŚP (foto)

Dodane: Milena Data: 2014-01-14 18:01:35 (czytane: 33115)  Wersja do druku

W niedzielę 12 stycznia 2014 r. w Busku-Zdroju, zagrała po raz XXII Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od rana na buskich ulicach, można było spotkać kwestujących wolontariuszy.

To wszystko "Na ratunek", czyli po to, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej dla seniorów.

Już dziś wszyscy zastanawiają się, czy uda się pobić rekord poprzednich edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w 2013 roku udało się zebrać ponad 50 mln zł.

W tym roku WOŚP po raz drugi zbierał pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału wyposażono wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne.

W ramach XXII Finału WOŚP w całej Polsce, a także za granicą, odbyły się imprezy towarzyszące, między innymi zorganizowano akcję zbiórki krwi dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 11 stycznia 2014 r w Busku-Zdroju , ochotnicy mogli oddawać krew w punkcie krwiodawstwa - zlokalizowanym w Domu Harcerza w Busku- Zdroju. Chętnych nie zabrakło, wszyscy mieli zapewnioną fachową opiekę medyczną.

Buski WOŚP
W całym kraju pieniądze na WOŚP zbierało ponad 120 tysięcy wolontariuszy z blisko 1,8 tys. sztabów. Na terenie całego powiatu buskiego pieniądze zbierało ok. 150 wolontariuszy.
Już po raz 22, Busko-Zdrój swój sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma siedzibę w Szkole Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju. W XXII Finale WOŚP wzięły udział również ośrodki z pobliskich miejscowości, m.in takich, jak: Nowy Korczyn, Gnojno, Stopnica, Zborów, Solec-Zdrój, Dobrowoda, Skotniki Dolne, Zbludowice.

wosp_busko2.jpg

"Wolontariusze i opiekunowie mimo niesprzyjającej pogody, dzielnie się trzymali, nie tylko w Busku-Zdroju, ale i w sąsiednich miejscowościach. Najmłodszy wolontariusz miał 1 rok, zebrał w sumie 370 zł. Ze względu na silny wiatr, zbierał pieniądze tylko przez ok. pół godziny." - poinformowała nas Grażyna Kopacz-Sowa - szefowa buskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W błyskawicznym tempie rosła suma pieniędzy, jaką powiat Buski zbierał dla WOŚP. Ponad 60 tysięcy, to zadeklarowana kwota, oszacowana na podstawie meldunków ze sztabów w powiecie Buskim. "Dokładnego wyniku jeszcze nie podajemy, ponieważ nie został potwierdzony przez bank " - dodała Grażyna Kopacz-Sowa.

Podczas tegorocznego Finału WOŚP w sumie udało się zebrała ponad 35 mln zł. Jednak ostateczny wynik Finału znany będzie dopiero za kilka tygodni, ponieważ co roku WOŚP podaje go na przełomie lutego i marca. Informacje na ten temat aktualizowane są na bieżąco oraz podawane na oficjalnej stronie WOŚP: www.wosp.org.pl.

wosp_busko1.jpg

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można było wspierać na wiele sposobów - wrzucając darowiznę do puszek wolontariuszy, przychodząc na charytatywny koncert w naszym mieście, ale również przez internet: m.in. przelewami, sms-ami, przy pomocy karty kredytowej lub debetowej, za pomocą serwisów społecznościowych. W okolicach Buska-Zdroju organizowano zbiórki - czyli wolontariusze zbierali pieniądze, bądź też odbywały się różne imprezy, w zależności od danej miejscowości.

Pieniądze z XXII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przekazane m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej - zakupione zostaną wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, aparaty USG, RTG przyłóżkowe oraz radiologiczne stacje diagnostyczne.

Po raz kolejny w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączył się także Samorząd Województwa Świętokrzyskiego oraz dyrektorzy z Urzędu Marszałkowskiego. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją imprezy objęli: Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski oraz Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

wosp_busko.jpg

wosp_busko3.jpg

12 stycznia 2014 r., o godzinie 15.00 rozpoczął się charytatywny koncert w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. W przerwie odbyła się aukcja dzieł sztuki, szkła artystycznego oraz gadżetów WOŚP, którą poprowadzili: Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski oraz Jerzy Cichecki.

Na scenie zaprezentowali się soliści i zespoły działające przy BSCK oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy przygotowali krótki program artystyczny.

Podczas 22 Finału WOŚP odbył się kiermasz pysznych ciast, pokaz karate sportowców Marka Praska, pokaz ratownictwa medycznego, który poprowadzili strażacy, wspólnie z harcerską grupą ratowniczą Szymona Wójcika. Każdy miał okazję przejechać się na prawdziwym harleyu.

Wieczorem na scenie królował rock, wystąpiły takie zespoły, jak: The Troopers, Too Black Projekt oraz Mr. Pollack. W tym roku nie zabrakło również światełka do nieba, które zabłysło tradycyjnie o godz. 20.00.

22 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy nie odbyłby się, gdyby nie pomoc wielu ludzi. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tegorocznego finału, Policji i służbom porządkowym dbający o bezpieczeństwo podczas imprezy oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w wydarzeniu i wsparli finansowo akcję WOŚP.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XXII Finału WOŚP na stronie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.


fotoreportaż

 
(fot. Tadeusz Ura, Marta Pisarczyk)



/mb/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (41)
     

-*** (2014-01-16 19:31:02)

Burmistrzowi w Dobrowodzie zabrakło taktu, kultury i braku szacunku do dziadków, rodziców, "reszty nauczycieli" i wojewody...

- (2014-01-15 17:40:44)

dlaczego nie pisze nic o Dobrowodzie panie redaktorze

-Kosa (2014-01-15 11:57:59)

MR>POLLAK niesamowita muza, szkoda tylko, że tak mało ludzi zostało do końca. A płyta jest wspaniała. Pozdrawiam kapelę.

Porucznik (2014-01-15 06:14:29)

Policja w rozpiętych mundurach ?

(2014-01-14 23:02:17)

Zobaczymy co OSP Szaniec pokaże na zawodach na wyższym szczeblu bo chodzą słuchy ze w tym roku ponownie mają wygrac i to bedzie fakt bo okoliczne OSP jak pokazały ostatnie ćwieczenia "zawody" odpusciły skoro nie do końca uczciwie sendziowano.

- (2014-01-13 22:48:19)

JRG Zbludowice napewno by to zrobilo lepiej !!

-jola (2014-01-13 19:55:54)

Pokaz strażacki był dla dzieci. A starsi to pewnie chcieliby żeby podpalić np. Urząd Skarbowy. To by była jazda. Nie....

-- (2014-01-13 17:25:22)

bo niektórzy lubią pluć jadem - to wolny kraj przecież :P

- (2014-01-13 17:16:47)

Chlopaki z OSP Szaniec juz wam wszystkim pokazali na zawodach kto jest najlepszy !!!Pozdrawiam

- (2014-01-13 17:08:55)

dlaczego sie nic nie pisze jak było, przeciez kupa młodzieży była zaangazowana w WOŚP

-x (2014-01-13 17:08:48)

Jeśli są jacyś lepsi pseudo zawodowcy z innej OSP to zapraszam do pokazu :)

-olo (2014-01-13 15:20:01)

Z tego co śledzę całość zebranych w danym roku pieniędzy przez WOSP jest przeznaczona i wydatkowana na zakup sprzętu. Odsetki są wydawane na obsługę tej gigantycznej imprezy. Woodstock jest finansowany z innych źródeł. Nieprzychylni WOSP manipulują sprawozdaniem rocznym, podczas gdy Fundacja rozlicza się w nieco innym systemie.Jakiś cymbał nieumiejętnie czyta sprawozdanie , uzyskuje bzdury, które trąbi na cały świat.

-do tego co wie o dochodzie z stoisk (2014-01-13 14:56:11)

To proszę pokazać nam gdzie to jest w sprawozdaniu finansowym czy innych dokumentach oraz ewentualnie ile - chodzi oczywiście o ten dochód z stolików na Woodstock. Bo napisać piękne słówka bez pokrycia każdy może, a nam chodzi o merytoryczną dyskusję.

- (2014-01-13 12:51:18)

The trooppers the best.

-ja (2014-01-13 12:02:53)

do -ODSETKI
Właśnie dziwne , przecież sprzęt o wartości kilkudziesięciu milinów kupuje się na allegro .... kup teraz i już , nawet nie trzeba czytać opisów ... po co - trzeba od razu ratować życie . GRATULUJE WYOBRAŹNI LOL

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry