Podsumowanie buskiego XXII Finału WOŚP (foto) 2014-01-14 18:01:35
W niedzielę 12 stycznia 2014 r. w Busku-Zdroju, zagrała po raz XXII Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od rana na buskich ulicach, można było spotkać kwestujących wolontariuszy.
To wszystko "Na ratunek", czyli po to, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej dla seniorów.
Już dziś wszyscy zastanawiają się, czy uda się pobić rekord poprzednich edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w 2013 roku udało się zebrać ponad 50 mln zł.
W tym roku WOŚP po raz drugi zbierał pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału wyposażono wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne.
W ramach XXII Finału WOŚP w całej Polsce, a także za granicą, odbyły się imprezy towarzyszące, między innymi zorganizowano akcję zbiórki krwi dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 11 stycznia 2014 r w Busku-Zdroju , ochotnicy mogli oddawać krew w punkcie krwiodawstwa - zlokalizowanym w Domu Harcerza w Busku- Zdroju. Chętnych nie zabrakło, wszyscy mieli zapewnioną fachową opiekę medyczną.
Buski WOŚP W całym kraju pieniądze na WOŚP zbierało ponad 120 tysięcy wolontariuszy z blisko 1,8 tys. sztabów. Na terenie całego powiatu buskiego pieniądze zbierało ok. 150 wolontariuszy. Już po raz 22, Busko-Zdrój swój sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma siedzibę w Szkole Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju. W XXII Finale WOŚP wzięły udział również ośrodki z pobliskich miejscowości, m.in takich, jak: Nowy Korczyn, Gnojno, Stopnica, Zborów, Solec-Zdrój, Dobrowoda, Skotniki Dolne, Zbludowice.
"Wolontariusze i opiekunowie mimo niesprzyjającej pogody, dzielnie się trzymali, nie tylko w Busku-Zdroju, ale i w sąsiednich miejscowościach. Najmłodszy wolontariusz miał 1 rok, zebrał w sumie 370 zł. Ze względu na silny wiatr, zbierał pieniądze tylko przez ok. pół godziny." - poinformowała nas Grażyna Kopacz-Sowa - szefowa buskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W błyskawicznym tempie rosła suma pieniędzy, jaką powiat Buski zbierał dla WOŚP. Ponad 60 tysięcy, to zadeklarowana kwota, oszacowana na podstawie meldunków ze sztabów w powiecie Buskim. "Dokładnego wyniku jeszcze nie podajemy, ponieważ nie został potwierdzony przez bank " - dodała Grażyna Kopacz-Sowa.
Podczas tegorocznego Finału WOŚP w sumie udało się zebrała ponad 35 mln zł. Jednak ostateczny wynik Finału znany będzie dopiero za kilka tygodni,
ponieważ co roku WOŚP podaje go na przełomie lutego i marca. Informacje na ten temat aktualizowane są na bieżąco oraz podawane na oficjalnej stronie WOŚP: www.wosp.org.pl.
Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można było wspierać na wiele sposobów - wrzucając darowiznę do puszek wolontariuszy, przychodząc na charytatywny koncert w naszym mieście, ale również przez internet: m.in. przelewami, sms-ami, przy pomocy karty kredytowej lub debetowej, za pomocą serwisów społecznościowych. W okolicach Buska-Zdroju organizowano zbiórki - czyli wolontariusze zbierali pieniądze, bądź też odbywały się różne imprezy, w zależności od danej miejscowości.
Pieniądze z XXII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przekazane m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej - zakupione zostaną wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, aparaty USG, RTG przyłóżkowe oraz radiologiczne stacje diagnostyczne.
Po raz kolejny w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączył się także Samorząd Województwa Świętokrzyskiego oraz dyrektorzy z Urzędu Marszałkowskiego. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją imprezy objęli: Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski oraz Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój. 12 stycznia 2014 r., o godzinie 15.00 rozpoczął się charytatywny koncert w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. W przerwie odbyła się aukcja dzieł sztuki, szkła artystycznego oraz gadżetów WOŚP, którą poprowadzili: Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski oraz Jerzy Cichecki.
Na scenie zaprezentowali się soliści i zespoły działające przy BSCK oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy przygotowali krótki program artystyczny.
Podczas 22 Finału WOŚP odbył się kiermasz pysznych ciast, pokaz karate sportowców Marka Praska, pokaz ratownictwa medycznego, który poprowadzili strażacy, wspólnie z harcerską grupą ratowniczą Szymona Wójcika. Każdy miał okazję przejechać się na prawdziwym harleyu.
Wieczorem na scenie królował rock, wystąpiły takie zespoły, jak: The Troopers, Too Black Projekt oraz Mr. Pollack. W tym roku nie zabrakło również światełka do nieba, które zabłysło tradycyjnie o godz. 20.00.
22 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy nie odbyłby się, gdyby nie pomoc wielu ludzi. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli przy organizacji tegorocznego finału, Policji i służbom porządkowym dbający o bezpieczeństwo podczas imprezy oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w wydarzeniu i wsparli finansowo akcję WOŚP.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XXII Finału WOŚP na stronie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.
(fot. Tadeusz Ura, Marta Pisarczyk)
/mb/
|
|
|