Dodane: admin Data: 2013-12-11 01:42:20 (czytane: 32756) 
Przeglądając stronę internetową Towarzystwa Miłośników Buska natrafiłem na fotografię, która na chwilę przeniosła mnie w dawne czasy. Widać na niej kawiarnię "Mała czarna" przy buskim rynku.
Za sprawą tej fotografii wybrałem się w króciutką podróż sentymentalną...
Duży napis nad wejściem z nazwą kawiarni i przyciągające z daleka napisy: kawa herbata, lody, napoje... Nas dzieci, najbardziej interesowały lody, ale pamiętam do dziś zapach mielonej kawy. Nie raz nosiłem tam kawę, do zmielenia w dużym srebrnym młynku. Pamiętam też stary metalowy automat telefoniczny po lewej stronie przy wejściu do kawiarni...
Jako, że od dziecka lubiłem łakocie, a w sklepach można było kupić co
najwyżej landrynki (przy okazji - przypomniał mi się napój landrynkowy w
woreczkach kupowany przed przedstawieniem w przyjezdnym cyrku...), to co
przyciągało moją szczególną uwagę to szklana gablota ze smakołykami. Tam
chodziło się na lody, smakowało galaretki - kolorowe kostki, podane w
pucharach, oblane bitą śmietaną i posypane kakao...
Bochen chleba zjadany po drodze do domu...
Czy
ktoś jeszcze pamięta chleb z piekarni Państwa Krzemień z ulicy
Kilińskiego? Stało się godzinami w kolejce, aby kupić gorący,
niesamowicie pachnący chleb. Taki chleb zapewne, miał na myśli Wojtek
Belon w balladzie o Cześku piekarzu. Kupowało się zwykle dwa bochenki,
jeden zjadało się po drodze do domu...
W pamięci mam jeszcze wiele takich miejsc: strzelnica na "starym targowiu", sklep Pani Iskrowej z korkami i kapiszonami, saturator Pana Głuszka na "starym dworcu", basen letni obok "Buskowianki", apteka w rynku, z setką drewnianych szuflad i wiele, wiele innych. Jeśli czas pozwoli wrócę do tematu.
Czas wracać do pracy z króciutkiej podróży. Zachęcam do dzielenia się podobnymi wspomnieniami. Każdy zapewne ma w pamięci takie miejsca... Może znajdą się stare zdjęcia?
Zdjęcia i Wasze wspomnienia proszę przesyłać na adres redakcja@busko.com.pl
Może uda się wreszcie zrobić dawno zapowiadaną galerię "Busko na starej fotografii" - liczę na Was drodzy czytelnicy...
/MC/
Więcej starych fotografii: www.tmb.busko.pl
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (54) |
- (2013-12-11 10:27:17)
Hahahahahahah i co z tą szybą się stało no nie mogę. Tego to nie słyszałem.
- (2013-12-11 10:17:41)
a kto z was pamięta Staropolankę, Jubilatkę.
Mamy taką rodzinną opowieść jak jeden mój wujek założył się że wyniesie szybę która leżała na stoliku. A trzeba młodym powiedzieć że w tamtych czasach na stolikach były położone szyby aby nie trzeba było po każdym gościu wymieniać obrusa.
No i ten wujek szeroko rozlożył ręce tak jakby tę szybę wynosił i głośnio mówił "z drogi szybę niosę". I tak wychodził ze staropolanki kilka razy aż w którymś momencie wziął szybę, nikt już wówczas nie zwracał na niego uwagi. I tak stał się właścicielem szyby.
W latach osiemdziesiątych była restauracja chyba Słoneczna w budynku gdzie jest obecnie stokrotka.
Do Łatanic się jeździło na obiady.
-@ (2013-12-11 10:12:21)
A może by tek w Busku zrobić Festiwal Bluesowy w 2014....co wy na to?????????
Narazie lokalny , a potem Ogólnopolski?
-@ (2013-12-11 10:09:53)
Fajnie, że jeszcze ktoś mnie pamięta. W przyszłym roku 2014 chce zorganizować koncert starej kapeli rockowo bulesoewej. Może uda się w starym składzie Andrzej.K.Grzesiek.K,Tymek.L,Sławek.P, ale zapraszam wszystkich chętnych do mnie. Może rozbudować kepelkę.
- (2013-12-11 10:09:51)
No pewno i słynny szlagier " W hołdzie Tomkowi " oraz "Stare motory" tego się nie zapomina.
-bartek (2013-12-11 10:08:33)
na początku p.Krzemień miał piekarnię właśnie w tej uliczce przy Małej Czarnej,pół Buska nosiło tam swoje blachy z mięsem i ciastem do pieczenia.
-MC (2013-12-11 09:54:48)
Próby w "Praktycznej Pani" i ówczesnym PD-ku pamiętam doskonale. Cieszę się, że ktoś pamięta pierwsze buskie przeglądy kapel w LO i Domu Kultury - bo nieskromnie powiem, że je organizowałem :). Ostatnio znalazłem zdjęcie z przeglądu w LO i przypomniałem sobie, że nawet go prowadziłem :) Ciężko samemu mi uwierzyć - ale tak było. Jeśli chodzi o koncert w LO to pamiętam, że musiałem zorganizować nagłośnienie i na własnych plecach nosiliśmy te "stu kilowe" kolumny z Domu Nauczyciela i bodajże z PKS. Pamiętacie jeszcze KZNA?
Pozdrawiam
MC
- (2013-12-11 09:41:00)
Ja pamiętam pierwsze w Busku!!! Małpek je robił potem z Paskiem, a potem młody Małpek po bracie przejął, a potem w PDK-u na holu pamiętacie.
-@ (2013-12-11 09:31:38)
Ten chleb u Krzemienia to pamiętam zapach do dziś........... a kto pamięta chłopaków wtedy młodych co grali na gitarach gdzie się dało? a koncerty w Domu Kultury czy LO...?
-@ (2013-12-11 09:27:58)
Ach co za czasy , "GROTA" to było wspaniałe miejsce, centrum spotkań i informacji z dnia, bez neta. Tak tam zbierała się młodzież. A pamięta jeszcze ktoś dyskoteki w ŚM na Pułaskiego..........?
- (2013-12-11 09:10:35)
W tej kawiarence zawsze było pełno ludzi, czasem trzeba było czekać na miejsce. Pamiętam jak z rodzicami tam chodziłem na lody. Pamiętacie jaki tam był fajny klimat takiej małej kawiarenki. No i faktycznie pachniało świeżo zmieloną kawą.
-ja (2013-12-11 08:51:59)
a po lewej stronie był sklep kosmetyczny tak piękne czasy
-Ha (2013-12-11 08:48:04)
Opowiem Wam pewną historyjkę z tą kawiarnią a raczej ze zdarzeniem jakie miało miejsce koło tej kawiarni. Jest lany poniedziałek ciepły dzień świąteczny. Zapewne już po kościele ucieka ulicą Boh W-wy dziewczyna, a za nią chłopaki z wiaderkami z wodą. Dziewczyna dobiega do drzwi "Małej Czarnej" odwraca się do chłopaków i z uśmiechem na twarzy krzyczy "no i co mi zrobicie" łapie za klamkę a tu zamknięte hahahaha. Więcej nie muszę wa opowiadać co było dalej. Jak patrzę na te drzwi tej kawiarni to mi się przypomina ten obraz.
- (2013-12-11 08:34:40)
a ta bita śmietana w pucharkach........ to było coś
-JAiJA (2013-12-11 08:24:00)
Potem otwarli piwniczkę na Sikorskiego w podziemiu, później jeszcze disco zenit w rynku. Potem Manhatan... i poleciąło...
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.