swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

'Mała czarna' - kto jeszcze pamięta?

Dodane: admin Data: 2013-12-11 01:42:20 (czytane: 32756)  Wersja do druku

Przeglądając stronę internetową Towarzystwa Miłośników Buska natrafiłem na fotografię, która na chwilę przeniosła mnie w dawne czasy. Widać na niej kawiarnię "Mała czarna" przy buskim rynku.

Za sprawą tej fotografii wybrałem się w króciutką podróż sentymentalną...
Duży napis nad wejściem z nazwą kawiarni  i przyciągające z daleka napisy: kawa herbata, lody, napoje... Nas dzieci, najbardziej interesowały lody, ale pamiętam do dziś zapach mielonej kawy. Nie raz nosiłem tam kawę, do zmielenia w dużym srebrnym młynku. Pamiętam też stary metalowy automat telefoniczny po lewej stronie przy wejściu do kawiarni...

mala_czarna.jpg 

Jako, że od dziecka lubiłem łakocie, a w sklepach można było kupić co najwyżej landrynki (przy okazji - przypomniał mi się napój landrynkowy w woreczkach kupowany przed przedstawieniem w przyjezdnym cyrku...), to co przyciągało moją szczególną uwagę to szklana gablota ze smakołykami. Tam chodziło się na lody, smakowało galaretki - kolorowe kostki, podane w pucharach, oblane bitą śmietaną i posypane kakao... 

Bochen chleba zjadany po drodze do domu...
Czy ktoś jeszcze pamięta chleb z piekarni Państwa Krzemień z ulicy Kilińskiego? Stało się godzinami w kolejce, aby kupić gorący, niesamowicie pachnący chleb. Taki chleb zapewne, miał na myśli Wojtek Belon w balladzie o Cześku piekarzu. Kupowało się zwykle dwa bochenki, jeden zjadało się po drodze do domu...

W pamięci mam jeszcze wiele takich miejsc: strzelnica na "starym targowiu", sklep  Pani Iskrowej z korkami i kapiszonami, saturator Pana Głuszka na "starym dworcu", basen letni obok "Buskowianki", apteka w rynku, z setką drewnianych szuflad i wiele, wiele innych. Jeśli czas pozwoli wrócę do tematu.


Czas wracać do pracy z króciutkiej podróży. Zachęcam do dzielenia się podobnymi wspomnieniami.  Każdy zapewne ma w pamięci takie miejsca... Może znajdą się stare zdjęcia?
Zdjęcia i Wasze wspomnienia proszę przesyłać  na adres redakcja@busko.com.pl

Może uda się wreszcie zrobić dawno zapowiadaną galerię "Busko na starej fotografii" - liczę na Was drodzy czytelnicy...

/MC/

Więcej starych fotografii: www.tmb.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (54)
     

- (2013-12-11 10:27:17)

Hahahahahahah i co z tą szybą się stało no nie mogę. Tego to nie słyszałem.

- (2013-12-11 10:17:41)

a kto z was pamięta Staropolankę, Jubilatkę.
Mamy taką rodzinną opowieść jak jeden mój wujek założył się że wyniesie szybę która leżała na stoliku. A trzeba młodym powiedzieć że w tamtych czasach na stolikach były położone szyby aby nie trzeba było po każdym gościu wymieniać obrusa.
No i ten wujek szeroko rozlożył ręce tak jakby tę szybę wynosił i głośnio mówił "z drogi szybę niosę". I tak wychodził ze staropolanki kilka razy aż w którymś momencie wziął szybę, nikt już wówczas nie zwracał na niego uwagi. I tak stał się właścicielem szyby.
W latach osiemdziesiątych była restauracja chyba Słoneczna w budynku gdzie jest obecnie stokrotka.
Do Łatanic się jeździło na obiady.

-@ (2013-12-11 10:12:21)

A może by tek w Busku zrobić Festiwal Bluesowy w 2014....co wy na to?????????
Narazie lokalny , a potem Ogólnopolski?

-@ (2013-12-11 10:09:53)

Fajnie, że jeszcze ktoś mnie pamięta. W przyszłym roku 2014 chce zorganizować koncert starej kapeli rockowo bulesoewej. Może uda się w starym składzie Andrzej.K.Grzesiek.K,Tymek.L,Sławek.P, ale zapraszam wszystkich chętnych do mnie. Może rozbudować kepelkę.

- (2013-12-11 10:09:51)

No pewno i słynny szlagier " W hołdzie Tomkowi " oraz "Stare motory" tego się nie zapomina.

-bartek (2013-12-11 10:08:33)

na początku p.Krzemień miał piekarnię właśnie w tej uliczce przy Małej Czarnej,pół Buska nosiło tam swoje blachy z mięsem i ciastem do pieczenia.

-MC (2013-12-11 09:54:48)

Próby w "Praktycznej Pani" i ówczesnym PD-ku pamiętam doskonale. Cieszę się, że ktoś pamięta pierwsze buskie przeglądy kapel w LO i Domu Kultury - bo nieskromnie powiem, że je organizowałem :). Ostatnio znalazłem zdjęcie z przeglądu w LO i przypomniałem sobie, że nawet go prowadziłem :) Ciężko samemu mi uwierzyć - ale tak było. Jeśli chodzi o koncert w LO to pamiętam, że musiałem zorganizować nagłośnienie i na własnych plecach nosiliśmy te "stu kilowe" kolumny z Domu Nauczyciela i bodajże z PKS. Pamiętacie jeszcze KZNA?
Pozdrawiam
MC

- (2013-12-11 09:41:00)

Ja pamiętam pierwsze w Busku!!! Małpek je robił potem z Paskiem, a potem młody Małpek po bracie przejął, a potem w PDK-u na holu pamiętacie.

-@ (2013-12-11 09:31:38)

Ten chleb u Krzemienia to pamiętam zapach do dziś........... a kto pamięta chłopaków wtedy młodych co grali na gitarach gdzie się dało? a koncerty w Domu Kultury czy LO...?

-@ (2013-12-11 09:27:58)

Ach co za czasy , "GROTA" to było wspaniałe miejsce, centrum spotkań i informacji z dnia, bez neta. Tak tam zbierała się młodzież. A pamięta jeszcze ktoś dyskoteki w ŚM na Pułaskiego..........?

- (2013-12-11 09:10:35)

W tej kawiarence zawsze było pełno ludzi, czasem trzeba było czekać na miejsce. Pamiętam jak z rodzicami tam chodziłem na lody. Pamiętacie jaki tam był fajny klimat takiej małej kawiarenki. No i faktycznie pachniało świeżo zmieloną kawą.

-ja (2013-12-11 08:51:59)

a po lewej stronie był sklep kosmetyczny tak piękne czasy

-Ha (2013-12-11 08:48:04)

Opowiem Wam pewną historyjkę z tą kawiarnią a raczej ze zdarzeniem jakie miało miejsce koło tej kawiarni. Jest lany poniedziałek ciepły dzień świąteczny. Zapewne już po kościele ucieka ulicą Boh W-wy dziewczyna, a za nią chłopaki z wiaderkami z wodą. Dziewczyna dobiega do drzwi "Małej Czarnej" odwraca się do chłopaków i z uśmiechem na twarzy krzyczy "no i co mi zrobicie" łapie za klamkę a tu zamknięte hahahaha. Więcej nie muszę wa opowiadać co było dalej. Jak patrzę na te drzwi tej kawiarni to mi się przypomina ten obraz.

- (2013-12-11 08:34:40)

a ta bita śmietana w pucharkach........ to było coś

-JAiJA (2013-12-11 08:24:00)

Potem otwarli piwniczkę na Sikorskiego w podziemiu, później jeszcze disco zenit w rynku. Potem Manhatan... i poleciąło...

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry