swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

'Mała czarna' - kto jeszcze pamięta?

Dodane: admin Data: 2013-12-11 01:42:20 (czytane: 32755)  Wersja do druku

Przeglądając stronę internetową Towarzystwa Miłośników Buska natrafiłem na fotografię, która na chwilę przeniosła mnie w dawne czasy. Widać na niej kawiarnię "Mała czarna" przy buskim rynku.

Za sprawą tej fotografii wybrałem się w króciutką podróż sentymentalną...
Duży napis nad wejściem z nazwą kawiarni  i przyciągające z daleka napisy: kawa herbata, lody, napoje... Nas dzieci, najbardziej interesowały lody, ale pamiętam do dziś zapach mielonej kawy. Nie raz nosiłem tam kawę, do zmielenia w dużym srebrnym młynku. Pamiętam też stary metalowy automat telefoniczny po lewej stronie przy wejściu do kawiarni...

mala_czarna.jpg 

Jako, że od dziecka lubiłem łakocie, a w sklepach można było kupić co najwyżej landrynki (przy okazji - przypomniał mi się napój landrynkowy w woreczkach kupowany przed przedstawieniem w przyjezdnym cyrku...), to co przyciągało moją szczególną uwagę to szklana gablota ze smakołykami. Tam chodziło się na lody, smakowało galaretki - kolorowe kostki, podane w pucharach, oblane bitą śmietaną i posypane kakao... 

Bochen chleba zjadany po drodze do domu...
Czy ktoś jeszcze pamięta chleb z piekarni Państwa Krzemień z ulicy Kilińskiego? Stało się godzinami w kolejce, aby kupić gorący, niesamowicie pachnący chleb. Taki chleb zapewne, miał na myśli Wojtek Belon w balladzie o Cześku piekarzu. Kupowało się zwykle dwa bochenki, jeden zjadało się po drodze do domu...

W pamięci mam jeszcze wiele takich miejsc: strzelnica na "starym targowiu", sklep  Pani Iskrowej z korkami i kapiszonami, saturator Pana Głuszka na "starym dworcu", basen letni obok "Buskowianki", apteka w rynku, z setką drewnianych szuflad i wiele, wiele innych. Jeśli czas pozwoli wrócę do tematu.


Czas wracać do pracy z króciutkiej podróży. Zachęcam do dzielenia się podobnymi wspomnieniami.  Każdy zapewne ma w pamięci takie miejsca... Może znajdą się stare zdjęcia?
Zdjęcia i Wasze wspomnienia proszę przesyłać  na adres redakcja@busko.com.pl

Może uda się wreszcie zrobić dawno zapowiadaną galerię "Busko na starej fotografii" - liczę na Was drodzy czytelnicy...

/MC/

Więcej starych fotografii: www.tmb.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (54)
     

-K... (2013-12-11 14:49:18)

Pozdrowienia dla Tomka N.

-do 007 (2013-12-11 14:42:26)

Przeczytaj artykuł Admin właśnie w nim zwraca się do internautów o pomoc ...Może uda się wreszcie zrobić dawno zapowiadaną galerię "Busko na starej fotografii" - liczę na Was drodzy czytelnicy... skontaktuj się z MC.

-oo7 (2013-12-11 14:03:04)

Mam sporo zdjęć (ok. 200)starego Buska, głownie przedwojennych ze zdroju. Może admin zrobiłby specjalny dział, na który mozna by było wysyłać takie fotki?

-@ (2013-12-11 13:02:00)

Właśnie zapomniałem "DZIECI PEDEKU" kultowa grupa ludzi , no i SŁONECZNA to był lokal dla młodych.

-olo (2013-12-11 12:16:50)

Mała Czarna była stosunkowo dobrze zaopatrzonym lokalem. Możma tam było dostać puchary lodowe, róznste galaretki, słynne ciastka W-Z, oranżady, równie słunny ,, płynny owoc,, jakies soki i soczki. O ile mnie pamięć nie myli było tam także wino rumuńskie i bułgarskie
Ponieważ lokal był usytuowany w dobrym biznesowo miejscu trudno było o stolik

Młodzieżowa typowo kawiarnia był ,,Uśmiech,, w domu kultury. Tam miejscowe piękności śleczały nad małą czarna tzw zalewajką, skwapliwie wyjadając na koniec pobytu fusy po kawie. Atmosferę tego lokalu podtrzymywał adapter Bambino z niezłym zestawem płyt na widokówkach.

Buska gastronomia lat 60 i 70 to wspomniane tu Jubilatka, Staropolanka, Wiślica, Klubowa i lokal u,, Urego,, jak odmieniali to nazwisko smakosze piwa i trunków mocniejszych. Do elegantszych należał lokal przy Bagateli prowadzony przez oryginała p.Skrzypczaka. Tam rarytasem była melba

Buscy lodziarze to temat następny. Słynne budki Kwiatkowskiego czy pani Longinowej jak ja miejscowi tytułowali , bo faktycznie miała inne nazwisko a ksywa Longinowa pochodziło od imienia jej męża, znanego w Busku działacza sportowego i turystycznego.

Amatorzy konsumpcji na powietrzu udawali się na tzw konsomołke czyli łączkę na zapleczu rynku wejście przy sklepie Konsumy. Tam obficie lano w gardło wino z Bodzentyna. Kręciła się tam babcia, która za 2 zł użyczała wrażliwcom szklankę

-pamiętam (2013-12-11 12:10:54)

piekarnię na starym targowiu, jako dziecko stukało się w okno i coś słodkiego, dobrego można było dostać :)

pamiętam wesela w straży pożarnej, suto zastawione stoły (w tamtych czasach dla dziecka widok niesamowity)

pamiętam wysoką czereśnię w PZU, pyszne czereśnie na niej i stróża, który wszystkich gonił...

-@ (2013-12-11 12:02:58)

Warto wspomnieć "Cichy Kącik" i "Słoneczną". pozdrawiają "Dzieci Cafejki" (wcześniej "Dzieci PDK-u")

-Rodowity (2013-12-11 11:40:28)

Dla uzupełnienia inf.To dom Państwa Nowaczkiewiczów.A czasy owszem, wspaniałe.
Cześka piekarza też pamiętamy jeszcze z rynku.

-do starego (2013-12-11 11:09:27)

a to pamiętasz ? KZNA - Kure..kie Zapotrzebowanie Na Antykoncepcję !!! to też tak było

-do MC (2013-12-11 11:06:57)

Marku jak będziesz miał, to wstaw kilka starych fotek z tamtych czasów. Może jakieś z koncertów ?

---- (2013-12-11 11:03:07)

ja pamiętam miałam wtedy 7-8lat, uwielbiałam tą kawiarenkę była tam pyszna truskawkowa galaretka z bitą śmietaną i zawsze pachniało kawą... mile wspomnienie z dzieciństwa, ale pamiętam tez w parku pomnik żołnierzy radzieckich straszyl mnie swoim wyglądem... dziś mam 34l

-stary (2013-12-11 10:56:03)

Koza
Z
Nosa
Albatrosa
hehe

- (2013-12-11 10:51:40)

WRESZCIE JAKAŚ FAJNA INFORMACJA NA STRONIE! PROSIMY O DALSZE TAKIE!!!!

-...:) (2013-12-11 10:42:19)

W Malej Czarnej niejedna msze niedzielna przesiedziale w doborowym towarzystwie rozpamietujac sobotnie imprezy;)pamietam jedyna apteke w Busku z tysiacem szufladeczek byla tez na PKSowce budka gdzie byly tylko lody Bambino na patyku i kiosk z Totkiem gdzie Pan recznie kupony kleil...nieopodal byl sklep Polmozbytu gdzie staly nowki Komarki i Wierchowiny na pokuszenie....5owcześnych tysiecy te cuda techniki kosztowaly:)te czasy mialy swoj urok i klimat.

-@ (2013-12-11 10:30:19)

A co będzie z IMOSÓWKĄ, czy ktoś coś wie? Tam też lata temu były imprezy wspaniałe. No i piwo na "ROGU" czy to ktoś pamięta ?????

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry