Dodane: admin Data: 2013-12-11 01:42:20 (czytane: 32755) 
Przeglądając stronę internetową Towarzystwa Miłośników Buska natrafiłem na fotografię, która na chwilę przeniosła mnie w dawne czasy. Widać na niej kawiarnię "Mała czarna" przy buskim rynku.
Za sprawą tej fotografii wybrałem się w króciutką podróż sentymentalną...
Duży napis nad wejściem z nazwą kawiarni i przyciągające z daleka napisy: kawa herbata, lody, napoje... Nas dzieci, najbardziej interesowały lody, ale pamiętam do dziś zapach mielonej kawy. Nie raz nosiłem tam kawę, do zmielenia w dużym srebrnym młynku. Pamiętam też stary metalowy automat telefoniczny po lewej stronie przy wejściu do kawiarni...
Jako, że od dziecka lubiłem łakocie, a w sklepach można było kupić co
najwyżej landrynki (przy okazji - przypomniał mi się napój landrynkowy w
woreczkach kupowany przed przedstawieniem w przyjezdnym cyrku...), to co
przyciągało moją szczególną uwagę to szklana gablota ze smakołykami. Tam
chodziło się na lody, smakowało galaretki - kolorowe kostki, podane w
pucharach, oblane bitą śmietaną i posypane kakao...
Bochen chleba zjadany po drodze do domu...
Czy
ktoś jeszcze pamięta chleb z piekarni Państwa Krzemień z ulicy
Kilińskiego? Stało się godzinami w kolejce, aby kupić gorący,
niesamowicie pachnący chleb. Taki chleb zapewne, miał na myśli Wojtek
Belon w balladzie o Cześku piekarzu. Kupowało się zwykle dwa bochenki,
jeden zjadało się po drodze do domu...
W pamięci mam jeszcze wiele takich miejsc: strzelnica na "starym targowiu", sklep Pani Iskrowej z korkami i kapiszonami, saturator Pana Głuszka na "starym dworcu", basen letni obok "Buskowianki", apteka w rynku, z setką drewnianych szuflad i wiele, wiele innych. Jeśli czas pozwoli wrócę do tematu.
Czas wracać do pracy z króciutkiej podróży. Zachęcam do dzielenia się podobnymi wspomnieniami. Każdy zapewne ma w pamięci takie miejsca... Może znajdą się stare zdjęcia?
Zdjęcia i Wasze wspomnienia proszę przesyłać na adres redakcja@busko.com.pl
Może uda się wreszcie zrobić dawno zapowiadaną galerię "Busko na starej fotografii" - liczę na Was drodzy czytelnicy...
/MC/
Więcej starych fotografii: www.tmb.busko.pl
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
List gończy za Dariuszem Równickim. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (54) |
-K... (2013-12-11 14:49:18)
Pozdrowienia dla Tomka N.
-do 007 (2013-12-11 14:42:26)
Przeczytaj artykuł Admin właśnie w nim zwraca się do internautów o pomoc ...Może uda się wreszcie zrobić dawno zapowiadaną galerię "Busko na starej fotografii" - liczę na Was drodzy czytelnicy... skontaktuj się z MC.
-oo7 (2013-12-11 14:03:04)
Mam sporo zdjęć (ok. 200)starego Buska, głownie przedwojennych ze zdroju. Może admin zrobiłby specjalny dział, na który mozna by było wysyłać takie fotki?
-@ (2013-12-11 13:02:00)
Właśnie zapomniałem "DZIECI PEDEKU" kultowa grupa ludzi , no i SŁONECZNA to był lokal dla młodych.
-olo (2013-12-11 12:16:50)
Mała Czarna była stosunkowo dobrze zaopatrzonym lokalem. Możma tam było dostać puchary lodowe, róznste galaretki, słynne ciastka W-Z, oranżady, równie słunny ,, płynny owoc,, jakies soki i soczki. O ile mnie pamięć nie myli było tam także wino rumuńskie i bułgarskie
Ponieważ lokal był usytuowany w dobrym biznesowo miejscu trudno było o stolik
Młodzieżowa typowo kawiarnia był ,,Uśmiech,, w domu kultury. Tam miejscowe piękności śleczały nad małą czarna tzw zalewajką, skwapliwie wyjadając na koniec pobytu fusy po kawie. Atmosferę tego lokalu podtrzymywał adapter Bambino z niezłym zestawem płyt na widokówkach.
Buska gastronomia lat 60 i 70 to wspomniane tu Jubilatka, Staropolanka, Wiślica, Klubowa i lokal u,, Urego,, jak odmieniali to nazwisko smakosze piwa i trunków mocniejszych. Do elegantszych należał lokal przy Bagateli prowadzony przez oryginała p.Skrzypczaka. Tam rarytasem była melba
Buscy lodziarze to temat następny. Słynne budki Kwiatkowskiego czy pani Longinowej jak ja miejscowi tytułowali , bo faktycznie miała inne nazwisko a ksywa Longinowa pochodziło od imienia jej męża, znanego w Busku działacza sportowego i turystycznego.
Amatorzy konsumpcji na powietrzu udawali się na tzw konsomołke czyli łączkę na zapleczu rynku wejście przy sklepie Konsumy. Tam obficie lano w gardło wino z Bodzentyna. Kręciła się tam babcia, która za 2 zł użyczała wrażliwcom szklankę
-pamiętam (2013-12-11 12:10:54)
piekarnię na starym targowiu, jako dziecko stukało się w okno i coś słodkiego, dobrego można było dostać :)
pamiętam wesela w straży pożarnej, suto zastawione stoły (w tamtych czasach dla dziecka widok niesamowity)
pamiętam wysoką czereśnię w PZU, pyszne czereśnie na niej i stróża, który wszystkich gonił...
-@ (2013-12-11 12:02:58)
Warto wspomnieć "Cichy Kącik" i "Słoneczną". pozdrawiają "Dzieci Cafejki" (wcześniej "Dzieci PDK-u")
-Rodowity (2013-12-11 11:40:28)
Dla uzupełnienia inf.To dom Państwa Nowaczkiewiczów.A czasy owszem, wspaniałe.
Cześka piekarza też pamiętamy jeszcze z rynku.
-do starego (2013-12-11 11:09:27)
a to pamiętasz ? KZNA - Kure..kie Zapotrzebowanie Na Antykoncepcję !!! to też tak było
-do MC (2013-12-11 11:06:57)
Marku jak będziesz miał, to wstaw kilka starych fotek z tamtych czasów. Może jakieś z koncertów ?
---- (2013-12-11 11:03:07)
ja pamiętam miałam wtedy 7-8lat, uwielbiałam tą kawiarenkę była tam pyszna truskawkowa galaretka z bitą śmietaną i zawsze pachniało kawą... mile wspomnienie z dzieciństwa, ale pamiętam tez w parku pomnik żołnierzy radzieckich straszyl mnie swoim wyglądem... dziś mam 34l
-stary (2013-12-11 10:56:03)
Koza
Z
Nosa
Albatrosa
hehe
- (2013-12-11 10:51:40)
WRESZCIE JAKAŚ FAJNA INFORMACJA NA STRONIE! PROSIMY O DALSZE TAKIE!!!!
-...:) (2013-12-11 10:42:19)
W Malej Czarnej niejedna msze niedzielna przesiedziale w doborowym towarzystwie rozpamietujac sobotnie imprezy;)pamietam jedyna apteke w Busku z tysiacem szufladeczek byla tez na PKSowce budka gdzie byly tylko lody Bambino na patyku i kiosk z Totkiem gdzie Pan recznie kupony kleil...nieopodal byl sklep Polmozbytu gdzie staly nowki Komarki i Wierchowiny na pokuszenie....5owcześnych tysiecy te cuda techniki kosztowaly:)te czasy mialy swoj urok i klimat.
-@ (2013-12-11 10:30:19)
A co będzie z IMOSÓWKĄ, czy ktoś coś wie? Tam też lata temu były imprezy wspaniałe. No i piwo na "ROGU" czy to ktoś pamięta ?????
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.