swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

'Mała czarna' - kto jeszcze pamięta?

Dodane: admin Data: 2013-12-11 01:42:20 (czytane: 32754)  Wersja do druku

Przeglądając stronę internetową Towarzystwa Miłośników Buska natrafiłem na fotografię, która na chwilę przeniosła mnie w dawne czasy. Widać na niej kawiarnię "Mała czarna" przy buskim rynku.

Za sprawą tej fotografii wybrałem się w króciutką podróż sentymentalną...
Duży napis nad wejściem z nazwą kawiarni  i przyciągające z daleka napisy: kawa herbata, lody, napoje... Nas dzieci, najbardziej interesowały lody, ale pamiętam do dziś zapach mielonej kawy. Nie raz nosiłem tam kawę, do zmielenia w dużym srebrnym młynku. Pamiętam też stary metalowy automat telefoniczny po lewej stronie przy wejściu do kawiarni...

mala_czarna.jpg 

Jako, że od dziecka lubiłem łakocie, a w sklepach można było kupić co najwyżej landrynki (przy okazji - przypomniał mi się napój landrynkowy w woreczkach kupowany przed przedstawieniem w przyjezdnym cyrku...), to co przyciągało moją szczególną uwagę to szklana gablota ze smakołykami. Tam chodziło się na lody, smakowało galaretki - kolorowe kostki, podane w pucharach, oblane bitą śmietaną i posypane kakao... 

Bochen chleba zjadany po drodze do domu...
Czy ktoś jeszcze pamięta chleb z piekarni Państwa Krzemień z ulicy Kilińskiego? Stało się godzinami w kolejce, aby kupić gorący, niesamowicie pachnący chleb. Taki chleb zapewne, miał na myśli Wojtek Belon w balladzie o Cześku piekarzu. Kupowało się zwykle dwa bochenki, jeden zjadało się po drodze do domu...

W pamięci mam jeszcze wiele takich miejsc: strzelnica na "starym targowiu", sklep  Pani Iskrowej z korkami i kapiszonami, saturator Pana Głuszka na "starym dworcu", basen letni obok "Buskowianki", apteka w rynku, z setką drewnianych szuflad i wiele, wiele innych. Jeśli czas pozwoli wrócę do tematu.


Czas wracać do pracy z króciutkiej podróży. Zachęcam do dzielenia się podobnymi wspomnieniami.  Każdy zapewne ma w pamięci takie miejsca... Może znajdą się stare zdjęcia?
Zdjęcia i Wasze wspomnienia proszę przesyłać  na adres redakcja@busko.com.pl

Może uda się wreszcie zrobić dawno zapowiadaną galerię "Busko na starej fotografii" - liczę na Was drodzy czytelnicy...

/MC/

Więcej starych fotografii: www.tmb.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (54)
     

irena (2015-11-06 20:31:30)

A kto pamięta kawiarnię Irenka koło Bagateli?

GTi16V (2014-01-21 11:25:24)

Wojtek Belon w balladzie o Cześku piekarzu miał na myśli chleb od Króla, który był pieczony parę kroków od "Małej Czarnej".
A galaretka w "Małej Czarnej" i ptysie "u Króla" (za 2zł) były standardem.

-pola (2013-12-12 09:49:49)

Ja pamiętam jak na ulicy Kilińskiego był taki sklepik z pączkami. Kiedy szło się na lekcje religii to te pączki były zawsze gorące i schodziły od ręki . Trzeba było na nie czekać. Mniam ale pycha.

- (2013-12-11 23:18:32)

Budynek w którym mieściła się Mała Czarna należał do rodziny Nowaczkiewiczów.Z mojego dzieciństwa pamiętam że był tam sklep piekarniczy i sklep miesny.Pózniej był tam sklep odzieżowy PSS-u,a w dalszej kolejności Mała Czarna,który to lokal też był PSS-u.Lata egzystencji kawiarni to lata moich randek mile wspominam podawane tam wino Mistella oraz fajne Panie p.Jasia, Wiesia oraz państwa Szostaków.

-Rodowity (2013-12-11 23:05:27)

Wina tam były.Pijaliśmy przeważnie półwytrawny Rizling po 55zł.A dla porównania J 23 w Cukierence czynnej w niedzielę od 11-13/myślę że większość pamięta/kosztował 19,a póżniej 21 zł.

- (2013-12-11 22:58:35)

najlepsza była staropolanka

-do poniżej (2013-12-11 22:56:49)

Kiedy to zdjęcie było robione to Sikorskiego,czy Pułaskiego nie istniało,nie mówiąc o Grocie,czy słonecznej.

-*-* (2013-12-11 22:34:15)

Leszek Marciniec w swoich opowiadaniach pisał:

Po wybuchu II wojny światowej, Niemcy nie zezwolili Stanisławowi Urze prowadzić restauracji w Sanatorium „Marconi” w parku zdrojowym, bo taki lokal mógł prowadzić tylko Niemiec lub volksdeutsch. Stanisław Ura został zmuszony do szukania innego lokalu i takowy znalazł w centrum miasta, w kamienicy Kałamagów. Budynek ten (po wojnie znany jako "Staropolanka". Niemcy użytkowali w części frontowej jako F_Billing , zaś w części wschodniej i na zapleczu w kierunku północnym znajdowała się restauracja Stanisława Ury. Ponadto w budynku Nowaczkiewiczów (obecnie ul. Bohaterów Warszawy nr 2, zwanym w latach 60. i 70. "Mała Czarna”) Urowie zorganizowali ciastkarnię.

-Zbyszek do @ (2013-12-11 19:25:55)

Festiwal blues-rockowy w Busku ? Super sprawa ! Myślę, że można by się spotkać i obgadać sprawę. Chętnie się włączę.

- (2013-12-11 19:02:53)

No nie mogę, hahahahahahaha padłem na kolana ze śmiechu, historia szyby jest niesamowita a finał obłędny, popłakałem się ze śmiechu.

-40-latek (2013-12-11 17:53:18)

zrobmy imprezę w starym stylu, może na wiosnę - wielkie fotografie z lat 80-tych, ekipa w hippisowskich ciuchach, koncert w nowej muszli: IX Przykazanie, Drzazga w Dupie i KZNA

-40+ (2013-12-11 17:05:54)

A do Uroczej i U Hanusza to nikt z Was nie chodzil bo ja czesto tam bywalem az do ich schylku;)...mam pytanie....czyja byla Mala Czarna i ten budynek w ktorym sie miescila?

- (2013-12-11 16:12:35)

Z ta szyba skończyło się tak: Zaraz po wyjściu spotkał starego znajomego który pomyślał iż wita go z otwartymi ramionami ... :)))

-iza (2013-12-11 15:37:27)

Do :Malej Czarnej " zawsze w niedzielę po kościele chodziliśmy na kolorowa galaretkę z bitą śmietaną.........a miałam wtedy może 7 lat.....

-gebels (2013-12-11 15:23:49)

kierowniczka malej czarnej byla pani molasowa pamietam wszystkie kelnerki tak samo jak w staropolance jak i w jubilatce robilem zadymy z kostkiem i paru innymi pare kolegium tam zarobilem za lanie chamow to byly super czasy

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry