Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-22 17:11:48 (czytane: 26842) 
W imieniu ks. kan. Marka Podymy, proboszcza parafii, księży współpracowników jak i całej wspólnoty parafialnej, pragnę serdecznie zaprosić na uroczystą konsekrację świątyni pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju, ul. Lipowa 1, w dniu 24 listopada 2013 r. o godz. 12.00.

Kościół św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, 15 kwietnia 2007 r. (Wikipedia)
Czym jest konsekracja? Zwięźle przedstawił to ks. Janusz Sawicki, , proboszcz parafii św. Kazimierza w Łochowie, na łamach tygodnika „Niedziela”, edycji gnieźnieńskiej, nr 50/2002. Napisał: "Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni" (Rytuał). Konsekracja jest to Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią. Ten akt potwierdza również godność człowieka, który wyszedł od Boga, jest Jego odblaskiem przez wolność, możliwość wyboru i zdolność do miłości.
W obrzędzie konsekracji występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. Na początku Biskup Konsekrator święci wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa następuje namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Olej święci się w Wielki Czwartek w katedrze, matce wszystkich kościołów. Namaszczenie nawiązuje do tradycji Starego Testamentu, namaszczania proroków i królów. Wydarzenie to wiązało się z godnością osoby namaszczonej i określało jej powołanie oraz zadanie do spełnienia. Sam Pan Jezus został namaszczony (Mesjasz), aby odkupić ludzkość.
Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary. Namaszcza się ściany kościoła, bo ma być tylko Bogu oddany i Jemu służyć jako Jego dom. Podczas widzialnego namaszczenia olejem dokonuje się namaszczenie niewidzialne Duchem Świętym. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła następuje ich okadzenie, okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Świątynia ma być wypełniona modlitwą ludzi, którzy tu przychodzą. Następuje teraz uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła (miejsca namaszczenia ścian) oraz zapalenie wszystkich innych świec. Płonąca świeca oznacza Jezusa Chrystusa - Światłość świata.”
Uroczystego poświęcenia kościoła i ołtarza, unikatowego aktu w życiu parafii, dokona Jego Ekscelencja Biskup Kazimierz Ryczan – Ordynariusz Diecezji Kieleckiej.

Wnętrze kościoła - Msza w dniu 20 stycznia 2008 r. (Wikipedia)
Tego dnia celebrowany będzie też okrągły jubileusz 30. lecia ustanowienia Parafii św. Brata Alberta- drugiej w Busku, wyodrębnionej z macierzystej, najstarszej, Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Powołana została do istnienia 20 grudnia 1983 r. dekretem ordynariusza diecezji kieleckiej, ks. biskupa dr Stanisława Szymeckiego. Jej patronem został, wówczas błogosławiony, Brat Albert – Adam Chmielowski. Proboszczem ordynariusz mianował ks. kanonika Franciszka Beraka.

Na obchody są zaproszeni dobroczyńcy parafii oraz lokalne władze. Uroczystości poprzedzają Misje Święte, prowadzone od poprzedzającej niedzieli, prowadzone przez prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, ks. Łukasza Zygmunta i ks. Kordiana Dudę, doktoranta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Ogół informacji o
Parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju znajduje się na jej stronie
internetowej, pod adresem: http://albert-busko.pl/
Program Misji:
PIĄTEK 22.11.2013 r.
Zawierzenie rodzin Bożemu Miłosierdziu
6.30 Msza św. z nauką ogólną
11.00 Msza św. z nauką ogólną
17.00 Msza św. z nauką ogólną dla dzieci i młodzieży
19.00 Msza św. z nauką ogólną
SOBOTA 23.11.2013 r.
Sakrament Pokuty i Pojednania
Spowiedź misyjna w godz. 6.30-7.30; 8.30-13.00; 15.00-19.00.
6.30 Msza św. dla dorosłych
9.00 Msza św. dla dorosłych
1.100 Msza św. dla dorosłych
15.30 Msza św. dla dzieci i młodzieży
17.00 Msza św. dla dorosłych
19.00 Msza św. dla dorosłych na zakończenie Misji
NIEDZIELA 24.11.2013 r.
„Jeśli domu Pan nie zbuduje na próżno trudzi się człowiek…”
7.00 Msza św. z nauką ogólną
9.00 Msza św. z nauką ogólną
12.00 Msza św. – konsekracja kościoła
17.00 Msza św. z nauką ogólną
Istnieje możliwość odsłuchania kazań misyjnych z poszczególnych w wersji audio - przejdź na stronę parafii do zakładki MISJE
Ks. Krzysztof Tkaczyk
rzecznik prasowy parafii
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (40) |
-księżula elokwentny (2013-11-25 14:01:20)
Przed uroczystością jeden księżulo powiedział. Proszę wyjść przed kościół. Potem powtórzył i dodał. Chyba nie mówię po Grecku. Potraktował ludzi jak stado baranów. Ale im się we łbach przewraca. Ile w nich pychy. Wyglądają jak napompowane balony. Oby nie pękły od tej dumy.
-dalka (2013-11-25 08:58:05)
Internet oprócz śmieci przynosi nam wiele skrywanej wiedzy.Papież Franciszek chce uporządkować stada podległych mu pasterzy.Oby mu się udało.Również nasi wielebni nie są tak wielebni jak by się wydawało, luksusowe domy, samochody nałożnic też im nie brakuje a jak lale wiedzą co brać.Wychodzą też na wierzch krzywdy jakie maluczkim dzieciakom poczynili nawet i u nas.Modle się za Franciszka by się mu udało bo gdy mu to nie wyjdzie to Sodoma.
-dalka (2013-11-25 08:56:44)
Internet oprócz śmieci przynosi nam wiele skrywanej wiedzy.Papież Franciszek chce uporządkować stada podległych mu pasterzy.Oby mu się udało.Również nasi wielebni nie są tak wielebni jak by się wydawało, luksusowe domy, samochody nałożnic też im nie brakuje a jak lale wiedzą co brać.Wychodzą też na wierzch krzywdy jakie maluczkim dzieciakom poczynili nawet i u nas.Modle się za Franciszka by się mu udało bo gdy mu to nie wyjdzie to Sodoma.
-Armen (2013-11-25 08:25:29)
Bóg tak,Honor tak,Ojczyzna tak,Kosciół tak ale po co nam tyle administracji,proboszczów,wikarych,katechetów.kapelanów i innych, opłacanych przez podatnika?.Niegdysiejsze sale katechetyczne święcą pustkami,kościoły puste a katecheza w tym czasie w szkole.Jaka tu ekonomia? W kościele jest tyle świętych i dobrych przykładów są też i eksponaty więc dzieciaczkom lepiej by do główek wchodziło.Pozwolić księżom zakładać rodziny by nie musieli tego robić nielegalnie i w konspiracji.Miasto bardzo dobrze wie który ma nieformalna żonkę,kochankę i dzieciaki i czy z tego powodu są szantażowani za komuny musieli się z tym ukrywać bo komuna i esbecja im nie pozwalała ale dziś mamy wolność.
-do poniżej (2013-11-24 22:50:56)
Jaki dom i czyje dzieci w Kielcach?
-do róży (2013-11-24 21:40:43)
nie wiem jakim cudem trafiłeś/aś do szkoły świeckiej. Trzeba było zostać zakonnikiem/cą, albo nawet księdzem. Jak pójście na mszę było aktem konspiracji, to zgłoś się bracie/siostro do urzędu i zostaniesz kombatantem/tką. Będziesz miał/a zniżkę na prąd i TV. Ja w połowie lat 70 tych chodziłem do Mechanika i nikt nigdy nie miał problemów z powodu chodzenia na religię lub do kościoła. Rośnie nam nowe pokolenie kombatantów. Ja też się do niego zapiszę, bo jak byłem mały to wolałem Bolka i Lolka, a puszczali Jacka i Agatkę. Lubiłem też myszkę Mickey, którą puszczali tylko w święta około 9.00 rano, a ponieważ musiałem iść do kościoła, to szedłem tam na 8.30. Z tego powodu czuję się represjonowany.
-Janka (2013-11-24 20:48:03)
Widzieliście ten samochód chłodnie ile żarcia wynosili, a wódkę kocem przykryli by nie było widać , oj bawią się za mszalne czyli nasze. A ten cały z kielc biskup to faktycznie leksa terenowego ma. Wyrazy współczucia dla PANA GRZEGORZA co czarnym golfem śmiga że Panu nie dali medalu i nagrody za tyle wkładu i czasu jaki Pan poświęcił tej parafi dziwi mnie fakt że lolek dostał a nie Pan bo należy się Panu.Pełen szacunek dla Pana .
-Mistrzu (2013-11-24 20:40:38)
Oj Mareczku masz skodę Oktawię a biskup śmiga terenowy Leksusem za 300 tysięcy, no tak kasa poszła na dom i dzieci w kielcach.
-do poniżej (2013-11-24 20:19:37)
kapelani są na etatach, np. w policji, straży itp. - myślę, że jest ich niewielu w naszym powiecie
inaczej jest natomiast z katechetami:
dla każdego oddziału jest 2 godziny religii tygodniowo, czyli miesięcznie w zaokrągleniu 8
jedna godzina ze wszystkimi pochodnymi i dodatkami - oczywiście w zależności od stopnia awansu zawodowego - kosztuje różnie, ale proponuję przyjąć średnio 60 zł
w szkołach powiatowych jest ok. 150 oddziałów, przyjmując, że we wszystkich 8 gminach powiatu oddziałów jest ok. 300 łącznie, to daje 450 oddziałów
czyli
8 godzin x 60 zł x 450 oddziałów = 216.000 zł miesięcznie
oczywiście te dane są orientacyjne wyliczone na podstawie udostępnianych materiałów przez powiat, gminy i rozporządzenie MEN dot. organizacji nauki religii i etyki
jednak jest prosty sposób na zaoszczędzenie tej kwoty:
religia jest nieobowiązkowa, wystarczy, że rodzice nie podpiszą zgodny na nieuczęszczanie ich dziecka na religię
to jednak musiałoby być ''pospolite ruszenie'', bo jeśli tylko część nie podpisze takich zgód to zostaną zadziobani przez klerykowo
-- (2013-11-24 17:26:50)
Kapelani są na etatach?.Ile w powiecie buskim jest kapelanów, katechetów i katechtówek? Jaką sumkę na ich wynagrodzenia przeznaczamy z budżetu? Kto wie niech odpowie ciekawy jestem bardzo ciekawy.
-Jan (2013-11-24 15:10:49)
Marek, zachowaj godność i nie usuwaj wpisów.
-Korfanty (2013-11-24 14:38:44)
A co się dziwicie,że admin jest kontrolowany.Bierze pieniądze i szczeka.
Każdy z Was by to samo robił na jego miejscu.
Bo władza ,,CZARNYCH " w tym Buskim grajdole jest naprawdę duża.
-róży (2013-11-24 14:00:49)
Temu, co tak komunę chwali: w internacie LO na obiad w Popielec obowiązkowo trzeba było jeść mięso. Raz nawet Panie Kucharki chciały przyjść wcześniej do pracy i zrobić pierogi, czy jakies pyzy i nie uzyskały zgody. Za chodzenie przed lekcjami do kościoła " na paciorek" mocno nam się od Dyrekcji oberwało,{ nie był to p. Godzwon!}, a w dniu matury pójście na mszę, było aktem konspiracji...
-do poniżej kilku mędrków (2013-11-24 12:37:30)
Nie pamiętam aby za komuny komus zabraniano chodzić do kościoła. Podobnie jak księdzu chodzić po domach ze słowem Bożym. Pamiętam szcowne małzeństwo nauczycieli z LO jak przed zajęciami w szkole odwiedzali kościół Nikt im z tego powodu wyżutów nie czyniłSłyszę nieraz jak to ktoś nie otrzymał awansu , bo ponoć był praktykującym. Bzdura. Był niekompetentnym, z tym się zgodzę
- (2013-11-24 01:08:33)
A catering na ile osób zamówiony ? Czy zwykłego parafianina też naobiadek zaproszą
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.