Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-22 17:11:48 (czytane: 26844) 
W imieniu ks. kan. Marka Podymy, proboszcza parafii, księży współpracowników jak i całej wspólnoty parafialnej, pragnę serdecznie zaprosić na uroczystą konsekrację świątyni pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju, ul. Lipowa 1, w dniu 24 listopada 2013 r. o godz. 12.00.

Kościół św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, 15 kwietnia 2007 r. (Wikipedia)
Czym jest konsekracja? Zwięźle przedstawił to ks. Janusz Sawicki, , proboszcz parafii św. Kazimierza w Łochowie, na łamach tygodnika „Niedziela”, edycji gnieźnieńskiej, nr 50/2002. Napisał: "Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni" (Rytuał). Konsekracja jest to Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią. Ten akt potwierdza również godność człowieka, który wyszedł od Boga, jest Jego odblaskiem przez wolność, możliwość wyboru i zdolność do miłości.
W obrzędzie konsekracji występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. Na początku Biskup Konsekrator święci wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa następuje namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Olej święci się w Wielki Czwartek w katedrze, matce wszystkich kościołów. Namaszczenie nawiązuje do tradycji Starego Testamentu, namaszczania proroków i królów. Wydarzenie to wiązało się z godnością osoby namaszczonej i określało jej powołanie oraz zadanie do spełnienia. Sam Pan Jezus został namaszczony (Mesjasz), aby odkupić ludzkość.
Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary. Namaszcza się ściany kościoła, bo ma być tylko Bogu oddany i Jemu służyć jako Jego dom. Podczas widzialnego namaszczenia olejem dokonuje się namaszczenie niewidzialne Duchem Świętym. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła następuje ich okadzenie, okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Świątynia ma być wypełniona modlitwą ludzi, którzy tu przychodzą. Następuje teraz uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła (miejsca namaszczenia ścian) oraz zapalenie wszystkich innych świec. Płonąca świeca oznacza Jezusa Chrystusa - Światłość świata.”
Uroczystego poświęcenia kościoła i ołtarza, unikatowego aktu w życiu parafii, dokona Jego Ekscelencja Biskup Kazimierz Ryczan – Ordynariusz Diecezji Kieleckiej.

Wnętrze kościoła - Msza w dniu 20 stycznia 2008 r. (Wikipedia)
Tego dnia celebrowany będzie też okrągły jubileusz 30. lecia ustanowienia Parafii św. Brata Alberta- drugiej w Busku, wyodrębnionej z macierzystej, najstarszej, Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Powołana została do istnienia 20 grudnia 1983 r. dekretem ordynariusza diecezji kieleckiej, ks. biskupa dr Stanisława Szymeckiego. Jej patronem został, wówczas błogosławiony, Brat Albert – Adam Chmielowski. Proboszczem ordynariusz mianował ks. kanonika Franciszka Beraka.

Na obchody są zaproszeni dobroczyńcy parafii oraz lokalne władze. Uroczystości poprzedzają Misje Święte, prowadzone od poprzedzającej niedzieli, prowadzone przez prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, ks. Łukasza Zygmunta i ks. Kordiana Dudę, doktoranta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Ogół informacji o
Parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju znajduje się na jej stronie
internetowej, pod adresem: http://albert-busko.pl/
Program Misji:
PIĄTEK 22.11.2013 r.
Zawierzenie rodzin Bożemu Miłosierdziu
6.30 Msza św. z nauką ogólną
11.00 Msza św. z nauką ogólną
17.00 Msza św. z nauką ogólną dla dzieci i młodzieży
19.00 Msza św. z nauką ogólną
SOBOTA 23.11.2013 r.
Sakrament Pokuty i Pojednania
Spowiedź misyjna w godz. 6.30-7.30; 8.30-13.00; 15.00-19.00.
6.30 Msza św. dla dorosłych
9.00 Msza św. dla dorosłych
1.100 Msza św. dla dorosłych
15.30 Msza św. dla dzieci i młodzieży
17.00 Msza św. dla dorosłych
19.00 Msza św. dla dorosłych na zakończenie Misji
NIEDZIELA 24.11.2013 r.
„Jeśli domu Pan nie zbuduje na próżno trudzi się człowiek…”
7.00 Msza św. z nauką ogólną
9.00 Msza św. z nauką ogólną
12.00 Msza św. – konsekracja kościoła
17.00 Msza św. z nauką ogólną
Istnieje możliwość odsłuchania kazań misyjnych z poszczególnych w wersji audio - przejdź na stronę parafii do zakładki MISJE
Ks. Krzysztof Tkaczyk
rzecznik prasowy parafii
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (40) |
-Do pana z majatkiem (2013-11-27 09:30:39)
A ilu ludziom Pan pomógł?
-do anna (2013-11-27 09:01:00)
Sam zamieściłem wpis o prawdzie ludzi zwanych moherami i ich ulubieńcach zachłannych na kasę i cudze dzieci, i tak dla wiadomości doszedłem w życiu w wieku 35 lat do 3 samochodów z wyższej półki, 15 h ziemi a na niej mój dom i budynki w centrum miasta .Wiem co to luksus przepych .
- (2013-11-26 18:36:57)
wszędzie są ludzie i ludziska,nie tylko w kościele patrzmy trochę na siebie ,a co Ty jeden z drugim zrobiliście dla bliźniego?gdyby większość z Was mogła to by w łyżce wody utopiła np sąsiada za to że kupił sobie lepszy samochód lub wybudował dom .To że takie komentarze piszecie to już o tym świadczy jakimi ludźmi jesteście,i że zdolni byście byli do tego by kogoś pobić za to że ma lepiej od Was.Dziwicie się kościołowi ,tak zgadzam się nie wszędzie jest tak jak być powinno nie nam to oceniać jest bardzo dużo księży i sióstr zakonnych ,którzy naprawdę dużo robią dla kościoła i ludzi ,ale tego nie widzicie. Nie tylko w kościele ale wszędzie wśród polityków ,urzędników,pracowników jest coś nie tak. .a TY jaki jesteś obgadujesz krytykujesz może i zdradzasz żonę,męża może sam masz wypasioną furę robisz przekręty itp nie tobie oceniać innych,wszystko jedno kto to jest ksiądz czy poseł biedny czy bogaty mądry czy głupi niech każdy pilnuje siebie
- (2013-11-26 12:28:24)
zawistni sa sa glownie ludzie kosciola. Czy NIE PRADA byl mój wpis dotyczacy mordów tysiecy niewinnych ludzi na dalekim wschodzie podczas szerzenia WIARY CHRESCIJAŃSKIEJ GGDZIE MORDOWANO, GWAŁCONI I GRABIONO WSZYSTKICH OD DZIECI POPRZEZ KOBIETY przes rycerzy krzyzowych ???
Pytam cie Marku odpowiedz szczerze a ja udowodnie Ci że to co pisałem jest PRAWDĄ. cZY NIE JEST PRAWDĄ ZE GLÓWNYM CELEM KOISCIOLA JEST DĄŻENIE DO OSIĄGNIĘCIA WŁADZY, PIENIEDZY , KOBIET ??? SPÓZ NA NASZYCH KSIĘŻY I CO WIDZISZ. . . . .
-anna (2013-11-26 11:56:37)
zgadzam się z opinią pana Krzysztofa, ze pełno tu żałosnych flustratów coto nic nie umią zrobić i nic nie osiągnęli w życiu , więc wyrzywają się tu na stronie, oceń siebie a dopiero swego bliźniego.!!!!!!!
-mammi (2013-11-26 10:09:36)
DO 2222- nie tylko kosciół robi coś za nasze pieniądze,zastanów się co piszesz w szkołach płacimy komitet ,a polityka,podatki od nieruchomości od firm nikt ci nie dołoży do budowy ,a płacić musisz.Jest wiele takich przykładów,a że ogólnie jest nagonka na kościół więc my nie możemy być gorsi i musimy dołożyć swoje-taka nasza natura pieniądze
-Krzysztof (2013-11-26 09:56:15)
Mieszkam w Busku od 3 lat,często zmieniałem miejsce zamieszkania w związku z rodzajem pracy jaki wykonuję.Nigdzie nie spotkałem tak zawistnych ,zazdrosnych osób co tutaj. Busko z tego słynie zawiść uwielbienie dla tego co obce ,zazdrość ,plotkarstwo,interesowanie się kimś i dorabianie swoich trzech groszy do wzystkiego.Jest to wyjątkowo nieprzyjazdne miasto. Oczywiście wszędzie tak jest ,ale tu jest to wyjątkowo nasilone. Co do komentarzy każdy ma wolną wolę i wszyscy będziemy rozliczeni za SWOJE uczynki ,a potwierdzeniem tego co napisałem wcześniej są komentarze prymitywne ,często pisane przez NIBY KATOLIKÓW, które pokazują jacy jesteśmy naprawdę ,A JACY JESTEŚMY????,myślę ,że 1000 razy gorsi od klechów.Warto się zastanowić nad sobą zanim się zacznie oceniać innych.Gdzie miłość do bliżniego ,skromność,brak zazdrości,oceniania kogoś,plotkowania ,to są cechy katolika? Jezus nauczał inaczej.Skoro tak piszesz to nie jesteś katolikiem ,człowiekiem wierzącym ,a jak nim nie jestśs to po co wchodzisz na takie strony związane z kościołem? chcesz pokazać jak bardzo jesteś żałosny i zawistny, skaczesz po stronach z różnych dziedzin i wstawiasz swoje 3 grosze?czy tylko kościół Ci przeszkadza?idź na księdza jeden z drugim będziesz żył jak oni skoro wszystko mogą będziesz taki sam i pokażesz co potrafisz.
-...2222 (2013-11-26 09:03:22)
mój wpis też został wykasowany ,a przecież nie był obraźliwy ,napisałam tylko że kościół jest piękny ale wszystko kupione i zrobione z najwyższej półki za nasze ciężko zapracowane pieniądze, a ksiądz nie sprawiedliwy i nie wszystkich wyróżnił choćby słowem za ich wkład w ten kościół a więc kolejna niesprawiedliwość
-Wszystkie, co źle piszą o ksiundzach... (2013-11-26 08:17:43)
żeśta są genderysty i będziecie się smażyć za to w piekle
-ja (2013-11-25 22:09:04)
Marku, zachowujesz się tak, jak powinien się zachować każdy. Ja na Twoim miejscu też wykasowałbym wpisy, które absolutnie nie są komentarzami dotyczącymi treści artykułu.
- (2013-11-25 21:14:31)
Marku dla mnie straciłes wszelka GODNOŚĆ wykasowałeś komentarze na temat buskiego kosciola który od wielu lat jest budowany i ni może byc skończony gdyz pieniadze jak wiesz ida na cele inne (do kiesy czarnych zloczyńców) byliśmy kolegami ale na ulicy od dzis n9ie odezwe sie do Ciebie ani slowem nie zaslugujesz na to po tym jak wykasowałes kmentarze prawdy a pozostawiłes te które chcieli czqarni zloczyncy
- (2013-11-25 19:44:33)
my za ciebie anno też się pomodlimy, co by ci więcej rozumu przybyło
-anna (2013-11-25 17:36:10)
Chrzesciaństwo nie jest rzeczą ani ideą, tak jak kosciol to nie budynek, episkopat itd., ale kościół tworzymy my ochrzczeni w imię JEZUSA CHRYSTUSA , TO MY TWORZYMY KOSCIÓL. Po drugie za tych wszystkich bluźniących na tej stronie będziemy się szczególnie modlic.Amen
-do ksieżulo elokwentny (2013-11-25 15:23:05)
Znam wielu dobrych księży co pomagają nawet finansowo, ubogim i ludziom nieszczęśliwym.Bóg ich wynagrodzi a i my szanujemy ich.Ale nie brakuje również różnych kiernozów,łobuzów. Gdy to się zdarzy u młodego wikarego z tej warstwy najniższej powiedzmy u proboszcza o czym pisze jedna pokrzywdzonych a terenie Buska w czasie katechezy.Tyle lat,upłynęło,że trochę to przedawniło się. Natomiast coraz częściej słyszy się o książętach kościoła i to mnie przeraża i poraża.Czy oni myślą,że wierni chodzą do kościoła bo ich chcą oglądać.Mylą się bo w coraz większej i przeważającej masie wierni chodzą pomodlić się do Boga.Młodzi Polacy wyjeżdżają za granicę i widza i porównują jak tam jest i jak jest u nas mają zdanie wyrobione na ten temat.Nadzieja jest w Świętym Franciszku którzy porządkuje ten ogólny nieporządek.
-do księżula elokwentny (2013-11-25 15:18:52)
to u nich powszechne,
ja w swojej (podbuskiej) parafii usłyszałam, że mamy dawać na tace nie mniej niż 10 zł bo ''Bóg kocha tylko hojnych''
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.