swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Młodzież I LO w Sejmie RP

Dodane: Agnieszka Data: 2013-11-07 15:49:43 (czytane: 14766)  Wersja do druku

Korzystając z zaproszenia wieloletniego posła ziemi świętokrzyskiej - Pana Mirosława Pawlaka oraz uprzejmości starosty powiatu buskiego - Pana Jerzego Kolarza uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Barbarą Galant oraz Arkadiuszem Markiewiczem, w dniu 24 października 2014 roku, gościli w murach Parlamentu RP.

Mieliśmy niecodzienną możliwość obserwacji obrad izby poselskiej. Burzliwa debata na temat obniżenia wieku szkolnego w Polsce wzbudzała wielkie emocje posłów i zainteresowanie wśród młodzieży.

 lo_warszawa001.jpg

lo_warszawa002.jpg

 lo_warszawa003.jpg

 

Spacer w towarzystwie pana posła korytarzami sejmowymi oraz wizyta w Senacie pozwoliły na poznanie pracy parlamentu od „kuchni” . Spotkania z wybitnymi politykami, np. z panem Bogdanem Borusewiczem - Marszałkiem Senatu, niewątpliwie uatrakcyjniły wycieczkę, zaś wykład pracownika Wszechnicy Sejmowej Biura Korespondencji i Informacji uzupełnił naszą wiedzę na temat polskiego parlamentaryzmu oraz procedur tworzenia prawa. Zachwyciła nas Sala Kolumnowa, wzruszyły natomiast tablice upamiętniające zamordowanych posłów II Rzeczypospolitej oraz ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku – parlamentarzystów III Rzeczypospolitej. Podsumowaniem wizyty na ulicy Wiejskiej był obiad w stołówce poselskiej ufundowany przez naszego gospodarza.

Następnie zgodnie z ustalonym harmonogramem odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej młodzież złożyła kwiaty, zapaliła znicze oraz uczciła pamięć ofiar minutą ciszy.

lo_warszawa004.jpg 

lo_warszawa005.jpg 

Podążając śladami polskiej historii odwiedziliśmy miejsce spoczynku Witolda Pileckiego, Władysława Szpilmana, żołnierzy AK, Szarych Szeregów, wybitnych sportowców, polityków, literatów i działaczy.

Niewątpliwie nasza jednodniowa wycieczka do Warszawy była sentymentalną podrożą i ciekawym doświadczeniem.


Żak Magdalena
Borto Aneta
Uczennice klasy I a
I LO w Busku - Zdroju

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (2)
     

-do poniżej (2013-11-11 23:30:11)

Skąd wiedziałeś, że euro Ciupaga się spóźni na mszę? jasnowidz czy co?

- (2013-11-08 12:35:59)

znow komentarz usuniety. niech posel pawlak wywiąże sie z obietnic danych wyborcą widze że jako byly nauczyciel zaglosowal przeciw referendum żalosne panie pawlak. musze stwierdzic ze chyba ta wycieczka to cześc kampani wyborczej przypuszczam ze 11 listopada w kosciele spóźnionego zobaczymy posla siekierskiego. Panowie czy nie pora zastanowić sie nad emeryturą dać mlodym szansę a nie oszukiwać spoleczeństwo

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry