Korzystając z zaproszenia wieloletniego posła ziemi świętokrzyskiej - Pana Mirosława Pawlaka oraz uprzejmości starosty powiatu buskiego - Pana Jerzego Kolarza uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Barbarą Galant oraz Arkadiuszem Markiewiczem, w dniu 24 października 2014 roku, gościli w murach Parlamentu RP.
Mieliśmy niecodzienną możliwość obserwacji obrad izby poselskiej. Burzliwa debata na temat obniżenia wieku szkolnego w Polsce wzbudzała wielkie emocje posłów i zainteresowanie wśród młodzieży.



Spacer w towarzystwie pana posła korytarzami sejmowymi oraz wizyta w Senacie pozwoliły na poznanie pracy parlamentu od „kuchni” . Spotkania z wybitnymi politykami, np. z panem Bogdanem Borusewiczem - Marszałkiem Senatu, niewątpliwie uatrakcyjniły wycieczkę, zaś wykład pracownika Wszechnicy Sejmowej Biura Korespondencji i Informacji uzupełnił naszą wiedzę na temat polskiego parlamentaryzmu oraz procedur tworzenia prawa. Zachwyciła nas Sala Kolumnowa, wzruszyły natomiast tablice upamiętniające zamordowanych posłów II Rzeczypospolitej oraz ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku – parlamentarzystów III Rzeczypospolitej. Podsumowaniem wizyty na ulicy Wiejskiej był obiad w stołówce poselskiej ufundowany przez naszego gospodarza.
Następnie zgodnie z ustalonym harmonogramem odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej młodzież złożyła kwiaty, zapaliła znicze oraz uczciła pamięć ofiar minutą ciszy.
Podążając śladami polskiej historii odwiedziliśmy miejsce spoczynku Witolda Pileckiego, Władysława Szpilmana, żołnierzy AK, Szarych Szeregów, wybitnych sportowców, polityków, literatów i działaczy.
Niewątpliwie nasza jednodniowa wycieczka do Warszawy była sentymentalną podrożą i ciekawym doświadczeniem.
Żak Magdalena
Borto Aneta
Uczennice klasy I a
I LO w Busku - Zdroju