swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Jubileusz Franciszka Rusaka

Dodane: Kasia Data: 2013-10-08 09:22:01 (czytane: 20665)  Wersja do druku

3 października 2013 r. Franciszek Rusak skończył 70 lat. Z tej okazji gratulacje złożyli jubilatowi gospodarze miasta, życząc dobrego zdrowia i dużo sił na kolejne lata owocnej działalności.

W imieniu mieszkańców przekazali także wyrazy uznania dla całokształtu pracy twórczej i zaangażowania w tworzenie pozytywnego wizerunku gminy Busko-Zdrój. Jubilat nie krył wzruszenia.
Franciszek Rusak to rodowity busczanin. Z zawodu – nauczyciel, pasjonat ciekawostek historycznych i etnograficznych regionu. W 1980 roku po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim objął stanowisko dyrektora Domu Kultury w Busku-Zdroju.

Był pomysłodawcą wielu ciekawych przedsięwzięć m.in.: Przeglądu Artystycznego Szkół i Przeglądu Pieśni i Poezji Legionowej. Zainicjował powstanie Klubu Filatelistycznego, Klubu Dziecka, Giełdy Staroci oraz obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Busku.

 jubileusz_franciszka_rusaka1.jpg


To właśnie z jego inicjatywy Dom Kultury otrzymał imię Wojtka Belona, a jedna z parkowych alejek nazwana została imieniem Krystyny Jamroz.

Franciszek Rusak był również współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Buska – Zdroju, w którym pełni funkcję honorowego prezesa. Aktywność społeczna Franciszka Rusaka nierozerwalnie wiąże się z działalnością na rzecz mieszkańców gminy – wybrany był bowiem radnym trzech kadencji.

Od 1993 roku Franciszek Rusak jest stałym współpracownikiem lokalnej gazety "Tygodnik Ponidzia" w której zamieszcza artykuły, felietony i opracowania na tematy historyczne, obyczajowe, etnograficzne i przyrodnicze. Jest też autorem wielu cyklów, m.in. "Donosy rzeczywistości", "Życie na Ponidziu" oraz "Rok w zwyczaju i obyczaju". Wydał też dwie publikacje o Busku: "Buskie legendy" i "W starym Busku". Opracował monografie: "Leszek Czarny", "Klasztor w Kamedułach", "Piasek Wielki", "Siesławice", a także cykl wycieczek turystycznych po Ponidziu. Pan Franciszek Rusak był nominowany do tytułu Buskowianin Roku 2010.

Dzieła autorstwa Pana Franciszka są trwałym świadectwem historii gminy i regionu Ponidzia.

Opr. EHR
źródło  www.busko.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (30)
     

-jurma (2013-10-11 20:02:17)

Franciszku, życzę Ci dużo zdrowia i wytrwałości.Sił do napisania kolejnych ciekawych pozycji o naszym regionie i naszym mieście.Napisz o Decku, szlachtuzie,o łączce na której mieszkałeś w rodzinnym domku. Pozdrawiam i uściski buszczaninie.

-National Geografic (2013-10-11 19:44:01)

A ja napisałem felieton o miejscowości Owczary wschodnie, gdzie szaleją Seweryni, łupią wszystko i wszystkich po całości i nie ma na nich bata. I mnie nikt nie wyróżnił. DLACZEGO ???

-busko (2013-10-11 17:45:55)

przepraszam pomyliłem się,chodziło mi o Towarzystwo Miłośników Buska,reszta jest prawdą.To jest to towarzystwo w którym wydaje rozkazy Leszek Gadawski,bliźniak Leszka Marnego,Przepraszam Czarnego.

-do -ciekawy (2013-10-11 15:45:05)

Jak jesteś, zgodnie z nickiem, ciekawy, to powinieneś wiezieć, jak odróżnić nazwę Ziemia Buska od nazwy Towarzystwo Miłośników Buska. To drugie to stowarzyszenie, które z założenia jest apolityczne.

-ciekawy (2013-10-10 23:56:30)

nie prawda że nie był członkiem ZB.Do dziś jest jej honorowym prezesem.Partii Ziei Buskiej,i stamtąd tak jak kąsający Lesiu otrzymał statuetkę siewcy,którą przyznają sobie na wzajem członkowie tej partii.

-olo (2013-10-10 18:57:47)

życzyłem F.R ad multos annos dlatego, że wartościowa jest jego pasja. I bardziej tej pasji kibicuję niż sznownemu fizys jubilata. Ludzi z pasją jest tyle co kot napłakał. Większości jedyną pasją jest nażreć się, napić i wydalić.Czasem wyjść na swoje.Więc ceńmy ludzi z pasja która służy wielu.

-anonim (2013-10-10 18:53:12)

Bardzo lubię życzenia anoniomowe gdyż zawierają one rzeczywista a nie wymuszoną życzliwość. Są te życzenia dowodem bezinteresowności. Natomiast życzenia no szefom firm czy urzędów ociekaja niestety wazeliną.

-anonim (2013-10-10 18:51:15)

Bardzo lubię życzenia anoniomowe gdyż zawierają one rzeczywista a nie wymuszoną życzliwość. Są te życzenia dowodem bezinteresowności. Natomiast życzenia no szefom firm czy urzędów ociekaja niestety wazeliną.

-do ryki (2013-10-10 09:31:33)

Z którym Franciszkiem? naszym czy Papieżem?

-świat się kręci (2013-10-10 09:11:57)

Psy szczekają, a karawana idzie dalej. lepiej zabrać się z karawaną niż zostać ze szczekającymi ! Pan Franciszek nie był nigdy członkiem ZB, ale miał zawsze i ma wśród jej członków uznanie.

-do: -do poniżej (2013-10-09 16:03:23) (2013-10-10 08:48:35)

uwagi czynię anonimowo, gdyż są to tylko spostrzeżenia poza tematem artykułu, ich celem nie jest ingerowanie w treść tekstu a jedynie zwrócenie uwagi na pewne sprawy.
Na panujące ...zakłamanie? ..nieszczerość? ..zastraszenie? ..krecizm?
Czy lubisz dostawać anonimowe życzenia?

-ryki (2013-10-10 07:57:07)

A co ma wspólnego 0LO z Franciszkiem?

-zbyteczne gadanie (2013-10-09 19:34:05)

nie rozumiem co ma wspólnego anonimowość z życzeniami lub jawność z życzeniami.Ja też nie lubię pana Franciszka ponieważ był i jest wredny nadal,w dodatku wdał się w skupisko ludzi obciążonych w przeszłości ludzi,z różnych partii jak też partii Ziemia Buska.TAK PARTII.Ta partia naprawdę dzieli mieszkańców Buska i robi dużo zła.Mam nadzieję że ktoś kiedyś rozliczy Gadawskiego,Urę(również za leki dla cukrzyków)i nigdy nikt nie będzie pamiętał o tych ludziach bo nie ma za co.JEDNAK MIMO WSZYSTKO ŻYCZĘ DUŻO ZDROWIA PANIE FRANCISZKU.dwókrotnie więcej eżeli pan wyjdzie z bagna ludzi nawiedzonych Z.B.

-do poniżej (2013-10-09 16:03:23)

masz rację. Tylko dlaczego prezentujesz tą rację anonimowo?

-... (2013-10-09 00:51:52)

co w tym złego lub czym grozi to, że jubilatowi składa się życzenia? skąd ta anonimowość? jaka jest wartość takich życzeń? jak ich szczerość?

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry