swietokrzyskie.info

Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

Jubileusz Franciszka Rusaka

Dodane: Kasia Data: 2013-10-08 09:22:01 (czytane: 20666)  Wersja do druku

3 października 2013 r. Franciszek Rusak skończył 70 lat. Z tej okazji gratulacje złożyli jubilatowi gospodarze miasta, życząc dobrego zdrowia i dużo sił na kolejne lata owocnej działalności.

W imieniu mieszkańców przekazali także wyrazy uznania dla całokształtu pracy twórczej i zaangażowania w tworzenie pozytywnego wizerunku gminy Busko-Zdrój. Jubilat nie krył wzruszenia.
Franciszek Rusak to rodowity busczanin. Z zawodu – nauczyciel, pasjonat ciekawostek historycznych i etnograficznych regionu. W 1980 roku po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim objął stanowisko dyrektora Domu Kultury w Busku-Zdroju.

Był pomysłodawcą wielu ciekawych przedsięwzięć m.in.: Przeglądu Artystycznego Szkół i Przeglądu Pieśni i Poezji Legionowej. Zainicjował powstanie Klubu Filatelistycznego, Klubu Dziecka, Giełdy Staroci oraz obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Busku.

 jubileusz_franciszka_rusaka1.jpg


To właśnie z jego inicjatywy Dom Kultury otrzymał imię Wojtka Belona, a jedna z parkowych alejek nazwana została imieniem Krystyny Jamroz.

Franciszek Rusak był również współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Buska – Zdroju, w którym pełni funkcję honorowego prezesa. Aktywność społeczna Franciszka Rusaka nierozerwalnie wiąże się z działalnością na rzecz mieszkańców gminy – wybrany był bowiem radnym trzech kadencji.

Od 1993 roku Franciszek Rusak jest stałym współpracownikiem lokalnej gazety "Tygodnik Ponidzia" w której zamieszcza artykuły, felietony i opracowania na tematy historyczne, obyczajowe, etnograficzne i przyrodnicze. Jest też autorem wielu cyklów, m.in. "Donosy rzeczywistości", "Życie na Ponidziu" oraz "Rok w zwyczaju i obyczaju". Wydał też dwie publikacje o Busku: "Buskie legendy" i "W starym Busku". Opracował monografie: "Leszek Czarny", "Klasztor w Kamedułach", "Piasek Wielki", "Siesławice", a także cykl wycieczek turystycznych po Ponidziu. Pan Franciszek Rusak był nominowany do tytułu Buskowianin Roku 2010.

Dzieła autorstwa Pana Franciszka są trwałym świadectwem historii gminy i regionu Ponidzia.

Opr. EHR
źródło  www.busko.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (30)
     

-xyz (2013-10-08 23:22:02)

Każdy głupiec wskazuje innych jako głupich. Czyni to dla własej chwały

-xyz do poniżej (2013-10-08 23:19:22)

Każdy głupiec wskazuje innych za głupszych.

-do olo (2013-10-08 21:49:19)

nareszcie jesteś, brakowało mi twoich głupich wpisów

-ravelo (2013-10-08 21:15:12)

Franciszku,przyjmij proszę najserdeczniejsze życzenia i gratulacje. Dużo sił, zdrowia i wytrwałości.
Wnusie masz śliczną i sympatyczną.
I nie zwracaj uwagi na "ratlerki"...ta swołocz zawsze kąsa.

-śmieszne kundle (2013-10-08 20:47:22)

Ojciec Św pamięci Konstantego Miodowicza Alfred był członkiem Biura Politycznego KC PZPR syn Konstanty przez szereg lat był posłem z ramienia PO i Szefem Kontrwywiadu już po 1990 r i co się stało nic- obaj to sławni ludzie.Obok Samorządowego Centrum Kultury stoi pomnik wykonany przez Leszka Kurzeję ku czci poległych obywateli powiatu buskiego.Przed wejściem do Domu Kultury siedzi na swej ławeczce Wojtek Belon a obok Leszek Czarny i komu to przeszkadza?. Mnie nie- co się stało nic.Pomordowani w czasie II wojny światowej,Leszek Czarny i Wojtek Belon to godni upamiętnienia ludzie i co się stało nic.Więc nie czepiajcie się Pana Franciszka ,życzmy mu kolejnej siedemdziesiątki.

-do aleks (2013-10-08 20:28:16)

wolno mu było być w kilku a tobie wara od cygara !

-zmienna (2013-10-08 20:09:30)

Ludzie dziś mają prawo wybierać partie,zmieniać poglądy,żony,wyznania bo mamy demokrację.Przed tym była jedna siła kierownicza PZPR gdy chciałeś działać tam szedłeś mogłeś i do ZSL tak jak teraz PSL i SD no nie wiem jeszcze jakieś partie były ale raczej schowane.Więc jakie pretensje do Franciszka popatrzcie ilu działaczy PZPR jest w Platformie w PSL a nawet w PiS. Ludzie mają prawo iść tam gdzie chcą i za pół roku iść gdzie indzej -mamy demokrację -konkurencje i walkę o polityczne dusze.Problemem jest to,że 2 mln naszych młodych ludzi wyjechało za chlebem a my na ich profesorów,szkoły zapłaciliśmy .Zachód ma ich za darmo.Problemem jest rozbestwienie się martwej ręki zwyrodnienia w postaci pedofilii,narkomanii,spadek autorytetów kościelnych i świeckich,łapownictwo itd

-aleks (2013-10-08 19:45:41)

a w jakiej partii jest p. Franciszek,bo w Busku był juz w kilku

- (2013-10-08 19:23:05)

złoty wspaniały człowiek i już promuje wnuczkę

-ab (2013-10-08 19:08:14)

Na pewno nie warto naśladować. Postawa tego Pana ma tyle z obiektywizmem co pewne zwierzątko z gwiazdami. Ale jeśli chodzi o życie to nie mam nic przeciwko. Niech żyje jak najdłużej w zdrowiu oczywiście.

-busko (2013-10-08 19:05:08)

przyznaję,zły człowiek,jednak lepszy o trzysta procent od obecnego kierownika BSCK pochodzącego z sądeckiego.Ten obecny pan kierownik Bsck powinien zbierać siano w swoim regionie i doić kozy.Panie Franciszku chociaż Pana nie lubię życzę panu sto dwadzieścia lat życia.

-xxxxx (2013-10-08 18:51:11)

pewnie dla kilku niestety niepochlebnym przykładem, ale na szczęście nie będziemy brać przykładu z takich osób...Ale życzę wszystkiego dobrego...Niech nam żyje 100 lat...

-gratulacje (2013-10-08 18:45:19)

Panie Franciszku sto lat w zdrowiu.Jednak proponuję;niech Pan się odsunie z tej idiotycznej partii Ziemia Buska.Ona panu zaszkodzi.I kto mi teraz zaprzeczy że piękny Walduś oraz człowiek z Opatowa nie należą do Partii Ziemia Buska pod dyrekcją Gadawskiego Urego i Kalety.Jest ktoś taki kto neguje?????????

-- (2013-10-08 15:13:36)

olo ach ty to jesteś dalej nie komentuje. ................Franciszku ,żyj jeszcze ze stówę.Porządny z Ciebie człowiek,spokojny mądry i nie nawiedzony.Twoja przeszłość i praca są dla wielu młodych dobrym przykładem

-olo (2013-10-08 13:48:41)

ad multos annos, ad multos....

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry