swietokrzyskie.info


Wtorek, 23 czerwca 2026, Do końca roku 191 dni Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

Wiadomosci

GRH Flak Abteilung w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim

Dodane: Kasia Data: 2013-09-24 15:05:40 (czytane: 20494)  Wersja do druku

Wrześniowy weekend 14 i 15 września członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Flak Abteilung z Buska-Zdroju spędzili pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie brali udział w rekonstrukcji rozegranej tu przed 74 laty bitwy. Widowisko było jedno z największych w Polsce i przyciągnęło mnóstwo zainteresowanych.

Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim była jedną z największych i najbardziej krwawych bitew z armią wroga. Rekonstrukcja historyczna  pn "Ocalić od zapomnienia" składała się z dwóch części.  W pierwszej zaprezentowano atak Armii Czerwonej, która napadła na Polskę we wrześniu 1939roku,  na strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza.

grh_w_tomaszowie.jpg 

W drugiej części, w której wystąpili członkowie GRH Flak Abteilung, pokazano walkę stoczoną między Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową a wojskami Wehrmachtu. GRH Flak Abteilung ze swym 20-milimetrowym działkiem przeciwlotniczym FlaK38, znalazła się na wysuniętym stanowisku przeciwlotniczym, skąd strzelano do czołgów.

grh_w_tomaszowie2.jpg


Rekonstrukcje przygotowano na bardzo wysokim poziomie, nic więc dziwnego, że cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej ponad 200 rekonstruktorów, żołnierze w mundurach z 1939 roku, a także ludność cywilna w strojach z epoki.

 grh_w_tomaszowie3.jpg

Sporą atrakcją okazały się biorące udział w rekonstrukcji  pojazdy pancerne m.in. niemieckie czołgi pancerne PzKpfw II, czy czołg 7 TP. Wszystkie grupy biorące udział w rekonstrukcji otrzymały podziękowanie od burmistrza Tomaszowa Lubelskiego Wojciecha Żukowskiego.

 grh_w_tomaszowie1.jpg


To już ostatnia zaplanowana w tym roku rekonstrukcja, w której udział wzięli członkowie GRH Flak Abteilung, kolejne dopiero w maju.

Więcej zdjęć


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (8)
     

-do buska (2013-09-28 01:26:45)

niemiaszki mieli lepsze proszki i pralki - ot co. Ruska pralka - Marusia z kijanką u potoka - choćby spuchła to tak nie dopierze.

-busko (2013-09-27 18:11:58)

proszę ,nawet w grupie rekonstrukcyjnej widać że Niemcy byli zawsze czyści,zadbani.Pokażcie mi dziś polskiego żołnierza żeby tak wyglądał jak ci panowie.Kultury i tradycji powinniśmy uczyć się od Niemców.Brawo panowie.

-kto, z kim, za co (2013-09-26 00:28:17)

Czy w Busku można znaleźć inspirację dla Grupy Rekonstrukcji Historycznej wskrzeszającej pamięć o polskich tradycjach wojskowych? Można. Nie jedną i to nawet z okresu II.WŚ, nie z samego Buska ale z bliskiego sąsiedztwa.

Pierwsza - ostatni ułan Rzeczypospolitej - mjr. Henryk Dobrzański ''Hubal''. Otóż tak się składa, że w połowie był on ''nasz''. A to za sprawą matki Marii Lubienieckiej, urodzonej w nieodległych Balicach, w mocno patriotycznej rodzinie Lubienieckich. Jej ojciec Włodzimierz Lubieniecki był powstańcem styczniowym, dziadek Hipolit Lubieniecki - ppor. Krakusów, uczestnikiem powstania listopadowego.

Druga propozycja - żołnierz niezłomny, Stanisław Sikorski ''Jarema'' - porucznik, adiutant dowódcy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po wymarszu brygady do Niemiec, został na Kielecczyźnie z własnym oddziałem NSZ liczącym około 200 ludzi. Zginął w walce z grupą operacyjną Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Kielc i oddziałem Armii Czerwonej, prawdopodobnie 1 czerwca 1945 r. w okolicy podbuskiej wsi Kotki.

Kto powinien się tym zająć? W pierwszej kolejności Ci, w gestii których to jest i którzy za to biorą pieniądze - władze samorządowe i podległa im instytucja samorządowa - BSCK.

Za co? za procent tego co wydaje się u nas na tzw. kulturę i promocję. Tak zwaną - bowiem mimo morza słów i deklaracji, mimo wydawanych dziesiątków czy setek tysięcy złotych, owoców tej promocji czy kultury raczej próżno szukać.

Osoby prywatne, pasjonaci: Robert Osiński z żuawami i Zbigniew Wach z Flak Abteilungowcami, na własny koszt, w czasie prywatnym, robią to tysiąckroć lepiej i efektywniej.

Z kim to robić - najlepiej z młodzieżą, która jak pokazuje przykład Strzelców pana Wojciecha Farysia, sama garnie się do munduru.

-do ponizej (2013-09-25 12:51:07)

Brawo!!!!!!!!!!!

-cieszy się Hitler i Stalin (2013-09-25 11:29:36)

ich testament względem Polski jest dalej realizowany.
Ich radość jest tym większa, bo dziś już bez udziału sołdatów, czołgów, bagnetów, samolotów kraj nad Wisłą chyli się, słabnie i wyludnia.

Dziś na roboty młodzi Polacy jadą dobrowolnie, chętnie i do tego na własny koszt. Nie potrzeba już kibitek czy bydlęcych wagonów.

Idolem dzieci i młodzieży już nie jest Staś Tarkowski, Andrzej Kmicic czy Michał Wołodyjowski, ale Harry Potter i James Bond.

Dorośli zamiast szczycić się Raginisem, Hubalem, Łupaszką, Zaporą, Sosabowskim czy Maczkiem wolą Flak Abteilung.

Czy nie miał racji Piłsudski stwierdzając: Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości?

-słodko kwaśny (2013-09-25 10:15:12)

GRH Flak Abteilung prezentuje się wyśmienicie. W relacjach widać dbałość o szczegóły i czuje się zaangażowanie członków.
Jednak, przy każdej relacji, prócz uznania czuję gorycz. Gorycz i żal, że w narodzie o tak wielkiej historii i tak ogromnych tradycjach militarnych, narodzie, który tak wiele wycierpiał i doznał tyle zła od Niemców, w szczególności podczas II WŚ, tak gorliwie kultywuje się tradycje niemieckiego najeźdźcy i okupanta...

Tym mocniej boli, że w Busku i szerokiej okolicy nie kultywuje się prawie w ogóle rodzimych tradycji wojskowych...

Ciekawe ile w Niemczech jest Grup Rekonstrukcyjnych prezentujących Wojsko Polskie?
Pomylę się bardzo jeśli stwierdzę ZERO?!

Czy to normalne?

-Do oj oj (2013-09-24 22:22:52)

Wystarczy ruszyć mózgiem,z działkiem Flak polskich mundurach?

-oj..oj (2013-09-24 19:24:01)

Założyli szkopskie mundury jakby polskich nie było, jakby nie było do przypomnienia bohaterskich oddziałów woskowych i partyzanckich.
Zanim pojechali na "zabawę" to członkowie grupy rekonstrukcyjnej" Flak Abteilung " mogli śmiało złożyć kwiatki pod pomnikiem w Broninie i na gropach poległych żołnierzy na cmentarzu w Szczaworyżu. Bali się, że dostali by wpieprz jak w 1939 r.....i zabawy by nie było.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry