Dodane: Kasia Data: 2013-09-24 15:05:40 (czytane: 20494) 
Wrześniowy weekend 14 i 15 września członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Flak Abteilung z Buska-Zdroju spędzili pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie brali udział w rekonstrukcji rozegranej tu przed 74 laty bitwy. Widowisko było jedno z największych w Polsce i przyciągnęło mnóstwo zainteresowanych.
Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim była jedną z największych i najbardziej krwawych bitew z armią wroga. Rekonstrukcja historyczna pn "Ocalić od zapomnienia" składała się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano atak Armii Czerwonej, która napadła na Polskę we wrześniu 1939roku, na strażnicę Korpusu Ochrony Pogranicza.
W drugiej części, w której wystąpili członkowie GRH Flak Abteilung, pokazano walkę stoczoną między Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową a wojskami Wehrmachtu. GRH Flak Abteilung ze swym 20-milimetrowym działkiem przeciwlotniczym FlaK38, znalazła się na wysuniętym stanowisku przeciwlotniczym, skąd strzelano do czołgów.

Rekonstrukcje przygotowano na bardzo wysokim poziomie, nic więc dziwnego, że cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej ponad 200 rekonstruktorów, żołnierze w mundurach z 1939 roku, a także ludność cywilna w strojach z epoki.

Sporą atrakcją okazały się biorące udział w rekonstrukcji pojazdy pancerne m.in. niemieckie czołgi pancerne PzKpfw II, czy czołg 7 TP. Wszystkie grupy biorące udział w rekonstrukcji otrzymały podziękowanie od burmistrza Tomaszowa Lubelskiego Wojciecha Żukowskiego.

To już ostatnia zaplanowana w tym roku rekonstrukcja, w której udział wzięli członkowie GRH Flak Abteilung, kolejne dopiero w maju.
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (8) |
-do buska (2013-09-28 01:26:45)
niemiaszki mieli lepsze proszki i pralki - ot co. Ruska pralka - Marusia z kijanką u potoka - choćby spuchła to tak nie dopierze.
-busko (2013-09-27 18:11:58)
proszę ,nawet w grupie rekonstrukcyjnej widać że Niemcy byli zawsze czyści,zadbani.Pokażcie mi dziś polskiego żołnierza żeby tak wyglądał jak ci panowie.Kultury i tradycji powinniśmy uczyć się od Niemców.Brawo panowie.
-kto, z kim, za co (2013-09-26 00:28:17)
Czy w Busku można znaleźć inspirację dla Grupy Rekonstrukcji Historycznej wskrzeszającej pamięć o polskich tradycjach wojskowych? Można. Nie jedną i to nawet z okresu II.WŚ, nie z samego Buska ale z bliskiego sąsiedztwa.
Pierwsza - ostatni ułan Rzeczypospolitej - mjr. Henryk Dobrzański ''Hubal''. Otóż tak się składa, że w połowie był on ''nasz''. A to za sprawą matki Marii Lubienieckiej, urodzonej w nieodległych Balicach, w mocno patriotycznej rodzinie Lubienieckich. Jej ojciec Włodzimierz Lubieniecki był powstańcem styczniowym, dziadek Hipolit Lubieniecki - ppor. Krakusów, uczestnikiem powstania listopadowego.
Druga propozycja - żołnierz niezłomny, Stanisław Sikorski ''Jarema'' - porucznik, adiutant dowódcy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po wymarszu brygady do Niemiec, został na Kielecczyźnie z własnym oddziałem NSZ liczącym około 200 ludzi. Zginął w walce z grupą operacyjną Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Kielc i oddziałem Armii Czerwonej, prawdopodobnie 1 czerwca 1945 r. w okolicy podbuskiej wsi Kotki.
Kto powinien się tym zająć? W pierwszej kolejności Ci, w gestii których to jest i którzy za to biorą pieniądze - władze samorządowe i podległa im instytucja samorządowa - BSCK.
Za co? za procent tego co wydaje się u nas na tzw. kulturę i promocję. Tak zwaną - bowiem mimo morza słów i deklaracji, mimo wydawanych dziesiątków czy setek tysięcy złotych, owoców tej promocji czy kultury raczej próżno szukać.
Osoby prywatne, pasjonaci: Robert Osiński z żuawami i Zbigniew Wach z Flak Abteilungowcami, na własny koszt, w czasie prywatnym, robią to tysiąckroć lepiej i efektywniej.
Z kim to robić - najlepiej z młodzieżą, która jak pokazuje przykład Strzelców pana Wojciecha Farysia, sama garnie się do munduru.
-do ponizej (2013-09-25 12:51:07)
Brawo!!!!!!!!!!!
-cieszy się Hitler i Stalin (2013-09-25 11:29:36)
ich testament względem Polski jest dalej realizowany.
Ich radość jest tym większa, bo dziś już bez udziału sołdatów, czołgów, bagnetów, samolotów kraj nad Wisłą chyli się, słabnie i wyludnia.
Dziś na roboty młodzi Polacy jadą dobrowolnie, chętnie i do tego na własny koszt. Nie potrzeba już kibitek czy bydlęcych wagonów.
Idolem dzieci i młodzieży już nie jest Staś Tarkowski, Andrzej Kmicic czy Michał Wołodyjowski, ale Harry Potter i James Bond.
Dorośli zamiast szczycić się Raginisem, Hubalem, Łupaszką, Zaporą, Sosabowskim czy Maczkiem wolą Flak Abteilung.
Czy nie miał racji Piłsudski stwierdzając: Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości?
-słodko kwaśny (2013-09-25 10:15:12)
GRH Flak Abteilung prezentuje się wyśmienicie. W relacjach widać dbałość o szczegóły i czuje się zaangażowanie członków.
Jednak, przy każdej relacji, prócz uznania czuję gorycz. Gorycz i żal, że w narodzie o tak wielkiej historii i tak ogromnych tradycjach militarnych, narodzie, który tak wiele wycierpiał i doznał tyle zła od Niemców, w szczególności podczas II WŚ, tak gorliwie kultywuje się tradycje niemieckiego najeźdźcy i okupanta...
Tym mocniej boli, że w Busku i szerokiej okolicy nie kultywuje się prawie w ogóle rodzimych tradycji wojskowych...
Ciekawe ile w Niemczech jest Grup Rekonstrukcyjnych prezentujących Wojsko Polskie?
Pomylę się bardzo jeśli stwierdzę ZERO?!
Czy to normalne?
-Do oj oj (2013-09-24 22:22:52)
Wystarczy ruszyć mózgiem,z działkiem Flak polskich mundurach?
-oj..oj (2013-09-24 19:24:01)
Założyli szkopskie mundury jakby polskich nie było, jakby nie było do przypomnienia bohaterskich oddziałów woskowych i partyzanckich.
Zanim pojechali na "zabawę" to członkowie grupy rekonstrukcyjnej" Flak Abteilung " mogli śmiało złożyć kwiatki pod pomnikiem w Broninie i na gropach poległych żołnierzy na cmentarzu w Szczaworyżu. Bali się, że dostali by wpieprz jak w 1939 r.....i zabawy by nie było.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.