Dodane: Kasia Data: 2013-09-24 13:20:34 (czytane: 12092) 
W dniach 19-22 września delegacja z Buska-Zdroju na czele z burmistrzem Waldemarem Sikorą gościła w ukraińskim Chmielniku.
Chmielnik to piękne uzdrowiskowe miasto, z którym Busko-Zdrój współpracuje od wielu już lat. W tym roku oba miasta świętują jubileusz owocnej 10-letniej współpracy.

W ciągu tego czasu odbyło się szereg wymian i szkoleń, na których poruszano różne tematy, między innymi z zakresu finansów, realizowanych inwestycji, gospodarowania mieniem, funduszy unijnych, a także spraw uzdrowiskowych. Podczas spotkań nie zabrakło elementów pozwalających poznać historię i tożsamość obu miast.

Zaproszenie przedstawicieli Buska-Zdroju na Dni Chmielnika miało w tym roku podwójny wymiar. Związane było nie tylko z 651 - leciem nadania Chmielnikowi praw miejskich, ale również z podsumowaniem 10 lat współpracy i podziękowaniem za polsko-ukraińską przyjaźń. Wasyl Gruszko-burmistrz Chmielnika oficjalnie przedstawił polską delegację, a wraz z podziękowaniem za lata współpracy przekazał busczanom pamiątkowy grawerton.

Podczas pobytu polska delegacja miała okazję poznać plany rozwoju Chmielnika na przyszłe lata, odwiedzić szkołę podstawową, w której dzieci uczą się języka polskiego, jako przedmiotu obowiązkowego oraz tzw. „szkołę sztuki", w której nauczyciele prowadzą zajęcia dla dzieci uzdolnionych muzycznie i plastycznie.

Delegacja miała również okazję zwiedzić Chmielnik, głównie jego uzdrowiskową część, delfinarium, w którym stosowane są innowacyjne metody rehabilitacji oraz miasto stołeczne Winnica, z którym współpracują Kielce.

10-letnia współpraca nie tylko trwa, ale i rozszerza się. Świadczy o tym propozycja, strony ukraińskiej w zakresie wymiany młodzieży ze szkół muzycznych między obu miastami. Pierwsza edycja tego przedsięwzięcia planowana jest już w 2014 roku.
Tekst EHR
Foto KS
źródło www.busko.pl
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (17) |
-ciekawy (2013-09-27 17:28:29)
kto zapłacił za tę wycieczkę na Ukrainę naszego kochanego,pięknego i dowcipnego uwielbianego pana burmistrza.Panie Sikora,czy pan wie że w Gospodarce Komunalnej już robione jest wszystko żeby pan przegrał w wyborach.Tam się też mówi że chce pan już zrezygnować.Pańskim następcą będzie o zgrozo (ma być)Wąsowicz.
-(: (2013-09-27 09:55:45)
NIEMCY KOCHAM WAS...Ukraińcy z Polski won,na Białoruś sabaki mordercy.
- (2013-09-27 09:11:28)
Dawali cukierki żeby później zastrzelić
- (2013-09-27 09:03:57)
I nemiroff na śniadanie
-do irek (2013-09-26 19:51:22)
CZŁOWIEKU masz prawo mieć swój pogląd,również do morderców z Ukrainy,możesz ich kochać jak sobie tylko wymarzysz.Ja mam swoje zdanie a gówniarzem nie jestem.Dopowiem Ci tylko że gdyby nie Niemcy w czasie wojny(ja pochodzę z okolic Solca)wiele rodzin wiejskich poumierało by z głodu.TAK NIEMCY przynosili oczywiście po kryjomu jedzenie właśnie biednym polakom,przynosili też cukierki czasami czekolady,cukier itd.Tak mi opowiadała matka i ojciec.Potwierdzało to wiele starszych ludzi.To prawda Niemcy napadli na Polskę,zrobili nam wiele zła,ale o tym wiedzą i przyznają się do tej agresji,złego i haniebnego czynu.Natomiast mordercy ze wschodu szczególnie z Ukrainy,uważają że byli bohaterami.Żenujące, śmieszne i straszne.Dopowiem kilkadziesiąt godzin przed stanem wojennym(1981)wyjechałem do pracy do RFN.Tam mnie okradł człowiek z Buska którego zabrałem ze sobą.Stanisław Mru....gdyby nie Niemcy z pewnością nie dałbym rady,mimo że było kilkanaście osób z Buska.pomogli mi tylko NIEMCY I WIELKIE IM ZA TO DZIĘKI.
-irek (2013-09-26 14:47:17)
a jadąc na zachód zapominamy o historii
raczej nie
a jadąc na wschód zapominamy o tym co było??
raczej nie
tylko u nas ostatnio w nauczaniu i interpretowaniu historii wpadamy w skrajności tak jak było po II Wojnie Światowej
-Berni (2013-09-26 14:11:03)
To bardzio ładnie, że jeździcie na Wschód i się pomieniacie. Ale udawać, ze było minęło to draństwo wobec własnego narodu. Co powiesz tym, którzy przezyli? Żeby siedzieli cicho, bo się wycieczka nie uda?
-irek (2013-09-26 10:33:18)
a widziałeś film z wyzwolenia Oświęcimia jak dzieci pokazywały numery na rączkach
ja rozumiem i znam historię ale nie można żyć samą historią to jest chore
a co mamy z przeprosinami od Niemców??
co Ci da przepraszam kiedy zawsze nam bliżej na wschód niż na zachód
zawsze nas wyrobią
poczytaj historię
teraz USA
-do irek (2013-09-26 09:47:40)
czy w/g Ciebie Ukraińcy powinni przeprosić polskie rodziny,czy też te morderstwa powinny iść w zapomnienie.O ile sobie przypominam,Polska i Niemcy przebaczyli sobie wzajemnie.Ci bandyci czują się bez winy.Czy tak powinno pozostać.Mam godzinne nagranie wideo w którym Pan Bociński opowiada co Ukraińcy robili w czasie wojny w Stopnicy,w Solcu jak z zimną krwią mordowali w Stopnicy żydów strzelając do nich.Czy tak powinno pozostać.Ja Ciebie też nie rozumie.
- (2013-09-25 14:54:31)
Ja Go nie rozumię to może ukraińcy zrozumieją :)
-irek (2013-09-25 09:00:54)
Wszyscy piszący o tym temacie to ignoranici
Byłem tam wiele razy prowadziłem te wymiany
było wspaniale
super ludzie
piękne miejsca do zwiedzania
super atrakcja dla dzieciaków
w tym roku był tam mój syn
jest zachwycony
Ci piszący na taki temat powininni tam pojechać i zobaczyć
a co do historii to nie powinniśmy jeździć do Niemiec, Hiszpani Włoch bo tam byli naziści
-odp. (2013-09-24 20:32:49)
ja kumam.Zjeździłem Ukrainę wiele razy,Białoruś,Litwę.Rozmawiałem ze starszymi ludźmi którzy tam żyli,było to i trzydzieści pięć lat temu i piętnaście lat temu.Oni pierwej byli wystraszeni i obecnie też są wystraszeni.Jest mi ich bardzo szkoda.Na moje pytania dlaczego nie starają się o powrót do Polski zawsze ale to zawsze powtarzali że tam jest ich ojczyzna i tam chcą być pochowani.Polski nigdy nie uważali za swoją ojczyznę.Owszem uważają się za polaków z uwagi na polskich przodków ale tam chcą pozostać.Nie uszczęśliwiajmy nikogo na siłę.Zobaczysz sam że jeżeli będą przyjęci do UNII nikt z nich nie przesiedli się do Polski,gwarantuję.
-chmielniczanin (2013-09-24 20:31:45)
my w Chmielniku przynajmniej mamy bezpłatny szalet i bezpłatne parkingi he he he, a i zapomniałbym, wodę w domach macie z Chmielnika więc cicho sza....
-kumasz (2013-09-24 20:06:14)
Nikt z nas nie zapomina co nam UPAszki zrobili i to nie tylko na Wołyniu.I też mnie krew zalewa na wiele rzeczy, ale.... Ale wiedz jedno, że tam żyją jeszcze nasi .....mówiący piękną polszczyzną..nie tak jak co nie którzy co byli miesiąc w Anglii i bełkoczą.
I ci nasi tam żyjący potrzebują, żeby tacy.,. jak ty ich nazywasz.."Panie Sikora".. jeżdzili i pokazywali się, próbowali coś z resztek kultury i zabytków uratować. Bo tak na prawdę, to Rządy Polski o nich wszystkich zapomniała. Gdyby nie prywatne firmy i prywatni ludzie...nikt do dziś nie odnalazł by cmentarza "Orląt Lwowskich". Więc nie denerwuj się tak, pomyśl co zrobić, żeby resztkę "naszego" ..tam na kresach ocalić przed zniszczeniem...bo o to im chodzi, żeby zniknęło z powierzchni ziemi.
-nie kumasz (2013-09-24 19:46:13)
nie kumasz że ci mordercy z Ukrainy wymordowali kilkadziesiąt tysięcy polaków i obecnie nasze władze potomków tych morderców całują po dupie i goszczą się na nasz koszt.Niech się mordercy rozliczą ze zbrodni jaką popełnili na naszym narodzie tak samo jak ruscy.Panie Sikora gore mi gore.WSTYD.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.