swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Na nowe ławki do kościoła św. Alberta

Dodane: Kasia Data: 2013-09-17 11:33:03 (czytane: 17045)  Wersja do druku

W ubiegłą niedzielę 15 września w Buskim Samorządowym Centrum Kultury wystąpił zespół poezji śpiewanej 'U Studni'. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na zakup nowych ławek do kościoła p.w. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju.

Przed koncertem odbyła się licytacja obrazów, które bardzo chętnie kupowano. Podczas koncertu zebrano 9400 złotych, a to jeszcze nie wszystkie z zadeklarowanych wpłat.

licytacja_koncert_ustudni.jpg

licytacja_koncert_ustudni1.jpg

licytacja_koncert_ustudni2.jpg

Koncert zespołu "U Studni" cieszył się sporym zainteresowaniem. Muzycy zabrali wszystkich zebranych w podróż do krainy łagodności.


licytacja_koncert_ustudni3.jpg

licytacja_koncert_ustudni4.jpg

 

zdjęcia Mariusz Musiał



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (25)
     

-ciekawy (2013-09-20 19:21:43)

a co z tymi wyciętymi dębami które zostały przewiezione pod zamek

- (2013-09-19 17:59:27)

Ja rozumiem strach przed ,,ksiedzami'' darmozjadami i to zapewne jest powód usuwania PRAWDZIWYCH KOMENTARZY - wstyd panie tani

- (2013-09-19 17:56:59)

2000 lat już minęło w przeciągu których chrześcijański kościół na swojej drodze poprzez prześladowania, mord, tortury i wyparcie się podstawowych zasad etyki i człowieczeństwa udawadnia swoją zbrodniczą naturę.
Już na samym początku swego istnienia a szczególnie we wczesnym średniowieczu chrześcijaństwo pokazało w jaki sposób należy traktować innowierców, odszczpieńców (heretycy) czy “reformatorów” którzy odważali się iść swoją własną drogą. I tak to okrutny los spotkał nie tylko Pogan antycznej Europy, ale też i prochrześcijańskie ugrupowania Markonitów, Paulikian, Manicher, Donatystów, Arian, Bogumiłowów…
Podobny niestety los spotkał również we wczesnym średniowieczu większość pogańskich plemion Europy, w tym i Słowian. Można by oczekiwać od misjonarzy nowej religi, że słowem i przykładem, (na wzór opowieści o swoim nauczycielu “jezusie”) będą nawracali na nową wiarę “pogańskie narody”, tymczasem mieczem i ogniem wprowadzano chrześcijańswo, burzone były świątynie, wycinane i palone święte gaje, mordowano kapłanów rodzimych, szamanów i lud który nie chciał ugiąć się pod presją nowej wiary.

W okresie pomiędzy rokiem 1096 i 1291 w wyniku agitacji i wezwania ówczesnych papieży rozpoczęto siedem wypraw krzyżowych do “ziemi świętej”. W wyniku tych wypraw wg badań naukowych, życie straciło ponad 22 miliony ludzi bez względu na płeć i wiek. Nie liczę tu już ofiar które straciły życie w wyniku najazdów kościoła rzymsko-katolickiego na Cesarstwo Bizantyjskie czy inne chrześcijańskie wyznania.

Zaprowadzenie_chrzescijanstwa_965_MatejkoDalsze ofiary, to skutek działania katolickiej”św. Inkwizycji”, ich liczba wg. najnowszyh danych osiągnęła kilkaset tysięcy zamordowanych bezpośrednio i ponad 1,5 mln tych, którzy zostali “ukarani” np. wycięciem języka, obcinaniem kończyn, zesłaniem do zamkniętych klasztorów czy skazanych na śm ierć w lochach. Ogółem wg badań niemieckich naukowców liczba ofiar inkwizycji mogła osiągnąć 10 milionów istnień. (wyd.Spiegiel 01.06.1998)

Do końca XVIII wieku w wyniku prześladowań samych tylko Czarownic w Europie, wierząc chociażby często zaniżanym statystykom i źródłom samego kościoła katolickiego (Talk Show TVP Info), życie straciło około 90 000 do 150 000 ludzi, przeważnie kobiety które z natury filozofi chrześcijańskiej, są podatniejsze na grzech. Większość naukowców uważa jednak tę liczbę za radykalnie zaniżoną i szacuje liczbnę ofiar na 950 000 do 1 miliona.
To, o czym chrześcijanie a szczególnie kościół katolicki milczy, to prawie połowa ofiar (w tym dzieci), zginęła tylko w Europie zachodniej i na Czechach a przecież Inkwizycja działała również i w Polsce. Tu jednak, badania nad tym zagadnieniem są chociażby z uwagi na interes rządzących krajem katolików znacznie utrudnione, kościoły chrześcijańskie nie mają oboiązku udostępniania swoich Archiwów naukowcom czy szerszej opini.

Podstawą dla prześladowań “czarownic” była “Malleus Maleficarum” książka a raczej podręcznik opisujący potrzebę walki z czarownicami, sposoby tortur i wymuszania zeznań na ofiarach itp. Została spisana przez dwóch Dominikanów Niemieckich, Heinricha Kramera wyróżniającego się szczególnym sadyzmem jak na ówczesne czasy oraz Jakuba Sprengera. Wydany w roku 1488 roku za zgodą papieską a więc jednocześnie jego aprobatą “młot czarownic” bo tak zwano go potocznie, stał się podstawowym poderęcznikiem dla inkwizytatorów!

Podbój Ameryki

Już w pierwszych 50 latach po “odkryciu” Ameryki przez katolickich Hiszpanów ofiarą padło ponad jeden milion tubylców w regionie Karaibów. Głównym powodem ich masowego umierania była niewolnicza, okrutna praca przymusowa, infekcje chorób przywleczonych przez kolonizatorów na które tubylcy nie byli uodpornieni oraz ofiary zabaw nowej “kasty panów”. Należy wspomnieć, że zbrodnie te i wykorzystywanie tubylców było nie tylko tolerowane przez kościół Hiszpański ale też papiestwo. Większość nowobudowanych klasztorów, była budowana rękoma tubylczej ludności, w dodatku ludność ta była zmuszna do pracy na plantacjach należącach do kolonizatorów jak też i do katolickiego kleru.
Faktem jest, że w przeciągu 150 lat w całej Ameryce życie straciło 150 milionów ludzi, już samo to jest już niebywałą zbrodnią, większość ówczesnych ludów i cywilizacji została doszczętnie zniszczona.

-co mdalej (2013-09-19 17:06:45)

co dalej z tymi wyciętymi dębami przed szkołą nr.1.Dziś idąc ul.Kopernika widziałem jak pojazd z komunalki zawoził cały samochód pociętego drzewa dębowego (odpowiednio pociętego długością do kominka)do DERSŁAWA.Czy są układy które się ukrywa?.

-potwierdzam (2013-09-19 16:35:01)

KOMUNO WRÓĆ!!!potwierdzam!dzisiejsi głupcy którym się wydaje,że jeżeli zajmuje stanowisko to im wolno tyle samo co każdemu polakowi tylko dziesięć razy więcej,ponieważ za swoje nieudolne decyzje pobierają duże pieniądze,nasze pieniądze.To przykre że już na następny dzień po ogłoszeniu wyników wyborczych wyborców nie znają i mają nas w dupie.Na następne wybory przypominają sobie że to mieszkańcy ich wybierają.Tak samo jest z klerykami,tylko że te spaślaki w oczach mają jedno:kasa,najnowszy model wypasionej bryki,młoda i dyskretna matka jago dziecka oraz udział w upadlaniu człowieka.Zapomnieli że to już nie feudalizm,oni (klerycy wychowywani są jeszcze w siedemnastym wieku.

-Maciuś 1 (2013-09-19 08:12:59)

No tak Pani minister ustala, ale za komuny było lepiej.

-do Macius (2013-09-18 22:29:19)

Maciusie, programy nauczania w podstawówkach ustala pani minister MEN Krystyna Szumilas a nie księża. To ona też a nie episkopat usuwa Mickiewicza i Sienkiewicza z listy lektur. I to ona a nie kler zwalnia kolejne tysiące nauczycieli.

A wszystko PO to chyba 'By żyło się lepiej' - obiecywali - dotrzymują słowa.

-do poniżej (2013-09-18 22:17:02)

Komuno wróć?! a jak myślisz - której epoki produktem są ci, którzy rządzą Buskiem? co mają w głowach?

-Maciuś 1 (2013-09-18 22:16:16)

Ten kler to przesadza, moje dziecko przed komunią miało jedną religię w tygodniu i dwie godziny informatyki , od tego roku nie ma informatyki, nawet wychowanie fizyczne znikło a pojawiły si e dwie godziny religi.Na co komu tyle religi skoro żyjemy w 21 wieku i rządzi informatyka ale nie w szkole nr 1, tam kler rządzi.Szkoda dzieci że cofają się zamiast iść z postępem ale to jedyna szkoła w busku.

-busko (2013-09-18 17:59:03)

a czy zauważyłeś że decyzją jakiegoś debila z urzędu zostały wycięte trzy przepiękne dęby przed szkołą podstawową nr.1 od strony Kopernika.Zapytuję się więc kto poniesie odpowiedzialność za taką decyzję.Dzieci to widziały,dorośli też,były także robione zdjęcia i nagrywania.Panie prokuratorze zgłaszam,zostało popełnione wykroczenie na który jest przepis.odpowiednie pismo zostało już wysłane do telewizji.Następny dowód że że PAN NASZ UKOCHANY,DOWCIPNY I NIESAMOWICIE SYMPATYCZNY DEBIL nie daje sobie rady na stanowisku burmistrza.komuno błagam wróć.

-ja (2013-09-18 17:46:17)

Na te ławki zaczynają wycinać drzewa, pierwszą wycieli dziś o godz. 7:45 na Bohaterów Warszawy, bo przeszkadzała by w wyjeździe wypasioną bryką jego eminencji a tyle lat snopki do stodoły parafialnej wodzili koło WKU.Teraz muszą przestawić słup bo czasem może być zawadzony. PZD chyba nie miał pozwolenia wycieli jak nigdy poniżej terenu i zamaskowali a z drewnem pojechali w stronę Broniny żeby nie było śladu.

-ja (2013-09-18 17:45:32)

Na te ławki zaczynają wycinać drzewa, pierwszą wycieli dziś o godz. 7:45 na Bohaterów Warszawy, bo przeszkadzała by w wyjeździe wypasioną bryką jego eminencji a tyle lat snopki do stodoły parafialnej wodzili koło WKU.Teraz muszą przestawić słup bo czasem może być zawadzony. PZD chyba nie miał pozwolenia wycieli jak nigdy poniżej terenu i zamaskowali a z drewnem pojechali w stronę Broniny żeby nie było śladu.

-do poniżej że się zgadza z matką (2013-09-17 22:29:04)

do poniżej jak to nie mają pensji
a te 90 milionów dla księży od rządu ,chcieli księża żeby 1 % podatku szedł na kościół co by dawała ponad 300 milionów zł . Ksiądz w szkole za religie ma pensję .

-Do matki kapłana (2013-09-17 22:14:47)

Szlachetny cel.- zgoda nie zaprzeczam. Ławki będą słżyć wiernym, żeby sobie wygodnie posiedzieli

Duchowni na zachodzie mają pensje a u nas utrzymują się tylko z ofiar np. za Msze lub chrzest....A dla czego nasi księża tak usilnie nie chcieli właśnie przejść na pensje-wynagrodzenie...żeby nie dać się opodatkować.

Często młodzi księża żyją w biedzie i zimnie przerzucani z parafii na parafie,,..........w zimnie to chyba nie, bo chałupy mają jak tralala, nawet na wsiach. Czy w biednie? Starsi koledzy po fachu-proboszczowie dają im tyle ile daja. Ale młode księżulki jeżdżą wypasionymi brykami w tej biedzie.
A młode rodziny często nie mają dachu nad głowa.
Takie powolanie Chrystusowe to praca bez nagrody, ...Z wiary głoszonej wynika, że nagroda i zapłata będzie w niebie.
Niewdzięczny i niezrozumiały trud.....To nie z miłości dla Boga, głoszenia jego prawdy i nawracania bliźnich stał się kapłanem??????? Siostro...bo pomyślę, że jesteś małej wiary.
A kończąc chcę powiedzieć, że każdy młody kapłan powinien wyjechać na Ukrainę lub Białoruś głosić słowo Boże ...i nauczyć się pokory i miłości bliźniego.Tam im będzie cieplutko, bogato, sami się będą przerzucać po 40km do kapliczki do kapliczki, żeby spotkać 3-ch katolików, dać im kawałek chleba i odprawić z nimi Mszę Św.

-gebels (2013-09-17 21:02:51)

kosciol zawsze bedzie narzekal ze jest biedny a to nie jest prawda nikt nie ma mozliwosci ani sposobu na skatrolowanie dochodow ani wydatkow kosciola tak samo jak i mafi to jest tabu a chodzi to o setki milionow nie opodatkowanych sum pieniedzy od wiernych ktorych jest pare milionow

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry