Dodane: Kasia Data: 2013-09-16 12:01:58 (czytane: 31919) 
Od niedzieli 1 września do niedzieli 8 września 2013 roku w Wiślicy trwały obchody Wielkiego Odpustu Wiślickiego Narodzenia NMP. Tradycja święta sięga średniowiecza. Wtedy to do grodu nad Nidą przybywali nań znamienici goście, m.in. królowa Jadwiga, królowie Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek.
Tegoroczna centralna uroczystość, Msza Święta z wprowadzeniem relikwii Jana Pawła II, miała miejsce w Bazylice 7 września 2013 r. o godz. 12.00. Przewodniczył jej JE. Stanisław Kard. Dziwisz w asyście kilkudziesięciu księży.


- Poprzez przekazanie relikwii krwi Jan Paweł II będzie jeszcze bardziej obecny wśród was, w wiślickiej świątyni. W jej dzieje wpisał się jako Karol Wojtyła - jako biskup krakowski, a potem jako biskup Rzymu - mówił w swojej homilii, poświęconej w większości wspominaniu Jana Pawła II, jego związków z Wiślicą i Krakowem i zobowiązaniom, które dla miejscowych wiernych wynikają z otrzymania relikwii, dostojny metropolita krakowski.
- Rozmawiałem z Ojcem Świętym Franciszkiem na temat daty kanonizacji Jana Pawła II. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być pierwsza niedziela po Wielkanocy - niedziela Miłosierdzia Bożego - poinformował kard. Dziwisz. Przypomniał, że już za kilka tygodni papież ustali i poda datę kanonizacji. Jako prawdopodobną datę kanonizacji Jego Eminencja wymienił niedzielę Miłosierdzia Bożego - II Niedzielę wielkanocną w 2014.

- W jakiej krainie chcemy go przyjąć, czy to będzie kraina Jezusa i Jego Najświętszej Matki? Pytam o to głównie młodzież. Niech te pytania mobilizują nas do odpowiedzi, do pracy - mówił, nawiązując także do planowanej wizyty papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

- Życie bez Boga, które staje się życiem bez fundamentów, budowaniem na piasku - powiedział Kard. Dziwisz, odnosząc się do współczesnych zagrożeń.
- Wiślica, Eminencjo, serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież i Eminencję - zwrócił się do kardynała podczas zakończenia proboszcz wiślicki, nawiązując do mających się odbyć w 2016 r. Światowych Dni Młodzieży i 1050 rocznicy Chrztu Polski. Gdy metropolita zapytał, czy zaproszenie obejmuje również papieża, ks. prałat Wiesław Stępień odparł - " oczekujemy także na papieża, oczywiście, tym bardziej, ale jesteśmy skromni". Czy więc w 2016 roku prastarą stolicę Wiślan odwiedzi biskup Rzymu?! Czas pokaże.
W tym największym od 40 lat wydarzeniu życia wiślickiego kościoła uczestniczyły tysiące wiernych. Obecny był poseł Lucjan Pietrzczyk i władze samorządowe. Zgodnie z tradycją dawnych kompanii pielgrzymkowych na odpust wiślicki przyszli pieszo pielgrzymi z Czarnocina i Chotla Czerwonego.
Na zakończenie uroczystości wszyscy mogli oddać cześć relikwiom bł. Jana Pawła II przez ucałowanie.
Relikwie krwi pozostają w bazylice do kultu publicznego i, jak poinformował proboszcz wiślicki ks. prałat Wiesław Stępień, znajdą swoje miejsce w specjalnie przygotowywanym, nowym ołtarzu.
Tekst i foto Jarosław Kruk
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (28) |
-do ponizej, do oo7 i im podobnych (2013-09-09 22:31:37)
weź się lecz flustracie, w te twoje lewackie wywody i tak nikt nie wierzy, chyba ze podobni do ciebie
-Miau! Miaaauuu! (2013-09-09 20:12:21)
Miaauuuuu!
- (2013-09-09 20:08:12)
Zwróćmy uwagę na rok 1939 kiedy to niemieccy księża nie tylko, że błogosławili oddziały SS i wehrmachtu maszerujące na Polskę ale też razem z tymi jednostkami brali udział w najeździe zajmując parafie kościelne które od tego dnia miały być częścią przyszłej 1000 letniej rzeszy.
Wielu “polskich” księży, w wyniku “neutralności” Watykanu i na wezwanie niemieckiego episkopatu, współpracowało z najeźdźcami przez co mogli pozostać na swoich parafiach.
pedofile kirche1Czy to się chrześcijanom a szczególnie katolikom podoba czy nie, co chwilę wychodzą na jaw przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży, gwałtów a nawet mordu noworodka. Są to jedynie przypadki które i tak wyszły na jaw…a zapewne jest to tylko szczyt góry. Większość tego rodzaju przestępstw szczególnie w Polsce, z uwagi na jej szkodliwość dla wizerunku państwowego kościoła jest “zamiatana pod dywan”. Ofiary zastraszane i poddawane presji najbliższego środowiska kierowanego nie tylko przez proboszczy miejscowych parafii (często dalej przez zbrodniarza) ale i organa władzy, szkołę – milczy. Przyjęło się zaoferowanie ofiarom na które wywiera się techniką perswazji i zastrasania niewielkiego odszkodowania w zamian za dyskrecję, oprawcy są przenoszeni do innych parafi gdzie nie rzadko ponownie wyżywają się na niepełnoletnich.
-co obłudny kosciol na poniższe fakty powie ??? (2013-09-09 20:06:41)
2000 lat już minęło w przeciągu których chrześcijański kościół na swojej drodze poprzez prześladowania, mord, tortury i wyparcie się podstawowych zasad etyki i człowieczeństwa udowadnia swoją zbrodniczą naturę...
W okresie pomiędzy rokiem 1096 i 1291 w wyniku agitacji i wezwania ówczesnych papieży rozpoczęto siedem wypraw krzyżowych do “ziemi świętej”. W wyniku tych wypraw wg badań naukowych, życie straciło ponad 22 miliony ludzi bez względu na płeć i wiek. Nie liczę tu już ofiar które straciły życie w wyniku najazdów kościoła rzymsko-katolickiego na Cesarstwo Bizantyjskie czy inne chrześcijańskie wyznania...
-do: 007- mamy XXI wiek, a tu zalatuje ciemnym średniowieczem. (2013-09-09 17:31:26)
Jeśli Msza w Wiślicy zalatuje Ci średniowieczem, to jak nazwać to co z inspiracji prezydenta Komorowskiego w tą samą sobotę odprawione zostało w BSCK? mówiąc "Misiem" - czy to nie była świecka tradycja?
powala już iście bizantyjski tytularny spis gości honorowych (z których chyba żaden nie pofatygował się do Wiślicy): ''W roli lektorów wystąpili ponadto wiceburmistrzowie Henryk Radosz i Tomasz Mierzwa, Komendant WKU w Busku-Zdroju ppłk Jarosław Molisak, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Busku- Zdroju: st.kpt.mgr inż. Robert Bujny, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Busku-Zdroju nadkom. Grzegorz Majsak, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju Renata Krzemień, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju Sławomir Dalach, Skarbnik Miasta i Gminy Busko-Zdrój Artur Tokarz''.
Ty oo7 masz swoje poglądy, ale społeczeństwo opowiedziało się dobitnie po której stronie jest - ''zagłosowało nogami'' - wystarczy bowiem porównać ile osób przybyło na wprowadzenie relikwii JPII a ile na lekturę Fredry.
Jeśli zatem Ci to pomaga, głoś dalej swoje teorie - psy szczekają a karawana jedzie dalej.
-do oo7 (2013-09-09 15:47:15)
Współczuję bo nie dość, żeś głupi to jeszcze idiota.
-oo7 do poniżej (2013-09-09 15:38:51)
Dziękuję za okazanie chrześcjańskiego miłosierdzia :)
-Do oo7 (2013-09-09 14:45:28)
Jesteś głupszy niż to ustawa przewiduje!
-oo7 (2013-09-09 14:41:27)
Co byście nie napisali to Wielki Przyjaciel Putina i Łukaszenki(MC-nazwisko znane redakcji) zaraz usunie te komentarze tak jak to ma w zwyczaju :). A swoja droga, mamy XXI wiek, a tu zalatuje ciemnym średniowieczem.Że tez ludzie dają sie jeszcze na to nabierać.
-gość (2013-09-09 14:18:15)
przebierańcy
-do: -Zły dotyk? Nieee skąd? (2013-09-09 14:09:58)
każdy widzi to co chce,
tobie biedaku widać w głowie takie rzeczy.
-Biedny komuszy pomiocie (2013-09-09 14:09:01)
ktoś cię kiedyś dotknął w głowę i pozostał pusty czerep.
-Zły dotyk? Nieee skąd? (2013-09-09 13:52:51)
O jakie słodziutkie uśmiechy do tego młodego chłopca! Coś tam w prasie było o młodych chłopcach. Nie pamiętam, ale coś było.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.