Dodane: Kasia Data: 2013-09-16 12:01:58 (czytane: 31920) 
Od niedzieli 1 września do niedzieli 8 września 2013 roku w Wiślicy trwały obchody Wielkiego Odpustu Wiślickiego Narodzenia NMP. Tradycja święta sięga średniowiecza. Wtedy to do grodu nad Nidą przybywali nań znamienici goście, m.in. królowa Jadwiga, królowie Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek.
Tegoroczna centralna uroczystość, Msza Święta z wprowadzeniem relikwii Jana Pawła II, miała miejsce w Bazylice 7 września 2013 r. o godz. 12.00. Przewodniczył jej JE. Stanisław Kard. Dziwisz w asyście kilkudziesięciu księży.


- Poprzez przekazanie relikwii krwi Jan Paweł II będzie jeszcze bardziej obecny wśród was, w wiślickiej świątyni. W jej dzieje wpisał się jako Karol Wojtyła - jako biskup krakowski, a potem jako biskup Rzymu - mówił w swojej homilii, poświęconej w większości wspominaniu Jana Pawła II, jego związków z Wiślicą i Krakowem i zobowiązaniom, które dla miejscowych wiernych wynikają z otrzymania relikwii, dostojny metropolita krakowski.
- Rozmawiałem z Ojcem Świętym Franciszkiem na temat daty kanonizacji Jana Pawła II. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być pierwsza niedziela po Wielkanocy - niedziela Miłosierdzia Bożego - poinformował kard. Dziwisz. Przypomniał, że już za kilka tygodni papież ustali i poda datę kanonizacji. Jako prawdopodobną datę kanonizacji Jego Eminencja wymienił niedzielę Miłosierdzia Bożego - II Niedzielę wielkanocną w 2014.

- W jakiej krainie chcemy go przyjąć, czy to będzie kraina Jezusa i Jego Najświętszej Matki? Pytam o to głównie młodzież. Niech te pytania mobilizują nas do odpowiedzi, do pracy - mówił, nawiązując także do planowanej wizyty papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

- Życie bez Boga, które staje się życiem bez fundamentów, budowaniem na piasku - powiedział Kard. Dziwisz, odnosząc się do współczesnych zagrożeń.
- Wiślica, Eminencjo, serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież i Eminencję - zwrócił się do kardynała podczas zakończenia proboszcz wiślicki, nawiązując do mających się odbyć w 2016 r. Światowych Dni Młodzieży i 1050 rocznicy Chrztu Polski. Gdy metropolita zapytał, czy zaproszenie obejmuje również papieża, ks. prałat Wiesław Stępień odparł - " oczekujemy także na papieża, oczywiście, tym bardziej, ale jesteśmy skromni". Czy więc w 2016 roku prastarą stolicę Wiślan odwiedzi biskup Rzymu?! Czas pokaże.
W tym największym od 40 lat wydarzeniu życia wiślickiego kościoła uczestniczyły tysiące wiernych. Obecny był poseł Lucjan Pietrzczyk i władze samorządowe. Zgodnie z tradycją dawnych kompanii pielgrzymkowych na odpust wiślicki przyszli pieszo pielgrzymi z Czarnocina i Chotla Czerwonego.
Na zakończenie uroczystości wszyscy mogli oddać cześć relikwiom bł. Jana Pawła II przez ucałowanie.
Relikwie krwi pozostają w bazylice do kultu publicznego i, jak poinformował proboszcz wiślicki ks. prałat Wiesław Stępień, znajdą swoje miejsce w specjalnie przygotowywanym, nowym ołtarzu.
Tekst i foto Jarosław Kruk
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (28) |
no to skoro fundowałeś to trzeba było przyjść
ale powiem ci ze spisałeś się jako sponsor, fajnie było na czytaniu narodowym, nie to co na tym waszym czytaniu pierwszym czy drugim listu do kogoś tam...
pozdro i niech ci się czasem zółci nie uleje
do: do poniżej (2013-09-11 17:29:05) (2013-09-11 23:48:51)
''nie masz prawa decydować o tym, ze imprezki kościelne są lepsze od tych - jak to nazywasz - laickich, każdy ma prawo być tam gdzie chce być.'' - mocne słowa, ojojoj,.
Czy ja decyduję? - nie, ja nie decyduję. Ja wskazuję, że frekwencja może być miernikiem, który pozwala ocenić jakość i trafność działań, i zapotrzebowanie na nie.
''A te laickie imprezy przynajmniej są organizowane z pasji i nie są podszyte chęcią zebrania jak największej "tacy"'' - jeszcze raz zwrócę uwagę na to, że taca jest dobrowolna, udział w Mszy również, a uroczystość w Wiślicy sfinansował kościół.
Za czytanie Fredry - przy mizernej frekwencji, jak można ze zdjęć wnioskować, czy dożynki, zapłaciliśmy my - podatnicy czy tego chcieliśmy czy nie, czy w nich uczestniczyliśmy czy nie. Czy one są podszyte pasją? - wątpię - raczej gogolową spolegliwością.
A ''podszyte chęcią zebrania jak największej "tacy"'' - oczywiście nie są , bowiem ich organizatorzy mogą i czerpią pełnymi garściami z naszych podatków.
set (2013-09-11 23:27:06)
Jest jeszcze jedna różnica między uroczystościami kościelnymi a tymi rządowymi czy samorządowumi - czytaniem Fredry czy dożynkami. Kościelne realizowane są za pieniądze kościelne, za czytanie i dożynki płacimy MY z naszych podatków.
-Anna (2013-09-11 17:44:32)
Chrzescijanstwo nie jest ani rzeczą, ani ideą, ale to Osoba Jezusa Chrystusa, który zwyciezyl smierc przez swoje zmartwychwstanie i pozostal z nami w sakramentach pokuty i Eucharystii, aby nas prowadzic do zycia wiecznego w niebie. Tak wiec Kosciol to my ludzie ochrzczeni w imię Jezusa Chrystusa, my tworzymy Kosciol.
do poniżej (2013-09-11 17:29:05)
problem ze zrozumieniem czytanego tekstu występuje raczej u ciebie
nie masz prawa decydować o tym, ze imprezki kościelne są lepsze od tych - jak to nazywasz - laickich, każdy ma prawo być tam gdzie chce być. A te laickie imprezy przynajmniej są organizowane z pasji i nie są podszyte chęcią zebrania jak największej "tacy"
Fredro wpisał się w polska historię w sposób chwalebny, nie mordował ludzi pod płaszczykiem wypraw krzyżowych i inkwizycji
Zatem jeśli chcesz być wiernym wyznawcą kościoła to sobie bądź, ale nie masz prawa uważać za gorszych tych, którzy nie podzielają twoich pasji
-do: -do "-do: 007- mamy XXI wiek, a tu zalatuje ciemnym średniowieczem" (2013-09-10 23:44:30)
Z wpisu wpisu wnioskuję, że i ze zrozumieniem czytanego tekstu u ciebie nietęgo.
Wytłumaczę ci więc jaśniej - moja opinia nie była krytyką wspólnego czytania - chcą czytać - dobrze!
Chodziło o pokazanie, że krzewiciele i wyznawcy laickiej wersji świata, krytycy chrześcijańskich wartości, sami tworzą swoistą religię temu przyporządkowaną oraz towarzyszący temu obrządek i ceremoniał. To naśladownictwo jest jednak płytkie i kiepskiej jakości, o czym świadczy liczba "wiernych", których ono gromadzi.
Jeszcze lepszym przykładem tego są opisywane dziś wojewódzkie dożynki w Bogorii. Czyż nie jest to swoista kopia kościelnej celebry z Wiślicy? nawet marszałek, na co dzień garniturowiec, wdział na tą okazję fikuśny strój okolicznościowy.
Komunizm zresztą w istocie był i jest upiorną w skutkach, kiepską kopią świata wartości i kultury chrześcijańskiej.
A co do Narodowego Czytania - piszesz że to impreza ogólnopolska - zgoda, ale że patriotyczna ?! z której strony? tym bardziej, że hasło przewodnie - czytajmy Fredrę - w obliczu usuwania z programów szkolnych Mickiewicza i Sienkiewicza zakrawa na bezczelną farsę.
I na koniec - każdy kto myśli i zna choć trochę historię wie, że kręgosłupem polskiej historii jest kościół i wiara katolicka. Amen.
-do "-do: 007- mamy XXI wiek, a tu zalatuje ciemnym średniowieczem" (2013-09-10 19:57:39)
Jeśli masz ochotę to możesz chodzić do kościoła 5 razy na dzień i pieścić stópki księdzu, nikt ci nie broni, ale nic ci do tego gdzie chodzą inni.
Jeśli część osób zdecydowała się uczestniczyć w Narodowym Czytaniu to nie twoja sprawa, nie podobała ci się imprez nie przychodź i nie czepiaj się innych.
W końcu Narodowe Czytanie to impreza ogólnopolska, patriotyczna. polska historia to nie tylko kościół.
Widać jesteś z tych co to ogniem i mieczem lubią nawracać.
... a i tak przy okazji; nie fatyguj się nie musisz mi odpowiadać, ja twoją odpowiedź znam: stek wyzwisk jak to prawdziwy polski chrześcijanin
----- (2013-09-10 19:42:28)
to była piękna urocztstosc! więc darujcie sobie pisanie tych durnych komentów!
-flustraci, nawet kociaż się jeden odezwal (2013-09-10 18:11:16)
Do szkoły, nieuku! Jednego pełnego zdania nie wymęczyłeś, a błędów starczyłoby na kolejny wpis Bronka.
--- (2013-09-10 14:49:19)
flustraci, nawet kociaż się jeden odezwal
-Kici, kici..... (2013-09-10 14:47:27)
Miau!
---do ponizej (2013-09-10 14:31:02)
lecz się flustracie az kipiący z zazdrości i zawiści, jak ci się nie podoba wystąp z KK, ale pewnie nie masz odwagi tchórzu jeden, lepiej ci wychodz ubliżanie na forum, kultury trochę bezmózgowcu
-CHWAŁA księżom (2013-09-10 14:28:46)
A przyjechał tez nuncjusz apostolski na DOMINIKANIE (polak który przyniósl wiele chwały naszemu chrzescijańskiemu państwu) ... Nuncjusz apostolski na Dominikanie arcybiskup Józef W został odwołany ze stanowiska w związku z oskarżeniami o pedofilię - powiedział rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Decyzję o odwołaniu podjął sam papież.
--do ponizej, do oo7 i im podobnych (2013-09-10 14:25:01)
TY JESTE księdzem (celowo z malej) mocherem albo ZWYKŁYM FRUSTRATEM skoro nie widzisz zla jakie jest w tej MAFII
-ZAGADKA (2013-09-10 14:15:23)
Aktóry buski księżulo czarną beemke se kupił ?
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.