Dodane: Kasia Data: 2013-08-26 11:15:45 (czytane: 36373) 
Za nami Dni Buska-Zdroju, które obchodziliśmy w ubiegły weekend 24 i 25 sierpnia. Gwiazdą tegorocznej imprezy był 'Mrozu' z zespołem.
Dni Buska-Zdroju rozpoczęły się w sobotę po południu od występu grupy "Zlepce", która działa przy Zespole Placówek Oświatowych w Busku-Zdroju. Młodzi aktorzy przypomnieli tym, którzy nie pamiętali, przedstawili tym, którzy nie znali, legendy związane z naszym miastem. Na scenie zaprezentowały się także zespoły taneczne działające przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury Perfecta 2 i Perfecta 3. Publiczność mogła podziwiać zdolności wokalne młodzieży należącej do Studia Piosenki przy BSCK.
Po krótkiej części artystycznej Burmistrz Miasta i Gminy Waldemar Sikora serdecznie powitał wszystkich obecnych na Dniach Buska-Zdroju. Przypomniał, że Dni Buska to święto naszego miasta, którego historię tworzą mieszkańcy. Mówił, że na dzisiejszy wygląd naszego kurortu pracowało wiele pokoleń mieszkańców. "Tylko wspólnymi siłami możemy coś osiągnąć" - przekonywał burmistrz Sikora.

Burmistrz powitał reprezentantów z Ukrainy i Węgier, którzy przez kilka dni gościli w naszym mieście. Nie krył, że obecność wyjątkowych gości na Dniach Buska-Zdroju jest szczególnym wyróżnieniem. Wręczył gościom pamiątkowe grawertony, podziękował wszystkim za pracę na rzecz naszego miasta, za rozsławianie Buska w świecie. Życzył sobie i wszystkim mieszkańcom, by Busko-Zdrój nadal się rozwijało i przyciągało turystów.

Po krótkich przemówieniach gości z Węgier i Ukrainy na scenie pojawił się zespół "The Beatlemen", który przeniósł wszystkich w klimat lat 60. Znane przeboje czwórki z Liverpoolu, przerywane przebojami "Czerwonych Gitar" i "Skaldów", poderwały do tańca nie tylko tych najmłodszych. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz sztuki barmańskiej, który zaprezentował zespół "Baraction". Barmani nie tylko efektownie przygotowywali drinki, ale także nimi częstowali, co zostało przyjęte wielkim aplauzem. Wieczorem na scenie letniej BSCK wystąpił zespół Brathanki.

Niedzielne świętowanie Dni Buska-Zdroju rozpoczęło się od spektaklu pt. "Graal" Krakowskiego Teatru Ulicznego. Dla najmłodszych przygotowano konkursy z nagrodami, które wręczał sam Koziołek Matołek z Pacanowa. Nie zabrakło koncertu zespołu z Buska-Zdroju 'Exsagor', którego fani nie zawiedli. Około godziny 19.00 na scenie pojawił się Mrozu z zespołem, który zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy i korzystania z ostatnich dni wakacji.

Wieczorem Krakowski Teatr Uliczny zaprezentował spektakl pt. "Magia Blasku".
Podczas Dni Buska-Zdroju można było zwiedzić Osadę Żywej Tradycji, gdzie prezentowały się stare zawody funkcjonujące na 'Szlaku wokół Słońca". Był kiermasz produktów regionalnych realizowany w ramach projektu współpracy "Festiwal Smaków". Dla dzieci przygotowano Wioskę zabaw.

Podczas Dni Buska-Zdroju komitet społeczny "Dla Serca Od Serca" zorganizował kiermasz, podczas którego można było kupić wiele ciekawych rzeczy w bardzo atrakcyjnych cenach. Dzięki ludziom dobrej woli konto Zuzi zasili kwota 6417,74 zł.

Ponadto obok BSCK funkcjonowały stoiska gastronomiczne i regionalne.
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Brązowy medal Mistrzostw Polski dla Połańca!
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Dwór w ogniu 1655. Dwa dni walk, wybuchów i rekonstrukcji historycznych
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (78) |
-- (2013-08-18 18:36:46)
PIS do władzy , społeczeństwo w kajdanki.
-do rodowity (2013-08-18 11:19:21)
Spokojnie typ ma przecież IP i najprawdopodobniej tym wpisem ktoś się zainteresuje. Po poziomie wypowiedzi widać, że to bez mózgowiec.
-Rodowity (2013-08-18 07:20:57)
Do poniżej.Ale w tobie chłopie nienawiści.W/g moich obserwacji od kilku kadencji brak gospodarza w Busku,ale żeby tak jadem ziać to szok.Mimo wszystko życzę miłej niedzieli.
-OLO (2013-08-18 00:06:05)
Dni Buska to nie są dni dla młodzieży , która nb znajduje się jeszcze na wyjazdach. Dni Buska to wydarzenie dla wszystkich mieszkańców i impreza dla przyjezdnych. To okazja pokazania tego, co na codzień niewidoczne, ulotne. Dni miasta maja podkreślać walory tego miejsca i jego mieszkańców a nie być zabawą ludową. Organizator dni dewastuje główna ideę takich uroczystości. O takich dniach mądrze pomyślanych i zrealizowanych powinna informować prasa i inne media. To mozolna budowa kapitału marki miasta. Co z tego skoro tymi tematami zajmują się niekompetentni, raczej przypadkowi ludzie. Pół biedy gdyby ryzykowali tu swoją kasę
-Typowy Seba (2013-08-17 16:31:29)
A nie mogli zaprosić Paktofoniki w oryginalnym składzie?
- (2013-08-17 12:33:44)
Po co w BSCK siedzi tyle osób skoro nie widać ich konkretnej pracy.Wakacje z tego co wyczytałam na tej stronie są jakieś zajęcia problem jednak w tym,że o ich organizacji dowiadujemy się na dzień przed rozpoczęciem albo po terminie ich zakończenia.Pod nową DYREKCJĄ zaginął zwyczaj publicznego podawania planu na okres wakacji.Nowy dyrektor może nie wiedzieć o czmś takim ale przecież pracownicy byli do przekazywania takich informacji przyzwyczajeni.
-olo c.d. (2013-08-14 11:47:46)
W uroczystości Dni Miasta powinna być zaangażowana możliwie największa ilość mieszkańców. Bez względu na wiek. Tak to się robi w cywilizowanej części Europy do której ponoć aspirujemy.
Jednak problem polega na tym, jak taka aktywnośc uzyskać? Dni miasta to nie uroczystośc władz lecz wydarzenie istotne dla mieszkańców. Niestety, zurzędniczały Ratusz nie zadaje sobie takiego trudu, nie ma w tej sprawie woli, brak tu inicjatywy burmistrzów.
W efekcie jednodniow imprezka z udziałem zaproszonych zespolików, kierowana głównie do młodszych. olewająca fakt sporej ilości buszczan w wieku średnim i powyżej
Scenarusz takich obchodów powinien być znacznie wcześniej dopięty, oczywiście z udziałem i przy aprobacie mieszkańców.Choćby w tej tu dyskusji padło kilka pomysłów wartych zainteresowania. Niestety marny w tych kwestiach i dalece niekompetenty burmistrz nie wykazuje tu żadnej inicjatywy. Prezentując niechęć i bojażn /?/ przed publicznym dialogiem z mieszkańcami bezmyślnie wydaje pieniądze podatnika na sprawy lużno związane z obchodami Dnia Buska
Jest to wystarczający już powód, który obok innych skłania do zastanowienia nad przedłużaniem tej mało efektywnej w sprawach społecznych kadencji obecnych władz.
- (2013-08-14 10:01:04)
Najlepiej ludziska się bawią jak się dobrze nawalą przy muzyce ludowej,tego chyba szukacie marudy,tu można śmiało wypowiadać żądania!
-ciekawy (2013-08-14 09:49:14)
no tak,przecież w Busku są ludzie,które zdobywają nagrody,jakieś nagrody poza Buskiem promując Busko.Czytałam że ktoś wydał tomik poezji,wcześniej jakiś poeta z Buska zdobył Scyzoryka w Kielcach itd...czy nie można by było pokazać ich twórczości mieszkańcom z Buska i przybyłym kuracjuszom.Czy to nie byłaby promocja dla Buska,i tychże twórców.Wydaje mi się skoro ci poeci piszą to piszą też o NASZYM BUSKU.Może burmistrzowi nie ma kto podpowiedzieć tak prostych spraw dla promocji Buska.Prawdę mówiąc obecny z bsck nie popisał się już kolejny raz,to przykre, ale już widać że nie posiada żadnych pomysłów na dobre działanie w bsck.
-olo (2013-08-14 02:35:01)
Uroczystości pt dni miasta to przede wszystkim przedsięwzięcie promocyjne. Starannie pomyślane, wypełnione treścią nawiązującą do urodzin miasta, jego ambicji. terażniejszości a głównie niedalekiej przyszłości. To także okazja pokazania się? co promuje się podczas takich dni? Tematy i treści są różne.Promuje się miasto wobec przyjezdnych / cel określony wizerunek/, promuje się władza wobec wyborców / cel określony wizerunek/, promują się organizacje wobec mieszkańców / także z mysla o określonym ich wizerunku / Bo promocja jest działaniem w jakimś celu a nie dla robienia dymu. Wreszcie przedsięwzięciem organizacyjnym takich dni ma być integracja wszystkich ważniejszych grup wiekowych mieszkańców, różnych grup społecznych itp. Więc należało o tym myśleć od roku. Koordynatorem powinien być wydział promocji urzędu pod bezpośrednim zainteresowaniem burmistrza
Co mamy? Ano mamy mizerię pomysłu na promocję miasta. Mamy poziom marneego przeglądu byle jak dobranych zespołów.
Co te zespoły mają wspólnego z obchodami miasta? Czy ktoś to połączy? Czy kuracjusz będzie brał udział w uroczystosciach miasta czy przyjdzie na koncert zespołu a,b. c itd
Co mamy jeszcze. Brak pomysłu na promocję miasta, brak wizji marki Busko- Zdrój i potężźną w tych sprawach niekompetencje
Mamy też spory wydatek z budżetu na kulturę, co kulturą zadną nie jest, co najwyżej rozrywka. A dal celów rozrywkowych należało poszukać sponsora który by się promował a nie wydawać pieniądze podatnika, traktując go jako ciemny naród co wszystko kupi
Mamy przy tej okazji dorobek kilku urzędników miejskich w sprawach promocjiDorobek zerowy. Problem w tym ,że stanowi to ujemny obraz .Czy ktoś za to odpowie, czy też milczenie z ratusza jak dotychczas?
-gulon (2013-08-13 22:40:15)
popieram xyz (2013-08-13 19:20:09) - dni Buska to powinien być pokaz Buska -to świetna okazja by pokazać Busko buszczanom i kuracjuszom.
''Brathanki'' i inne ''Krakowskie Teatry Uliczne'' mogą obejrzeć wszędzie - w Stopnicy, , Pacanowie, Kielcach czy Krakowie. Ale nigdzie poza Buskiem nie uda się zobaczyć lokalnych talentów, twórców, artystów, owoców pracy buskich placówek kulturalnych, jak choćby BSCK. W końcu biorą one dużą kasę z budżetu miasta na krzewienie kultury - niech więc pokażą co zrobiły.
Podobnie jak xyz uważam, że Dni Buska to powinna być prezentacja Buska i Buszczan, a nie chałtura w wykonaniu płatnych najemników.
-Independent (2013-08-13 21:32:44)
Disco polo nie chceta, Metalika nie chceta to co Wy k-wa checta?
Jest coś - źle, nie ma też źle.
Jestem pod wrażeniem jak to wszyscy są na nie bo nie, rewelka.
-xyz (2013-08-13 20:30:14)
MROZU TO NIE JEST ZESPÓŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-Andrzej Chmielnik (2013-08-13 20:09:56)
Proponuję meczyk w galę na trawie z II drużyną Chmielnika.Pińczów zbyt mocny,Kazimierza też.Chmielnik byłby w sam raz. Możecie i zremisować.
-Brathanki, Krakowski Teatr Uliczny i inne (2013-08-13 15:04:25)
jeszcze źle?
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.