swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Książe Leszek Czarny przyjacielem ludzi

Dodane: Kasia Data: 2013-08-08 15:37:06 (czytane: 21063)  Wersja do druku

Mieszkańcy Buska i kuracjusze przebywający na wczasach w Busku-Zdroju zwracali się z prośbą, żeby Książę Leszek Czarny stanął na podwyższeniu. Spełniając to życzenie, Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju podjął decyzję, aby ustawić księcia na niewielkim cokole.

Obecnie spełniony jest wcześniejszy pomysł, aby każdy mógł dosięgnąć i pogłaskać książęcą kiesę lub zrobić sobie zdjęcie przy księciu. Teraz Książę, który kiedyś nadał Busku prawa miejskie, stał się przyjacielem ludzi. Stoi, spogląda na miasto i na każdego kto podejdzie i zrobi sobie zdjęcie u boku jego. Kiesa jego jest w zasięgu każdej ręki. Ludzie mogą jej dotykać i czekać na przysłowiowy „dukat”.

 leszek_czarny.jpg

leszek_czarny1.jpg 

Na jego twarzy jest powaga, a oczy mówią
„ JA LESZEK CZARNY KU MIASTA CHWALE STOJĘ DUMNIE NA PIEDESTALE, TRZYMAM SAKIEWKĘ U BOKU SWEGO KAŻDEMU SYPNĘ DUKATA ZŁOTEGO”.   

~ed~

źródło www.tmb.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (29)
     

-Bob (2013-08-08 23:46:12)


Ktoś, kto pisze, ze bycok był w zimę oblegany przez dzieci to chyba się z dup..ą na rozum zamienił. Tak było, ale 20-30 lat temu, i to nie z tej strony. Obiektywizmu trochę.

A ze Lesio to klaun to fakt.

-antymiłośnik (2013-08-08 22:55:23)

Leszek ,przepraszam.Chciałem ,,polecieć" Sienkiewiczem i Krzyżakami,ale wyszło głupio.Oczywiście w głosy nawołujące o zmiany nie wierzę ale to inna sprawa.Jeszcze raz przepraszam jeśli oczywiście potraktowałeś to poważnie.Zrobię to ównież osobiście.Pozdrawiam

-XX (2013-08-08 21:35:37)

jestem ciekaw gdzie dzieci w zime będą zjezdzaly na sankach? jedna gorke która była oblegana przez dzieci to bycok, a teraz co? smrod i tyle... zenada

-leszek biały (2013-08-08 21:23:58)

A ja wam BYCOKA nie daruję. Widać że ten co podjął decyzje o zrujnowaniu górki nie pochodzi z Buska! Albo nigdy nie był dzieckiem.

-RnG (2013-08-08 21:12:41)

Pomysł na cokolik jest bez znaczenia dla efektu końcowego. Bardzo bym prosił Pana Burmistrza Sikorę aby coś zrobił z wejściem "na bycok" nieopodal Księcia. Myślę że jak kuracjusz tam wejdzie to umrze od smrodu odchodów, albo zrezygnuje z wchodzenia po tym ruchliwym wątpliwym podłożu. Tam powinny być schody i monitoring, bo inaczej ten "szalet miejski" dalej będzie straszył.

-wy nie rozumicie? (2013-08-08 19:25:59)

Taka tablica to przeciez dodatkowa powierzchnia reklamowa. Nie minie tydzien albo miesiąc i pojawi sie mala grawerka z lista sponsorów.

-aaa (2013-08-08 18:59:42)

NIESŁYCHANE

-olo (2013-08-08 18:44:12)

dawno się tak nie ubawiłem. . . .

- (2013-08-08 18:13:09)

Jak Boga kocham popsuło się ludziom w głowach...
za parę miesięcy wymyśla, żeby Lesiowi nowy kubraczek kupić, albo trzewiczki zmienić, aż dojdzie do tego, że mu chateńkę dostawią...

-... (2013-08-08 18:09:01)

Przepraszam bardzo dlaczego piszecie mieszkańcy Buska zwracali się? Ja się nie zwracałem, wiec nie piszcie mieszkańcy! Bardzo wątpie, że tak było tym bardziej kuraciusze mają gdzieś czy Lesiu będzie stał, czy teraz stoi na podeście. A ta tablica sponsorów to wstyd i paranoja!

-kibic (2013-08-08 16:48:32)

a obok postawcie pomnik Waldka S. i Justyny N. ... Leszek Cz. zbudował a oni ... no jak widać w mieście (rozj...). Ale że Pani WszechPrzewodnicząca się do tego dzieła przyczyniła to się (nie) DZIWUJĘ !!!

-:) (2013-08-08 16:28:03)

Jaki tam ładny TOUDI biega w okularkach p/słonecznych.
Książę da Wam dukata.
Oby Wam się książęce czasy wróciły. Oddacie wtedy po 3 dukaty (a zbieracze długopisów oddadzą 9 dukatów).

-oo7 (2013-08-08 16:17:18)

I koniecznie na cokole napisać kto był jego sponsorem.

- (2013-08-08 15:43:06)

trza go bylo na bycoku postawic to by chociaz mogl z gory poogladac ten caly syf panujacy w tym miescie rozwalonym jak po drugiej wojnie

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry