swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Książe Leszek Czarny przyjacielem ludzi

Dodane: Kasia Data: 2013-08-08 15:37:06 (czytane: 21064)  Wersja do druku

Mieszkańcy Buska i kuracjusze przebywający na wczasach w Busku-Zdroju zwracali się z prośbą, żeby Książę Leszek Czarny stanął na podwyższeniu. Spełniając to życzenie, Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju podjął decyzję, aby ustawić księcia na niewielkim cokole.

Obecnie spełniony jest wcześniejszy pomysł, aby każdy mógł dosięgnąć i pogłaskać książęcą kiesę lub zrobić sobie zdjęcie przy księciu. Teraz Książę, który kiedyś nadał Busku prawa miejskie, stał się przyjacielem ludzi. Stoi, spogląda na miasto i na każdego kto podejdzie i zrobi sobie zdjęcie u boku jego. Kiesa jego jest w zasięgu każdej ręki. Ludzie mogą jej dotykać i czekać na przysłowiowy „dukat”.

 leszek_czarny.jpg

leszek_czarny1.jpg 

Na jego twarzy jest powaga, a oczy mówią
„ JA LESZEK CZARNY KU MIASTA CHWALE STOJĘ DUMNIE NA PIEDESTALE, TRZYMAM SAKIEWKĘ U BOKU SWEGO KAŻDEMU SYPNĘ DUKATA ZŁOTEGO”.   

~ed~

źródło www.tmb.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (29)
     

-do poniżej.............. (2013-08-14 20:52:52)

Nikt nie może zabronić bogatemu na co wydaje swoje pieniądze. Jeden kupuje sobie tabliczki pamiątkowe w Licheniu, drugi wpłacił na budowę pomnika księcia Leszka Czarnego w Busku-Zdroju, bo taki miał kaprys. Nie można mieszać dwóch różnych spraw. Renowacja cmentarza jest wykonywana z corocznych kwest zbieranych koło cmentarza przez harcerzy i ludzi którzy im pomagają. Pieniądze te są ulokowane na oddzielnym koncie bankowy. Zbiórka pieniędzy na pomnik jest to oddzielna sprawa i oddzielne konto bankowe. Społeczeństwo dobrowolnie wpłacało swoje pieniądze na wskazane konto bankowe i za uzbieraną kwotę wykonano i postawiono pomnik, oraz tablicę ze sponsorami. Tak dzieje się na całym świecie.

-busko (2013-08-14 10:06:19)

wąwóz z BYCOKA do likwidacji,jedyne wyjście i najlepsze.Leszka bezdzietnego pod kościół tam ustawić w miejscu wyciętych drzew. To to tam było Busko.Zdrój wtedy nie istniał

-Mini golf to wyrzucanie w błoto publicznej kasy (2013-08-14 09:03:27)

nikt z tego przybytku nie korzysta, wydano publiczne pieniądze na nic nie wartą zabawkę,

-mieszkańŃcy Buska to dobrze wiedzą (2013-08-13 09:23:05)

Jednak proporcje zawsze należy zachować.

-obcy (2013-08-12 18:29:47)

A to jest tablica z nazwiskami sponsorów?, a ją myślałem, że nagrobna.

-_ (2013-08-12 18:26:34)

Tablice z darczyńcami to światowy standard. Ale cóż zwykły, stereotypowy mieszkaniec Buska może na ich temat wiedzieć ...
tnij. org / ytta

- (2013-08-12 18:19:34)

przeczytajcie sobie artykuł o szkole w Dobrowodzie na gazeta pl pt Wakacyjna kontrola. Burmistrz sprawdza szkole czy dyrektorkę

- (2013-08-09 13:13:14)

wielkosc czcionki liter na tablicy ze sponsorami jest wieksza niz pod nogami Black Leszka

-Rodowity (2013-08-09 13:13:12)

Nawet na łyżwach zjeżdżaliśmy i to od tej strony gdzie są schody bo tu było najbardziej stromo.A narty i sanki od płd.czy płn.to norma.Nasze dzieci też jeżdziły,oczywiście oprócz łyżew bo z racji troski się o nie bałem.Poważnego nigdy nic się nie stało.Zobaczymy teraz.

-:) (2013-08-09 12:36:18)

Zastanawiam się, który rodzic pozwalał zjeżdżać swojemu dziecku na sankach lub nartach z "bycoka" na Al. Mickiewicza? Chyba jakiś "dzieciobójca"!! Z tego co zaobserwowałem to pozostała część góry pozostaje bez zmian (może trochę wyższa)

-do poniżej (2013-08-09 11:53:43)


Popierajcie dalej ziemie buską.Oświetlenie w nowym parku-oślepiająca ciemność,kibel w starym-porażka,mini golf łagiewnicki-kompromitacja,Bycok-szok, tak jak i cała ta rewitalizacja miasta.Oni nam chyba robią na złość.

-........... (2013-08-09 10:10:17)

Ta tablica ze sponsorami to istny wstyd i kompromitacja, żenada jak można było pozwolić na coś takiego.Dlaczego nikt nie wspomniał o harcerzach ,którzy kwestując pod cmentarzem uzbierali większą część pieniędzy na pomnik. Wszyscy, których znam są oburzeni taką prywatą za nasze wspólne pieniądze
O klasie sponsora świadczy jego anonimowość.

-busko (2013-08-09 09:58:43)

za BYCOKA powinien siedzieć WĄSOWICZ

-mieszkaniec (2013-08-09 09:54:35)

ludzie nie głaskajcie tej kiesy u pasa.Ten worek powinien być między nogami.Jak sam Pan Rusak opisał Leszek Czarny był bezdzietny i cały Jego ród wyginął bezpotomnie.

-do poniżej (2013-08-09 09:44:35)

40 lat temu 20 i 2 lata temu też.I to z każdej strony.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry