swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Buski PKS do likwidacji - powodem złe wyniki finansowe

Dodane: Kasia Data: 2013-07-02 13:38:17 (czytane: 26857)  Wersja do druku

Minister Skarbu Państwa, który reprezentuje właściciela buskiego PKS czyli Skarb Państwa, zdecydował o likwidacji spółki. 21 czerwca Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę o otwarciu ścieżki likwidacyjnej PKS w Busku-Zdroju. Podczas zgromadzenia przyjęte zostało sprawozdanie finansowe za rok 2012 oraz udzielono absolutorium Zarządowi i Radzie Nadzorczej.

Dotychczasowy prezes spółki Stanisław Pęcherski zgodnie ze statutem został powołany na stanowisko likwidatora. Nie kryje, że decyzja ministra to dla wszystkich ogromne zaskoczenie.  "Spółka ma potencjał, by nadal funkcjonować. Mamy nadzieję na zmianę decyzji ministra" - mówi Stanisław Pęcherski. Wraz ze sprawozdaniem finansowym, Zarząd przesłał do Walnego Zgromadzenia wniosek, poparty opinią Rady Nadzorczej, o podjęcie decyzji o dalszym funkcjonowaniu spółki. Jednak minister podjął inną decyzję.

W uchwale, jak mówi likwidator Stanisław Pęcherski, nie ma uzasadnienia decyzji o likwidacji PKS w Busku-Zdroju. PKS w Busku-Zdroju nie przestaje funkcjonować. Nadal realizuje wszystkie zadania, tak jak przed 21 czerwca. "To nie jest decyzja, która likwiduje spółkę z dnia na dzień" - informuje Stanisław Pęcherski.  "PKS bez przeszkód wykonał wszystkie zadania dowozu uczniów do szkół w minionym roku szkolnym, aktualnie obsługuje linie komunikacyjne okresu wakacyjnego i przygotowuje się do realizacji zadań w kolejnym roku szkolnym.

Przygotowany będzie harmonogram precyzujący czynności, jakie będą musiały zostać podjęte w procesie likwidacyjnym oraz terminy ich realizacji. Po zatwierdzeniu harmonogramu przez Walne Zgromadzenie będzie można więcej powiedzieć o planach na przyszłość. Możliwe są różne warianty rozwoju sytuacji, że na pewnym etapie realizacji planu, pojawią się przesłanki do podjęcia decyzji o dalszym funkcjonowaniu spółki. 

"Nie można też wykluczyć zainteresowania, ze strony innych przewoźników, nabyciem nieruchomości spółki, bądź jej zorganizowanej części i kontynuowania zadań komunikacyjnych przez nowego właściciela" - poinformował Stanisław Pęcherski.  

O powodach decyzji  likwidacji buskiego PKS poinformował nas Wydział Prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa. W informacji czytamy:

Powodem powzięcia wspomnianej uchwały były utrzymujące się złe wyniki finansowe Spółki. Spółka od dłuższego czasu generowała stratę na podstawowej działalności. Ponoszone wydatki nie są pokrywane wpływami, co powoduje wzrost zadłużenia. Na dzień 31 marca 2013 r. Spółka miała ujemny kapitał własny, z opóźnieniem regulowała zobowiązania, które znacznie przekroczyły wartość kapitału zakładowego. W tej sytuacji dalsze prowadzenie działalności i pogłębianie zobowiązań byłoby działaniem na szkodę wierzycieli (w tym pracowników) i Skarbu Państwa.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, likwidator powinien zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy może podejmować tylko wówczas, gdy jest  to potrzebne do ukończenia spraw w toku. Decyzje dotyczące bieżących spraw spółki (w tym kwestie zatrudnienia, realizacji umów) podejmuje likwidator.


/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (41)
     

- (2013-07-02 07:55:06 - IP: ***.146.91.250)

Burmistrz do odwołania!Źle rządzi!

-szok (2013-07-02 07:40:27 - IP: ***63.22.87)

Nie ma PKP, PKS, zaraz upadnie szpital - gmina uzdrowiskowa, miasto powiatowe!!! Szok!!!

- (2013-07-02 07:13:54 - IP: ***19.244.186)

A zakup starych autobusów za dotacje?

-mieszkaniec Buska (2013-07-02 07:03:51 - IP: ***185.15.176)

Osią zła w buskim PKS to Pęcherski, p. Lasak - członek Rady Nadzorczej oraz Moskwa przewodniczący NSZZ "Solidarność". To nie minister doprowadził do takiej sytuacji, tylko NIEUDACZNIK PĘCHERSKI STANISLAW.

-XAVI (2013-07-01 23:06:27 - IP: ***9.127.200)

Tak sepleniacy rudolf daje sie we znaki. Precz z Tuskiem i innumi ,,tłukami,, w patriach!

-jaco (2013-07-01 22:39:25 - IP: ***9.127.210)

jak zaczynały się busy to stawali autobusami w poprzek na dworcu w mieście żeby nie wpuścić konkurencji. Doczekała się świeczka wieczora

- (2013-07-01 22:20:55 - IP: ***.59.128.36)

Ludzie, trzeba się wziąść w garść i OBALIĆRząd RUDZIELCA bo w końcu jak nie będzie miał już co sprzedać to nas będzie sprzedawał chińczykom na kotlety lub jakieś tam inne hamburgery.
POLACY POWSTAŃCIE I RUSZCIE DO BOJU Z ZARDZEWIAŁĄ TUSKOMANIĄ!!!!

-póki ryży TUSK i partia obłudy rzadzi posprzedaja co się da (2013-07-01 21:59:43 - IP: ***154.144.133)

głosujcie na rudego a nic nie będziecie mieli swojego żeby BUSKO NIE MIAŁO PKS-U TO SIĘ W GŁOWIE NIE MIEŚCI BO PRYWACIARZE ZARAZ SIĘ ZMÓWIĄ CO DO CENY BILETÓW (CENY PÓJDĄ OSTRO W GÓRĘ )

- (2013-07-01 21:48:20 - IP: ***48.67.172)

Co ma do tego Pęcherski taka jest POlityka.Zniszczyć bo państwowe

- (2013-07-01 21:38:12 - IP: ***.43.13.145)

BOZE ZLODZIEJE SA WSZEDZIE

-Damian (2013-07-01 21:33:59 - IP: ***68.223.248)

Busko miejscowość uzdrowiskowa bez PKS-u, nie wiem czy mam się śmiać czy płakać

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry