swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Buski PKS do likwidacji - powodem złe wyniki finansowe

Dodane: Kasia Data: 2013-07-02 13:38:17 (czytane: 26856)  Wersja do druku

Minister Skarbu Państwa, który reprezentuje właściciela buskiego PKS czyli Skarb Państwa, zdecydował o likwidacji spółki. 21 czerwca Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę o otwarciu ścieżki likwidacyjnej PKS w Busku-Zdroju. Podczas zgromadzenia przyjęte zostało sprawozdanie finansowe za rok 2012 oraz udzielono absolutorium Zarządowi i Radzie Nadzorczej.

Dotychczasowy prezes spółki Stanisław Pęcherski zgodnie ze statutem został powołany na stanowisko likwidatora. Nie kryje, że decyzja ministra to dla wszystkich ogromne zaskoczenie.  "Spółka ma potencjał, by nadal funkcjonować. Mamy nadzieję na zmianę decyzji ministra" - mówi Stanisław Pęcherski. Wraz ze sprawozdaniem finansowym, Zarząd przesłał do Walnego Zgromadzenia wniosek, poparty opinią Rady Nadzorczej, o podjęcie decyzji o dalszym funkcjonowaniu spółki. Jednak minister podjął inną decyzję.

W uchwale, jak mówi likwidator Stanisław Pęcherski, nie ma uzasadnienia decyzji o likwidacji PKS w Busku-Zdroju. PKS w Busku-Zdroju nie przestaje funkcjonować. Nadal realizuje wszystkie zadania, tak jak przed 21 czerwca. "To nie jest decyzja, która likwiduje spółkę z dnia na dzień" - informuje Stanisław Pęcherski.  "PKS bez przeszkód wykonał wszystkie zadania dowozu uczniów do szkół w minionym roku szkolnym, aktualnie obsługuje linie komunikacyjne okresu wakacyjnego i przygotowuje się do realizacji zadań w kolejnym roku szkolnym.

Przygotowany będzie harmonogram precyzujący czynności, jakie będą musiały zostać podjęte w procesie likwidacyjnym oraz terminy ich realizacji. Po zatwierdzeniu harmonogramu przez Walne Zgromadzenie będzie można więcej powiedzieć o planach na przyszłość. Możliwe są różne warianty rozwoju sytuacji, że na pewnym etapie realizacji planu, pojawią się przesłanki do podjęcia decyzji o dalszym funkcjonowaniu spółki. 

"Nie można też wykluczyć zainteresowania, ze strony innych przewoźników, nabyciem nieruchomości spółki, bądź jej zorganizowanej części i kontynuowania zadań komunikacyjnych przez nowego właściciela" - poinformował Stanisław Pęcherski.  

O powodach decyzji  likwidacji buskiego PKS poinformował nas Wydział Prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa. W informacji czytamy:

Powodem powzięcia wspomnianej uchwały były utrzymujące się złe wyniki finansowe Spółki. Spółka od dłuższego czasu generowała stratę na podstawowej działalności. Ponoszone wydatki nie są pokrywane wpływami, co powoduje wzrost zadłużenia. Na dzień 31 marca 2013 r. Spółka miała ujemny kapitał własny, z opóźnieniem regulowała zobowiązania, które znacznie przekroczyły wartość kapitału zakładowego. W tej sytuacji dalsze prowadzenie działalności i pogłębianie zobowiązań byłoby działaniem na szkodę wierzycieli (w tym pracowników) i Skarbu Państwa.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, likwidator powinien zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy może podejmować tylko wówczas, gdy jest  to potrzebne do ukończenia spraw w toku. Decyzje dotyczące bieżących spraw spółki (w tym kwestie zatrudnienia, realizacji umów) podejmuje likwidator.


/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (41)
     

- (2013-07-02 17:07:45 - IP: ***48.67.223)

Burmistrz do odwołania

-buszczanin (2013-07-02 16:25:27 - IP: ***49.3.238)

bédzie kolejna sztachoteka w budynku pks???

- (2013-07-02 13:23:07 - IP: ***.181.138.238)

niedługo to samo będzie ze szpitalem...zlikwidują a potem PSL-owcy wykupią...

-do poniżej (2013-07-02 12:34:51 - IP: ***73.144.165)

Wymieniłem więcej,ale jakoś dziwnie je wywaliło na pasek reklam.Masarnia,Rzeżnia,Buchta,Wieloobranżówka,Pagiet,Ruch,PKS.

-nie wszystkie wymieniłeś... (2013-07-02 12:18:16 - IP: ***.56.165.102)

... ale to nie upadłości, to znak czasu...
Po prostu firmy wysoko kosztowe - tak się składa że państwowe, ale również spóldzielcze nie wytrzymały konkurencji w nowych warunkach ekonomicznych. Te firmy były "dobre" w czasach komuny, gdy wszystko musiało działać. Teraz, gdy nikt do nikogo nie chce dokładać, słabi tj. bez pomysłu, bez wydajności, a czasami bez jaj muszą paść...

-no, wreszcie. (2013-07-02 12:10:16 - IP: ***.56.165.102)

przecież chcieliśmy kapitalizmu. Przecież nikt w kapitaliźmie do niczego nie dokłada. Wyzywanie premiera i burmistrza za winy kierujących firmą to wygląda na zrobioną niezłą wodę z mózgu. Ja sobie takiej wody z mózgu nie dam zrobić. Trzeba było kierować tak firmą, by przynosiła dochody i by dalej trwała. Związki co jakiś czas donosiły o akcji protestacyjnej, bo one walczyły... Zamiast przeorganizować, (czytaj zmniejszyć koszty), to ciągle były spojrzenia w niebo i jakieś marzenia...
A trzeba było podpatrzyć konkurencję i się wziąć do roboty...
Teraz płaczecie i wyzywacie...
A wyzywajcie winnych, czyli siebie...

-Rodowity (2013-07-02 11:59:43 - IP: ***73.144.165)

Poniżej zapomniałem się podpisać.Szkoda firm.Ale była taka jedna która padła i z tego się w Busku cieszono.Wie ktoś?

- (2013-07-02 11:52:55 - IP: ***73.144.165)

To co pamiętam BPB,TRANS-BUD,MAKADAM,POM,Jajczarnia,Tytoniarz,PKP,Cegielnia,STW,Krawiecka,Ogrodnicza,GS, PZGS,WZGS,PHS,Kiwajka,Rzeżnia, Masarnia,Buchta,Wieloobranżówka,Walce,Pagiet,Ruch,PKS i pewnie C.D.N.Oby nie.

- (2013-07-02 10:58:36 - IP: ***.43.13.145)

Zamiast żeby buscy nieudacznicy przeciągneli o 2km linie kolejową w miasto i żeby ktoś wybudował dworzec, to się wszystko likwiduje banda złodziei i oszustów.

-rafi (2013-07-02 10:53:46 - IP: ***.33.174.36)

"zskoczenie"? hehe dobre zaskoczeniem jest ze tak dlugo to trwaalo,pensje wypłacane z polrocznym opoznieniem,brak kasy na paliwo ,czesci na cokolwiek,"nowy Tabor" za 3 mln..13 letni z hiszpani który wiecej stoi niz jezdzi,co tydzien sciagane z trasy autokary,brak chociaz jedenj osoby majacej pojecie o TRANSPORCIE!!

-pewnie Muszkieter maczał w tym palce (2013-07-02 10:41:17 - IP: ***30.80.170)

aby minister w nierządzie rudzielca zlikwidował konkurencie w postaci Buskiego Pks !!!!!!!

-aa (2013-07-02 10:23:21 - IP: ***6.141.129)

a co z ludźmi ???

-abe (2013-07-02 10:18:05 - IP: ***.244.105.25)

to tylko w tym kraju jest możliwe aby nieudacznik? czy aby na pewno? materialista zniszczył firme i był na stołku tyle lat.Zapytajcie ludzi co tam pracowali i pracują co sądzą o zarządzającymi tą firmą. Tam nikt nad niczym nie panuje a zarząd i rada nadzorcza dostaje absolutorium. Ludzie trzymajcie mnie bo oszaleję.To tak wszystko wygląda jak by pokazywać czarny kolor i mówić mu o jaka wspaniała biel.Pęcherski ale jesteś spryciarz!!!!!!!!!!!!!!!!

-koniQ (2013-07-02 09:52:24 - IP: ***185.81.239)

tak, to wina tuska ze przez lata pks upadał i teraz jest na skraju upadłości, burmistrz tez w tym maczał palce- oni od lat sabotowali zeby w Busku nie było PKS...
boze drogi, ludzie zastanówcie sie nad tym co gadacie bo nie wiadomo czy sie śmiac czy płakać. jak nei było kogoś z glową na karku do zarządzania przedsiębiorstwem, to wiadome ze w koncu sie rozleci- tak jak każda inna firma. pretensje tylko do tych co próbowali kierować PKSem w latach wczesniejszych. i tyle, a na pewno transport nie zginie- ktoś odkupi (zapewne za bezcen) ruchomości pksu i bedzie kontynuował transport na tych liniach które obsługiwał PKS, ale przeliczy koszty kursów, ceny itd zeby na tym nie tracić. a cen wywindować niewiadomo jak też nie mogą bo ludzie przestaną korzystać i przewoźnicy zostaną na lodzie- zwykłe prawa rynku, "chytry 2 razy traci"

-Łukasz (2013-07-02 08:28:52 - IP: ***254.209.43)

Zlikwidujcie wszystko z PKS-em na czele jak busiaże rzucą ceny to się wszyscy chyba na rowery przesiądziemy. Burmistrz nic nie robi to fakt wszystko to inwencja prywaciarzy rozbudowa Oblęgorka Szok i szkoda pisać o tym bo to temat rzeka

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry