swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Poseł Tomasz Kaczmarek interweniuje w sprawie ścieków pokąpielowych

Dodane: Kasia Data: 2013-06-12 16:46:50 (czytane: 22979)  Wersja do druku

Sprawa zrzucania ścieków pokąpielowych, zawierających m.in. związki siarki, do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych, ciągnie się już ponad 4 lata. Właściciele prywatnych sanatoriów, którzy zrzucają ścieki pokąpielowe do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych do 30 czerwca muszą sprawę uregulować.

Sprawą zainteresował się poseł na Sejm RP Tomasz Kaczmarek,  kierując do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw polegających na niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych.

Poseł zwrócił się również z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli realizowania przez władze gminy Busko-Zdrój obowiązków określonych w art.46 pkt 3 i 4 ustawy z 28 lipca 2005 roku o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych, a także przestrzegania przez władze gminy i podmioty przez nią zarządzane przepisów w zakresie ochrony środowiska

Pisma zostały przesłane do: Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Prokuratora Generalnego oraz Wojewody Świętokrzyskiego.

  • Pismo do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska - zobacz
  • Pismo do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego - zobacz
  • Pismo do Prezesa Zarządu Narod. Funduszu Ochrony Środowiska i Gosp.Wodnej - zobacz
  • Pismo do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli - zobacz
  • Pismo do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta - zobacz
  • Pismo do Wojewody Świętokrzyskiego - zobacz

 

Do tej chwili część podmiotów uzdrowiskowych zrzuca ścieki pokąpielowe  do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych. Zdaniem właścicieli prywatnych sanatoriów, podłączenie do oczyszczalni uzdrowiskowej wiązałoby się z koniecznością podpisania, ich zdaniem, niekorzystnych umów z buskim Uzdrowiskiem i kilkukrotnym zwiększeniem opłat za zrzucanie ścieków. Do 30 czerwca miasto dało czas na ostateczne uregulowanie sprawy.


Stanowisko władz miasta
"Modernizowana oczyszczalnia ścieków sanitarnych  w Siesławicach, której rozruch planowany jest jesienią bieżącego roku, nie przyjmie ścieków pokąpielowych, ponieważ uniemożliwiają one uzyskanie wymaganych parametrów ścieków i zaburzają pracę oczyszczalni" - wyjaśniał burmistrz Waldemar Sikora w oświadczeniu, jakie otrzymaliśmy w kwietniu br.
"Ponadto, jeśli gmina nie uzyska wymaganych parametrów, może stracić dofinansowanie uzyskane na modernizację oczyszczalni, tj około 18 milionów złotych. Dlatego właściciele prywatnych sanatoriów, którzy zrzucają ścieki pokąpielowe  do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych do 30 czerwca muszą uregulować tę sprawę". ... [ czytaj cały artykuł.]

Spotkanie bez porozumienia
Temat ścieków pokąpielowych,  został poruszony podczas spotkania burmistrza i Komisji Uzdrowiskowej z podmiotami gospodarczymi, które odbyło się w piątek 19 kwietnia w sali Stradivarius w BSCK. Spotkanie jednak nie przyniosło żadnych ustaleń, które przybliżyłyby obie strony do porozumienia.  ... [ czytaj cały artykuł.]

/red/


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (43)
     

-BRAWO PIS BRAWO AGENT TOMEK (2013-06-13 09:13:21)

WIDAĆ ŻĘ PAN I PANA PARTIA TO PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ WY SŁUŻYCIE LUDZIOM A NIE KOLESIOM CZY UKŁADOM JAK PARTIA OBŁUDY I OSZUSTÓW MACIE MÓJ GŁOS ZAPEWNIONY !!!!!!!!!!! A PAN MIODOWICZ TO NIECH SIE SCHOWA DO SZAFY !!!!!!!!!

-super ja (2013-06-12 23:19:12)

Po co mają płacić jak super agent wszystko załatwi donosami.Podejrzewam że jak zajdzie potrzeba to sam durszlakiem będzie oczyszczał.

-Nico (2013-06-12 22:40:23)

Zaczyna wk...ć mnie ten Pan Tomasz,panoszy się jak mucha mucha na kupie!

--/- (2013-06-12 22:28:30)

a gdzie Pan Poseł spotkania urzadza - w jakimżeto uzdowisku?

-Niech zapłacą to co powinni (2013-06-12 22:13:12)

Boją się podpisać umowę z uzdrowiskiem bo będą musieli zapłacić. A dlaczego my mieszkańcy mamy być obciążeni droższymi kosztami oczyszczania, dlaczego mamy płacić za tych bogaczy których nie stać zapłacić za siebie. Niech w końcu zapłacą za swoje ścieki.

-;;; (2013-06-12 22:07:47)

Panie Pośle składa Pan zaiadomienia tak szybko jak gruszki lec z drzewa Niech Pan Pamieta że krzywda lusdzka wcześniej czy później wróci do Pana Pan nie jest bohaterem tylko ...... Jerśli Pan myśli że wynik wyborczy jest wprost proporcjonalny do ilości denuncji to Pan sie mli Szanowny Panie nie ma Pan żony i dzieci a tak łatwo ludzi Pan próbuje oczerniać Jeśli myśli Pan że ksieża bedą Panu robic wynik wyborczy to szanowny Panie nie te czasy księża maja swoje problemy i na ich grzbiuecie Pan sukcesu po rqaz drugio nie osiągnie

-18 milionów złotych (2013-06-12 21:57:22)

może stracić gmina Busko Zdrój, jeżeli ścieki nie będą miały odpowiednich parametrów i do tej pory władze nie potrafią sobie z tym poradzić?, skandal. Nam podniosą znowu podatki, które są i tak w górnej dopuszczalnej granicy.

- (2013-06-12 21:14:48)

A czy pan kaczmarek interweniował w koszuli czy bez koszuli?
kręci mnie jego tors
Ach tomasz

-ahahha (2013-06-12 20:14:01)

Chcieliscie Tomka to macie. Startowal z naszego regionu a teraz robi wam kooo dupy. Dobrze wam tak !! Moze wkoncu pojdziecie po rozum do glowy PISowcy

-Jacek (2013-06-12 19:48:41)

A dlaczego wszyscy mieszkańcy mają się składać na tych co robią biznes. W prawie niema definicji ścieków pokąpielowych, są to wykorzystane wody lecznicze (prawo wodne art. 9 ust1, pkt 14, lit.d)i są to ścieki przemysłowe powstajace na wskutek działalności usługowej. A koszt zrzutu tego rodzaju wód zależy od stężenia chlorków i siarczanów ( dopuszczalna suma 1500 mg/l a w wodach pokąpielowych przekracza 5000 mg/l i tego powodu jest cały problem. Pan poseł powinien donieść do prokuratury, że w Busku niektórzy przedsiębiorcy wydają zabiegi lecznicze bez odpowiedniej rejestracji zakładu leczniczego.

-tomek (2013-06-12 19:01:21)

A kiedy zrobi donos na swój dom Sanato za nielegalny zrzut ścieków ?

-Iwo (2013-06-12 18:26:10)

znawca się znalazł,ha ha.

-Brawo Panie Tomaszu (2013-06-12 17:46:06)

nareszcie ktoś wziął się za to bezprawie, widać sprawiedliwość jest dla maluczkich i najłatwiej ukarać chłopa jak nie pokaże kwitu za wywóz śmieci. W tej chwili Sanepid powinien natychmiast wydać decyzję i odciąć towarzystwo od siarki.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry