swietokrzyskie.info


Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Poseł Tomasz Kaczmarek interweniuje w sprawie ścieków pokąpielowych

Dodane: Kasia Data: 2013-06-12 16:46:50 (czytane: 22978)  Wersja do druku

Sprawa zrzucania ścieków pokąpielowych, zawierających m.in. związki siarki, do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych, ciągnie się już ponad 4 lata. Właściciele prywatnych sanatoriów, którzy zrzucają ścieki pokąpielowe do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych do 30 czerwca muszą sprawę uregulować.

Sprawą zainteresował się poseł na Sejm RP Tomasz Kaczmarek,  kierując do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw polegających na niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych.

Poseł zwrócił się również z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli realizowania przez władze gminy Busko-Zdrój obowiązków określonych w art.46 pkt 3 i 4 ustawy z 28 lipca 2005 roku o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych, a także przestrzegania przez władze gminy i podmioty przez nią zarządzane przepisów w zakresie ochrony środowiska

Pisma zostały przesłane do: Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Prokuratora Generalnego oraz Wojewody Świętokrzyskiego.

  • Pismo do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska - zobacz
  • Pismo do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego - zobacz
  • Pismo do Prezesa Zarządu Narod. Funduszu Ochrony Środowiska i Gosp.Wodnej - zobacz
  • Pismo do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli - zobacz
  • Pismo do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta - zobacz
  • Pismo do Wojewody Świętokrzyskiego - zobacz

 

Do tej chwili część podmiotów uzdrowiskowych zrzuca ścieki pokąpielowe  do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych. Zdaniem właścicieli prywatnych sanatoriów, podłączenie do oczyszczalni uzdrowiskowej wiązałoby się z koniecznością podpisania, ich zdaniem, niekorzystnych umów z buskim Uzdrowiskiem i kilkukrotnym zwiększeniem opłat za zrzucanie ścieków. Do 30 czerwca miasto dało czas na ostateczne uregulowanie sprawy.


Stanowisko władz miasta
"Modernizowana oczyszczalnia ścieków sanitarnych  w Siesławicach, której rozruch planowany jest jesienią bieżącego roku, nie przyjmie ścieków pokąpielowych, ponieważ uniemożliwiają one uzyskanie wymaganych parametrów ścieków i zaburzają pracę oczyszczalni" - wyjaśniał burmistrz Waldemar Sikora w oświadczeniu, jakie otrzymaliśmy w kwietniu br.
"Ponadto, jeśli gmina nie uzyska wymaganych parametrów, może stracić dofinansowanie uzyskane na modernizację oczyszczalni, tj około 18 milionów złotych. Dlatego właściciele prywatnych sanatoriów, którzy zrzucają ścieki pokąpielowe  do oczyszczalni ścieków socjalno-bytowych do 30 czerwca muszą uregulować tę sprawę". ... [ czytaj cały artykuł.]

Spotkanie bez porozumienia
Temat ścieków pokąpielowych,  został poruszony podczas spotkania burmistrza i Komisji Uzdrowiskowej z podmiotami gospodarczymi, które odbyło się w piątek 19 kwietnia w sali Stradivarius w BSCK. Spotkanie jednak nie przyniosło żadnych ustaleń, które przybliżyłyby obie strony do porozumienia.  ... [ czytaj cały artykuł.]

/red/


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (43)
     

-ona (2013-06-14 19:49:24)

tak sobie myślę, dlaczego Komunalka nie chce zarobić,jak to jest z tymi sciekami?

-do krisa (2013-06-14 17:39:46)

Do krisa czy napewno przeczytałeś ze zrozumieniem? Dlaczego mieszkańcy MiG mają zwracać 18mln,za nie uczciwych przeciębiorców, dlaczego Ci mają być lepiej traktowani od pozostałych.Ścieki w MPGK koswztują 5zł, a w oczyszczlni uzdrowiskowej o wiele drożej. Czy Ci przeciębiorcy mają pozwolenie na wykonywanie tego rodzaju usług ? pytanie do Pana Posła.

-kris (2013-06-14 14:30:43)

nie jestem zwolennikiem ani pisu ani tego posła, lecz zamiast krytykować zacząłem od przeczytania tego listu i o zgrozo - ma rację
ps. polecam przeczytanie ze zrozumieniem

- (2013-06-14 01:19:24)

Nie należę do żadnej partii i nie jestem sympatykiem PO. Poziom i profesjonalizm pokazałeś. Czołowy PR pisu. Brawo. Idź spać i nie pogrążaj się dalej.

-do poniżej (2013-06-13 23:32:28)

tak zgadzam się ty ze swoją partią PO to się nigdy nie zbliżysz tak wysoko jaki poziom kultury i profesjonalizmu jest w PIS-ie

-do wszyskim ktorzy opluwaja pis i pana tomka (2013-06-13 23:06:28)

Właśnie pokazałeś klasę i zrobiłeś antyreklamę pisiorom. To jest właśnie ten poziom. Do twojego poziomu nie zejdę. Tyle w temacie. Oczywiście nie pozdrawiam

- (2013-06-13 22:49:11)

ja z polityka i kosciolem zerwalem majac 18 lat i bardzo dobrze mi sie zyje juz ponad 50 lat ale w innym kraju

-* (2013-06-13 22:21:17)

Agęt?

-wszyskim ktorzy opluwaja pis i pana tomka (2013-06-13 21:11:27)

powiem krotko wyp.....lac a najnowszy sondaz pis30% pojeby 23% sld10% paliglup6% wiec wasze plucie nic tu nie zmieni pis i tak was rozliczy czy tego chcecie debile czy nie ten narod sie nie nabierze na wasza ciemnote tyle w temacie wyp.....lac

-jarek (2013-06-13 18:07:29)

Trafna reklama, jeśli są tacy biedni to mogą zastosować reklamowane powyżej urządzenia i potopią się jak koty na własnej (cudzej bo swoje mała za małe) działce i skończy się problem ścieków.
Ci co myślą poważnie o biznesie to już wykonali przyłącza nie czekają na darowiznę.

- (2013-06-13 13:22:17)

odzyskujcie sol z wod pokapielowych to bedziecie mieli czym w zimie drogi posypywac

-buszczanin (2013-06-13 13:13:23)

te wszystkie donosy do prokuratury to pisze nasz kochany emerytowany Strażak i tak chce się przypodobać Poslowi, zero kultury i wychowania ale jak za mlodu pasał kozy to gdzie mial nauczyć się kultury i grzeczności i to ma buć lokalny patriota ,oj Grzesiu

-bus (2013-06-13 13:09:01)

A kiedy Pan Posel Tomasz domiesie ,że Prezes PSS Busko jest skazany prawomocnym wyrokiem i wykonuje swą funkcję.

-Fredro (2013-06-13 12:36:34)

Brawo panie Tomku poPIERAM ja za tych pseudo byznesmenów od siedmiu boleści nie mam zamiaru płacić niech płacą albo zwijają te swoje sanatoryjka gdzie wykorzystują pracowników na maxa karzą tyrać po 12 godzin za miskę ryżu a sami tylko bezgustowny szpan kasa na koncie a słoma z gumofilców wyłazi

-CzaCha PIStoilet (2013-06-13 11:42:26)

Tomek wy....j, od normalnych ludzi - masz problem napisz do przyjaciółki my waszych dymów w normalnym lokalnym społeczeństwie nie potrzebujemy kłamco zabawowy i oszuście baw się za własną kasę a nie za naszą no i pokaż klatę

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry