swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Nawałnica z gradem nad Buskiem (video)

Dodane: admin Data: 2013-05-20 21:55:28 (czytane: 23471)  Wersja do druku

W poniedziałkowe popołudnie 20 maja na terenie powiatu buskiego nastąpiło gwałtowne załamanie pogody. Po godzinie 13 niebo zasnuły ciemne chmury, zerwał się gwałtowny wiatr.

W tym czasie odnotowano 3 zdarzenia, z budynku na ulicy Różanej w Busku-Zdroju oderwało się pokrycie dachowe, a na drodze w gminie Wiślica trzeba było usunąć powalone przez wiatr drzewa. Skutki nawałnicy likwidowały 4 zastępy Straży Pożarnej, w sumie 19 osób.

nawalnica_busko_002.jpg

nawalnica_busko_003.jpg

Po godzinie 17.20 pojawiła się druga fala porywistego wiatru i gwałtownych opadów atmosferycznych, w tym również gradu. Strażacy wyjeżdżali do 24 zdarzeń. W likwidowanie szkód zaangażowanych było 29 zastępów PSP i OSP, w sumie 137 ratowników. W gminie Wiślica deszcz zalał piwnice w miejscowościach Kuchary oraz Jurków, wiatr powalił drzewa w miejscowościach Wiślica, Jurków, Brzezie, Górki. W Górkach została uszkodzona nawierzchnia drogi. W Wawrowicach odnotowano zanieczyszczoną drogę.

nawalnica_busko_006.jpg

W gminie Busko-Zdrój zostały zalane dwie posesje w miejscowości Zbludowice, w Busku wiatr powalił drzewo, w całej gminie deszcz zalał 13 piwnic, garaży, kotłowni. Konieczne było udrożnienie odpływów w ulicach Uchnasta i Partyzantów. Z powodu braku odbioru wody przez kanały burzowe drogi na terenie miasta i gminy w naszym mieście były nieprzejezdne.

Ulice zamieniły się w potoki, a rowy melioracyjne wypełniły się po brzegi. Na domiar złego  z nieba spadły lodowe kule kilkucentymetrowej średnicy.

 

 

 

nawalnica_busko_997.jpg


Strażacy mieli pełne ręce roboty przy usuwaniu połamanych gałęzi i konarów, a także wzywani byli do wypompowywania wody z zalanych posesji. Działania straży zakończyły się o godzinie 22.00.
W likwidacji szkód po nawałnicy udział wzięło w sumie 156 ratowników PSP i OSP z 33 zastępów: JRG Busko-Zdrój – 4 zastępy OSP Zbludowice – 2 zastępy, OSP Szaniec, OSP Widuchowa, OSP Skotniki Małe, OSP Wiślica, OSP Kobylniki, OSP Łatanice, OSP Jurków, OSP Kuchary.

informacje przekazane przez PSP Busko-Zdrój

Zobacz video:

 nawalnica_busko500.jpg
kliknij i oglądaj

 


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (24)
     

- (2013-05-21 08:22:05)

wlasnie sprawdzilismy szczelność swoich domów ...

- (2013-05-21 08:15:49)

to już wiecie po gradobiciu na kogo głosować

-Q (2013-05-21 07:53:03)

CHCIELIŚTA PO TO MATA GRAD I PO TEMACIE CIEMNY NARODZIE

- (2013-05-21 06:08:48)

ciężko opisać to co porobiło na polach

---- (2013-05-20 23:01:26)

Na wislicy to juz nie ma nic .. Moze gmina sie ogarnie i wysle wisliczan do sprzatania po nawalnicach .. W tyj gminie umieralni to juz nic sie nie dzieje normalnie zascianek

- (2013-05-20 22:55:20)

co na to burmistrz ?
co na to starosta ?
co na to PSL ?
a może zwołamy sesje nadzwyczajną kto pozwolił aby grad padał?
to wszystko wina platformy i jej pachołków !!!
precz z preczem !!!

-xyz (2013-05-20 22:45:51)

to był test także dla projektu i wykonawstwa Al Mickiewicza.

-dawid (2013-05-20 22:32:04)

Prawdziwa masakra to była w Gminie Wiślica.Większość pól i plonów została doszczętnie zniszczona. Grad był wielkości gołębich jaj.

-miki (2013-05-20 22:26:47)

A truskawki wymłóciło ?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry