swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Nawałnica z gradem nad Buskiem (video)

Dodane: admin Data: 2013-05-20 21:55:28 (czytane: 23472)  Wersja do druku

W poniedziałkowe popołudnie 20 maja na terenie powiatu buskiego nastąpiło gwałtowne załamanie pogody. Po godzinie 13 niebo zasnuły ciemne chmury, zerwał się gwałtowny wiatr.

W tym czasie odnotowano 3 zdarzenia, z budynku na ulicy Różanej w Busku-Zdroju oderwało się pokrycie dachowe, a na drodze w gminie Wiślica trzeba było usunąć powalone przez wiatr drzewa. Skutki nawałnicy likwidowały 4 zastępy Straży Pożarnej, w sumie 19 osób.

nawalnica_busko_002.jpg

nawalnica_busko_003.jpg

Po godzinie 17.20 pojawiła się druga fala porywistego wiatru i gwałtownych opadów atmosferycznych, w tym również gradu. Strażacy wyjeżdżali do 24 zdarzeń. W likwidowanie szkód zaangażowanych było 29 zastępów PSP i OSP, w sumie 137 ratowników. W gminie Wiślica deszcz zalał piwnice w miejscowościach Kuchary oraz Jurków, wiatr powalił drzewa w miejscowościach Wiślica, Jurków, Brzezie, Górki. W Górkach została uszkodzona nawierzchnia drogi. W Wawrowicach odnotowano zanieczyszczoną drogę.

nawalnica_busko_006.jpg

W gminie Busko-Zdrój zostały zalane dwie posesje w miejscowości Zbludowice, w Busku wiatr powalił drzewo, w całej gminie deszcz zalał 13 piwnic, garaży, kotłowni. Konieczne było udrożnienie odpływów w ulicach Uchnasta i Partyzantów. Z powodu braku odbioru wody przez kanały burzowe drogi na terenie miasta i gminy w naszym mieście były nieprzejezdne.

Ulice zamieniły się w potoki, a rowy melioracyjne wypełniły się po brzegi. Na domiar złego  z nieba spadły lodowe kule kilkucentymetrowej średnicy.

 

 

 

nawalnica_busko_997.jpg


Strażacy mieli pełne ręce roboty przy usuwaniu połamanych gałęzi i konarów, a także wzywani byli do wypompowywania wody z zalanych posesji. Działania straży zakończyły się o godzinie 22.00.
W likwidacji szkód po nawałnicy udział wzięło w sumie 156 ratowników PSP i OSP z 33 zastępów: JRG Busko-Zdrój – 4 zastępy OSP Zbludowice – 2 zastępy, OSP Szaniec, OSP Widuchowa, OSP Skotniki Małe, OSP Wiślica, OSP Kobylniki, OSP Łatanice, OSP Jurków, OSP Kuchary.

informacje przekazane przez PSP Busko-Zdrój

Zobacz video:

 nawalnica_busko500.jpg
kliknij i oglądaj

 


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (24)
     

-xtz (2013-05-24 07:40:44)

Partyzantów- główna ulica w Busku, nie ma nawet kanalizacji, tylko szambo ;)

- (2013-05-22 15:09:02)

niektórzy niech sie pukną w łeb co piszą i rozum im troche wróci może ludzie stracili wszystko harowali i nic im nie zostało a tu ***a polityka który lepszy psl pis i tk jeden czy drógi ma rolników głęboko w d..je

-gebels (2013-05-22 14:56:58)

przeciez na calej partyzantow jest tylko jedna kratka burzowa kolo parkingu chyba sie komus cos pomylilo bo cala partyzantow nie posiada kanalizacji burzowej a powinna bo w czasie deszczu samochody opryskuja pieszych fontannami wody mysle ze ktos pomysli o tej deszczowej kanalzacji

-Anty Grad (2013-05-21 22:44:15)

A coz to za Szpilberg na tej wolicy się wychował?

-Rurę (2013-05-21 20:09:26)

Dopuki te zasrańce z P O i. PSL. będą przy korycie to macie prze***e ciemny rolniku tylko PIS i po temacie

-p do AB (2013-05-21 19:50:22)

człowieku weź jakąś kłode po wczorajszej wichurze i się pierdo...j w łeb tylko uwarzaj na echo bo cię zabije . Weź człowieku rower i przejedź od buska do koniecmostów i zobacz jakie ludzie mają straty nawet po 100% . Są ludzie którzy żerują na dotacjach i odszkodowaniach ale najwięcej jest poszkodowanych uczciwych ludzi . Jeśli masz do kogoś ale powiedz mu to prosto w oczy a nie siej bojek !!!!!!

-ab (2013-05-21 19:25:44)

kroi się kolejna afera , tym razem gradowa. Można na tym też nie żle zarobić politycznie też.. Co na to specjaliści od innych afer?

-xxx (2013-05-21 17:08:55)

o truskawkach w okolicach Łatanic można zapomnieć

- (2013-05-21 15:23:13)

Szyderstwa są gdyż jak historia pokazałą rolnicy potrafią nieźle kombinować a przykład idzie z góry (patrz Serafin). Oczywiście nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, gdyż na pewno większość to uczciwi ludzie.

-- (2013-05-21 15:10:25)

a jak tam truskawki w Łatanicach ?

-stara baba (2013-05-21 14:38:32)

A na al.Mickiewicza stoją te stare drzewa i cielętniku bo jeszcze nie wychodziłam?

-leśniczówka (2013-05-21 14:23:55)

Hmm Komuś można łatwo powiedzieć że rolnicy będą kombinować z odszkodowaniami... jestem mieszkanka gminny Wiślica i to co wydarzyło się wczoraj doszczętnie zrujnowało całe gospodarstwa moja jaki moich sąsiadów. Wszystko to co mieliśmy było jedynym źródłem dochodów a naprawdę nic nie zostało. Także szyderstwa w kierunku rolników w tym momencie są naprawdę zbędne.

- (2013-05-21 12:40:50)

Znowu rolnicy będą kombinować z odszkodowaniami i będzie kolejna afera .....

-Ksiądz (2013-05-21 12:05:06)

Widzicie? Za mało dawaliscie na tacę. Stanowczo za mało.

-ja (2013-05-21 08:36:05)

Kilkucentymetrowej a nie "kilku centymetrowej" p. redaktorze.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry