Dodane: Kasia Data: 2013-04-19 09:21:55 (czytane: 15979) 
Dzisiaj, 19 kwietnia, mija siedemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim. Powstanie wybuchło w wigilię żydowskiego święta Paschy 19 kwietnia 1943 roku na terenie warszawskiego getta pod koniec jego likwidacji.
Do powstania doszło podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta. Zryw był aktem wyboru godnej śmierci, odwetu na prześladowcach przez garstkę kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB, dowodzonej przez Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW), pod dowództwem Pawła Frenkla i Leona Rodala), wspieranych przez polskie organizacje podziemne.

Ze względu na swoją symboliczną wymowę, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii. Zostało krwawo tłumione przez siły SS i policji pod komendą nowego dowódcy pod komendą nowego dowódcy, SS-Gruppenführera Jürgena Stroopa. Według niemieckich szacunków, w starciach zginęło ok. 7000 Żydów, ponad 6000 spłonęło żywcem, ok. 50 000 wywieziono, głównie do Treblinki. W trakcie tłumienia powstania hitlerowcy dopuszczali się wielu okrucieństw i zbrodni na mieszkańcach getta oraz przeprowadzali liczne masowe egzekucje.
Wikipedia
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (6) |
-Nik Czemny (2013-04-19 15:00:46)
Robią sobie Judeopolonię na naszych oczach.Od rana nic innego w Tv tylko bez przerwy o "wielkich" bohaterach żydowskiego getta,rzygać się chce!
- (2013-04-19 14:49:31)
Środowiska żydowskie i lewicowe robią wszystko zeby nas Polaków ośmieszyć i upodlic, by zniszczyć nasza historię i dumę narodowa. PO dzielnie im w tym pomaga.
-adolek (2013-04-19 12:37:44)
Polska dla Polaków.Precz z żydostwem.Kibicuję Iranowi aby dokonał swojego celu.
-róży (2013-04-19 11:14:13)
Niestety , podpisuję się pod tym co powyżej.
Polecam też prace ks. profesora Waldemara Chrostowskiego,{ m. in. Kosciół, Polacy, Żydzi} który przed laty uczestniczył w pojednawczyn dialogu z naszymi " starszymi braćmi".
-i dodatkowo (2013-04-19 10:28:25)
Budowa w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich to piękny gest naszych władz zasługujący na wdzięczność i szacunek ze strony środowisk żydowskich nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Wielu Polaków liczyło na wzajemność, a nawet swoisty rewanż tych środowisk polegający na tym, że one same wyjdą z inicjatywą upamiętnienia właśnie w najbliższym otoczeniu przyszłego muzeum, tych naszych rodaków, którzy oddali życie ratując Żydów podczas niemieckiej okupacji.
Nasza polska dziecinna naiwność i wiara, a mówiąc wprost głupota polegająca na niczym niepopartej wierze w to, że ktoś równie szczerze dąży do pojednania i przyjaźni, po raz kolejny powinny sprowadzić nas na ziemię.
Okazuje się, że Muzeum Historii Żydów Polskich to tylko kolejny element cynicznej i na zimno tworzonej perfekcyjnej układanki pod tytułem „przedsiębiorstwo holokaust”.
Właśnie w ostatnich dniach wydano oświadczenie, które powinno na nas zadziałać, jak kubeł lodowatej wody wylany na łeb notorycznego pijaka, który wiecznie znieczulony alkoholowymi poczęstunkami fałszywych przyjaciół nie zauważa, że jest obdzierany na oczach świata z honoru, godności, a co najważniejsze, z własnej pięknej i często heroicznej historii.
Przytoczę teraz fragment listu otwartego wystosowanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów:
- "Tych kilka ulic i skwerów stanowi jedyną w swoim rodzaju strefę pamięci, na której terenie powinno się przede wszystkim oddać cześć żydowskiemu cierpieniu, a nie polskiemu heroizmowi. Tym bardziej, że Sprawiedliwi toczyli swoją własną walkę w wielkim osamotnieniu: z jednej strony groziły im najsurowsze kary ze strony okupanta, z drugiej - spotykali się z brakiem zrozumienia i wrogością ze strony antysemicko nastawionych rodaków"
Jednak najbardziej bezczelne i zdzierające już zupełnie maskę zakłamania i obłudy jest sformułowanie mówiące, że taki pomnik obok Muzeum Historii Żydów Polskich będzie "tryumfem narodowego samozadowolenia"
Oto po raz kolejny okazuje się, że Polacy we własnym kraju nie mają nawet na tyle swobody i suwerenności by czcić i honorować według własnego uznania swoich bohaterów, którzy poświęcili własne życie dla ratowania Żydów.
Automatycznie nasuwa się wspomnienie walki środowisk żydowskich z krzyżem wzniesionym na Żwirowisku w Oświęcimiu. Jak wiemy ginęli tam głównie Polacy. Właśnie na Żwirowisku Niemcy rozstrzelali 152 polskich więźniów politycznych oraz zakatowali na śmierć wielu księży i profesorów uniwersyteckich.
Okazało się, że Żwirowisko leży zbyt blisko KL Birkenau gdzie znajdowało się jedno z miejsc zagłady Żydów. Podobnie dzisiaj pomnik Polaków, którzy oddali życie ratując Żydów nie może stanąć w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich.
Żydzi tak uwrażliwieni na dyskryminowanie jakiejkolwiek mniejszości, oczywiście z tą swoją własną na czele, tu w Polsce nad Wisłą, odsyłają po raz kolejny nasze ofiary wraz z bohaterami, którzy tracili życie, aby ich ratować, do swoistego ławkowego polskiego getta.
Czas w końcu abyśmy antypolonizm potraktowali, jako zbrodnię nie tylko równą antysemityzmowi, ale o wielokroć większą. Wszak jesteśmy Polakami i nie powinno to nikogo dziwić, podobnie jak nie dziwi nikogo zwalczanie antysemityzmu na całym świecie przez środowiska żydowskie i filosemickie.
Stanowisko Centrum Badań nad Zagładą Żydów wpisuje się na długą listę prowokacyjnych zaczepek i traktowania nas we własnym kraju, jako zwykłe śmieci lub niemające nic do powiedzenia bydło czy stado baranów, których główną rolą jest nieustanne i pokorne znoszenie w milczeniu ciągłego dojenia i strzyżenia.
Otrzymaliśmy kolejny dowód na to, że cały czas trwa operacja amputacji tego wszystkiego, co od wieków stanowiło spoiwo Polskości.
Tylko w ostatnich tygodniach byliśmy świadkami bezpardonowych ataków na Kościół i papieża. Święta Wielkanocne posłużyły antypolskim „elitom” do krytykowania i napadów na sposób wyrażania naszej religijności poprzez nagonkę na wielowiekową tradycję organizowania Dróg Krzyżowych z tą w Kalwarii Zebrzydowskiej na czele.
Być może jestem w tym, co piszę niesprawiedliwy i bardzo się mylę?
Kto wie czy przed Muzeum Historii Żydów Polskich nie stanie wykonany gdzieś w konspiracji przez środowiska żydowskie, wielki Pomnik Żydów-Bohaterów, którzy z narażeniem życia ocalili Polaków ukrywając ich przed sowieckimi wywózkami i przed zabójczym strzałem w tył głowy, a po wojnie, jako wysocy funkcjonariusze UB i stalinowskiego sądownictwa ukrywali członków antykomunistycznego podziemia?
-marrio (2013-04-19 10:25:37)
na obchody powstania żydowskiego w warszawie przeznaczono 4 x więcej środków finansowych niż na uczczenie pamięci powstańców styczniowych . Gdzie te proporcje i gdzie my jesteśmy to świetnie pokazuje. Zydówka Elżbieta Janicka z PAN oskarża harcerzy szarych szeregów ps "Rudy" i "Zośka" o homoseksualizm a autora A. Kamińskiego o antysemityzm - gdzie jesteś nasza POLSKO, co z Tobą i twoją pamięcią się wyprawia. Zgroza
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.