swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Rewitalizacja strefy uzdrowiskowej miasta

Dodane: Kasia Data: 2013-04-15 14:44:25 (czytane: 15147)  Wersja do druku

Buskie uzdrowisko - perła wśród uzdrowisk południowej Polski to chluba województwa świętokrzyskiego. Ponad 50 tys. kuracjuszy rocznie, wysokiej klasy zabiegi i kąpiele siarczkowe mówią same za siebie. Uzdrowisko powstało w 1836 roku, wówczas uruchomiono pierwszy zakład kąpielowy mieszczący się w pięknym budynku Łazienek.

Od tego czasu sława właściwości leczniczych buskiej siarki rosła nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

uzdrowisko1.jpg


Podążając z duchem czasu i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kuracjuszy i mieszkańców kurortu gospodarze miasta noszą się z zamiarem przebudowy jego uzdrowiskowej części. Właśnie rozpoczynają się prace nad koncepcją architektoniczną projektu zagospodarowania obszaru strefy uzdrowiskowej. Plan rewitalizacji zdrojowej części miasta obejmie swym zakresem: odnowę starego parku zdrojowego i niezagospodarowanej części parku położonej pomiędzy ulicą Starkiewicza i Sanatorium „Rafał", a także rewitalizację tzw. „Małpiego gaju" i strumienia „Ciek od Buska". Opracowany zostanie również projekt przebudowy ulic: 1 Maja, Rzewuskiego i Rokosza. W planach jest też pomysł budowy ciągu pieszo-jezdnego łączącego ul. Rzewuskiego z ul. Rokosza. Na terenie nowego parku zdrojowego w myśl koncepcji rozmieszczone zostaną elementy małej architektury.

EHR, fot. PK
źródło: www.busko.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (22)
     

-xyz (2013-04-15 18:15:53)

Rzeczywiście park zdrojowy zarówno stary jak i nowy potrzebują odnowienia, ale mam nadzieję, że obędzie się przy tym bez rewolucyjnych zmian, coś na miarę przekopania Bycoka.
A te "elementy małej architektury" to będzie coś lepszego niż niewygodne ławki i betonowe kosze na śmieci jak na Alei Mickiewicza.

-busko (2013-04-15 17:05:44)

przepraszam ,..czy skończyła się już rewitalizacja Mickiewicza i Kopernika?bo na Kopernika można sobie nogi powyginać na tych koleinach chodnika podobno lepiej zrobionego?czy już to partactwo zostało odebrane od wykonawcy? jeżeli tak to kto tego dokonał i czy zostanie obciążony za spartaczenie tej usługi budowlanej.dlaczego na Kopernika przejście dla pieszych nie jest oznakowane (pod nosem burmistrza)i wiele innych niedoróbek dosłownie robota spier...dolona. dlaczego na Mickiewicza dojścia do bloków począwszy od biedronki do Waryńskiego z al Mickiewicza do tychże bloków mieszkalnych jest pod spadkiem około 5-10 cm na odległości około 60 cm.co z tym naszym bezpieczeństwem, gdzie nadzór budowlany?dlaczego na Mickiewicza chodniki lub inaczej <deptak>zrobiony jest nie w jednej linii (krawężniki) za czym idzie cały <deptak> dlaczego przejścia nie są zrobione tak jak to wytyczyli mieszkańcy przechodząc przez zieleńce obecnie przez nowe nasadzenia też tak przechodzą co na to ten nieudacznik projektant-architekt-ten co podobno wygrał konkurs na ten projekt bubel,dlaczego się zawęża chodniki na Mickiewicza w jednym miejscu 30 cm w innym 60 cm komu to jest potrzebne i po co, dlaczego odchodzą poukładane płyty kostka, dlaczego są nierówności dochodzące do 1cm na płytkach granitowych (widać jak zostaje po deszczu błoto),co za mądruś kazał poukładać sześciany granitowe przed Kościuszką i niżej czyżby to w ramach oszczędności czy głupoty projektanta i burmistrza(byłego).teraz pytam czy tak samo ma być zrobiona rewitalizacja ZDROJOWEGO PARKU osobiście dziękuję za taką poprawę,nie ruszajcie bo spieprzycie i ostatni zakątek Buska szlag trafi na zawsze.

-olo (2013-04-15 16:14:06)

Znowu nieadekwatne określenie ,,rewitalizacja,,. Rozumiem drobne oszustewka w papierach aby wysępić kasę, ale tu we własnym gronie można szczerze. To rozbudowa a nie przywracanie zdegradowanej dawnej części parku. Tu znowu rodza się obawy pewne ,że zostanie to nistety spieprzone. Najważniejsze z tych obaw to:
1 że wybrana zostanie do projektowania nikomu nie znana firemkach , bez większych doświadczeń i bez większych sukcesów architektonicznych. Ale tania. Zaoszczędzi się kilkadziesiąt tysięcy a knot pozostanie na wieki

2że w doświadczeniu tej pracowni nie będzie zespołów parkowych i rozbudowy zespołu zabytkowego. Obawa, że zniszczy się ten zespół czymś na kształt dobudówki przy Marconim a wszyscy za to odpowiedzialni , łącznie z tym nieszczęsnym konserwatorem, głowy w piasek pochowają

3 że konsultacje w tej sprawie , jeszcze przed przyjęciem założeń projektowych, nie zostaną przeprowadzone. Bo nikt nie wie w Busku jak to robić i wydaje się decydentom, że wystarczy zebranie

4 że założenia projektowe czyli wytyczne dla architektów zostana przygotowane przez buskich urzędników zamiast przez specjalistów spoza Buska znających się na zespołach parkowo- uzdrowiskowych

5 że nikt nigdy nie zobaczy całego projektu a jedynie widoczki robione ku pokrzepieniu serc.

6 że rewitalizacja Mickiewicza nie będzie miała nić architektonicznie wspólnego z rewitalizacją części parkowej. Dlatego, że jedni i drudzy nie dysponowali ogólnymi wytycznymi dla części uzdrowiskowej jeśli chodzi o koncepcje rozbudowy

7 że przebudowa i rozbudowa będzie tak pasowała do części istniejącej jak bat do d.... Vide nowy park i porównanie ze starym parkiem, różne koncepcje a dokładniej w nowym parku brak koncepcji

Te obawy, oby się nie sprawdziły, w niczym pomysłu rozbudowy części uzdrowiskowej nie powinny ograniczać. Wskazują jedynie na to żeby nie oszczędzać na projekcie, wybierać projektanta uznanego / jak kiedyś Marconiego /, konsultować społecznie pomysły i projekty itp Ale czy to nie przerasta naszej władzy?

-Do mia (2013-04-15 15:35:51)

Weż się człeku ogarnij :)

-. (2013-04-15 15:31:53)

Tak,remontuje się, a przy okazji zamyka w szpitalu oddział wewnętrzny !!

-mia (2013-04-15 15:19:15)

Sikora ruszył mocno do przodu.Od samego początku wiedzieliśmy,że na Waldku się nie zawiedziemy.

- (2013-04-15 14:58:11)

Buskie uzdrowisko - perła wśród uzdrowisk południowej Polski- Miejcie odrobinę przyzwoitości i nie piszcie głupot.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry