swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Kto na dyrektora BSCK?

Dodane: Kasia Data: 2013-04-10 12:17:26 (czytane: 17776)  Wersja do druku

W przyszłym tygodniu powinniśmy poznać nazwisko nowego dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Na konkurs wpłynęło pięć ofert, jedna z nich przeszła do kolejnego etapu rekrutacji.

Aktualnie obowiązki dyrektora w Buskim Samorządowym Centrum Kultury pełni Mariola Żak, która zastąpiła Andrzeja Żądło, dyrektora BSCK w latach 2009 - wrzesień 2012. 

/kr/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (52)
     

- (2013-04-10 21:36:07)

ten pan juz pokazał w Pińczowie i w Busku wiec juz koniec z tym wulgarnym i aroganckim .....

-uzu (2013-04-10 21:26:02)

Tak merytorycznego,oddanego,z wizją i skutecznym działaniem jak dyr, Żądło,trudno będzie znależć.Sztampę i powielanie można realizować , ale czy o to chodzi Olo?. A może Ty, pokazał byś swym działaniem to, że Żądło wypadnie jak mały pikuś?. Wybacz ale nie chce mi się w to wierzyć, ale masz szansę.Spróbój.

--- (2013-04-10 20:52:17)

W BSCK pracuje więcej "specjalistów" od turystyki niż od kultury??????

-olo (2013-04-10 20:18:43)

- należy jasno i możliwie konkretnie zdefiniować misję BSCK. Bez zadęć wielkich , bez frazeologii zbędnej. Ten zapis misji powinien być zawarty w maks 5 zdaniach

- z tej misji należy wyprowadzić cele w tym cele strategiczne

- cele powinno sie rozpisać na zadania wśród których musi się znależć sposoby ich realizacji oraz mierniki realizacji

- nie ma potrzeby wycierania sobie gęby pustosłowiem o wychowaniu przez sztukę, bo to jest mgła za którą chce się schować niekompetencje i nieudolność

- BSCK ma przedstawiać ofertę a nie zajmować się edukacją. Jest inna sprawą jakośc tej oferty ale tu odwołujemy się do strategii i misji

-BSCK może promować ale nie wymagajmy by było twórcą

- wreszcie oferta BSCK powinna być skorelowana ze szkołami, bibliotekami, galerią Zielona i jeszcze kimś co oferuje propozycje kulturalne. Taka korelacja powinna być zrobiona na szczeblu magistratu. Pozwoli to na racjonalniejsze używanie i wydawanie pieniędzy z różnych żródeł

- BSCK to nie jest młodzieżowy dom kultury a dom kultury dla wszystkich. Więc te kółka, pracownie i warsztaty młodzieżowe nie powinny wypełniać 80% programu BSCK

- oferta BSCK powinna odpowiadać realnym potrzebom mieszkańców. Te potrzeby ttrzeba profesjonalnie zbadać. Np w porozumieniu z jakąś uczelnią jako prace magisterskie.

- wreszcie trzeba rozważyć komercjalizację tego przybytku tzn rozważenie co za te same pieniądze może zaproponować firma realizująca program
kulturalny skoordynowany np z uzdrowiskiem / temat do szczegółowych analiz /

Reasumując: działalnośc BSCK nie została należycie zaprojektowana. powstał dyletancki kwit , którego słabości tu wymieniam. Najpierw trzeba mieć pomysł potem do jego realizacji dobierać ludzi. W Busku jak zwykle na odwyrtkę. Jak długo jeszcze będą w coś takiego topione pieniądze podatnika?

-olo w głowie ci się pi er do lo (2013-04-10 18:28:21)

!!!

-kundel (2013-04-10 18:28:15)

olo mam wrażenie że nie wiesz o czym piszesz ale piszesz bo ktoś Cię w BSCK zdenerwował albo coś. Zarzucanie że statut jest z sufitu jest dość dziwne. Pisałeś kiedyś statut instytucji kultury? Albo czegokolwiek innego? Wyciąganie z niego akurat tych działań obnażyło tylko Twoją niską świadomość tematu o którym tak krzyczysz. Wiesz co to jest edukacja kulturalna, wychowanie, upowszechnianie kultury, wychowanie przez sztukę? Mówisz konia z rzędem? Szykuj portfel :) Wychowanie jest pojęciem szerokim. Polega na zaplanowanym działaniu na jednostkę w celu wprowadzenia go do społeczności w której żyje. BSCK ma wychowywać poprzez przeróżne koła zainteresować, spotkania z kulturą ( wystawy, spotkania z artystami, teatr). Dziecko/młodzież pod opieką instruktora wychowawcy podlega procesowi wychowania. Natomiast edukacja kulturalna jest (w dużym skrócie) zapoznaniem człowieka z dziełami sztuki, historią sztuki, formami, metodami i środkami sztuki. Jest również wprowadzaniem człowieka w kulturę społeczeństwa aby potrafił się komunikować. BSCK realizuje to zadanie poprzez organizację wystaw, spektakli teatralnych, koncertów, kół zainteresowań w których młodzież może się rozwijać. Czekam na konia :) Natomiast oczywiści można mieć zarzuty do działalności BSCK. Nie jest to instytucja idealna. Można mieć zarzuty że nie wywiązuje się z zadań zapisanych jasno w statucie. Ale nie można mieć problemu z tym w jaki sposób instytucja kultury ma upowszechniać, krzewić działa sztuki czy kultury?! To jest podstawowe zadanie każdej instytucji kultury! Mam nadzieję, że nikt nie zrobi z BSCK dyskoteki... ;)

-olo (2013-04-10 17:33:09)

jedziemy dalej z tym BSCK a dokładniej z dokumentem mającym /ponoć / konstytuować pracę tej instytucji

2 z zadań BSCK zwraca uwagę zadanie wychowania przez sztukę, edukacja kulturalna. Konia z rzędem temu kto objaśni jak się z tego wywiązać. Jak można wymagać od BSCK wychowania / wszystkich?/ skoro to wąska specjalizacja. Gdyby był zapis o popularyzowaniu najnowszej czy współczesnej sztuki / jakiej?/ to rozumiem. Ale niech ktoś z kierujących BSCK się wywiąże z punktu wychowanie

3 wymyślił sobie ktoś,że BSCK będzie tworzyło dobra kultury. Co to jest? Mają na etatach jakichś twórców?

4 jestb w zadaniach BSCK punkt pt ,, upowszechnianie wiedzy o sztuce,, To jak ma być? Osobno wychowanie przez sztukę ,osobno upowszechnianie sztuki?

5 ciekawy jest punkt brzmiący tak ,że zadaniem BSCK jest ,, tworzenie warunków rozwoju dla ruchu turystycznego.. Nie wiem , wypożyczalnia trampek czy sprzedaż powietrza do materaców dmuchanych. Obłęd

I z takich bzdur, niekonkretności składa się główny rozdział statutu BSCK. Osoba która to pisała nie miała podstawowej wiedzy ani o warunkach funkcjonowania BSCK, budżecie, kadrach. Po prostu przepisała niestarannie zadania z jakiegoś innego domu kultury

Zamiast porządnie przepracować ten bełkot organizuje się konkurs na osoby które będą badać potrzeby kulturowe mieszkańców miasta albo tworzy się fikcję. Czyli zapisy statutu dla pucu a etat się powierzy osobie X. Tak więc jesteście drodzy busczanie oszukiwani. Nic się w BSCK nie zmieni, bo statut jest z chmur wzięty, myślę ,że podobnie marny jest nadzóe nad tą instytucją a ocena jej działalności merytoryczna wcale nie jest. Ale macie, co sobie wybraliście

-busko (2013-04-10 17:12:59)

olo z treści twoich wypowiedzi wynika że naprawdę nie masz pojęcia jak powinien działać BSCK.jesteś chyba za młody.ja osobiście pamiętam jak na początku działania Domu Kultury bo tak to się wcześniej nazywało prężnie i znakomicie funkcjonował ten Dom Kultury pod różnym kierownictwem ale działał DOBRZE była modelarnia, był teatrzyk był zespół taneczny i wiele innych podobnych kół zainteresowań.od jakiegoś czasu zaczęły się tylko liczyć wynajmowanie idiotycznych kapel muzycznych które dają dochody tym którzy siedzą w tym biznesie i posiadaczowi knajpy w BSCK sprzedającego alkohole w tymże BSCK.czy tu chodzi o kulturę czy o biznes.zaczęło się od Żądły i tak idzie dalej.obecnie jestem w fazie zbierania podpisów na wycofanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu w BSCK. bo to nie kultura ale zysk pseudo biznesmenów po trupach ale do kasy.panie burmistrzu dotrze do pana pismo w tej kwestii. Ja osobiście nie chciałbym słyszeć że ktoś ma już nowego burmistrza dla siebie tak jak to powiedział po wyborach pan P.w czasie jak przegrał wąsowicz po ostatnich wyborach,cyt.Waldek jest już mój,powiedział to po wyborach pan P.posiadający knajpę w BSCK. pytam czy to jest prawda? ja osobiście w to nie wieżę, ale tak powiedział.ale do meritum jeżeli ma być taka kultura w BSCK jak obecnie,to proponuję z tego budynku zrobić dom dla bezdomnych,i samotnych matek.nie wydamy tyle kasy a i korzyść będzie dla tych którzy są w potrzebie życiowej,taka kultura jak obecnie w BSCK gdzie pan kierownik BSCK siedem godzin stoi przed domem kultury i pali papierosy a pozostały czas spędza na posiłku w knajpie w BSCK.pozdrawiam buszczan.busko.

-dina (2013-04-10 17:07:13)

czyżby kolejna osoba z psl?

-hhaha (2013-04-10 16:38:14)

i jescze jedno Busko pamiętam oranizowało koncerty i to nie byle jakich wykonawców tylko Ich troje Bajm i więcej nie pamiętam bo mnie nie było wtedy na świecie

-heheh łupanie z radzanowa (2013-04-10 16:35:56)

oj hłopie pamiętam najlepsze czasy tego zalewu w Radzanowie dyskoteki od pierwszego zaciemnienia do samego rana a teraz Sobota Niedziela do 1 2 w nocy lub do północy wcześniej ludzie nie narzekali a teraz już narzekają

-Dyskotek wystarczy (2013-04-10 16:27:09)

myślę, że dyskotek jest dość, Imperium i Heven wystarczą, do tego dochodzą lokale, zróbcie dyskotekę w BSCK to zgotujecie mieszkańcom i kuracjuszom szambo, bo towarzystwo będzie darło ryja do rana,

-olo (2013-04-10 15:59:55)

co jest celem BSCK nie wiadomo. Wiadomo natomiast jakie są zadania tej instytucji. Są zapisane w Statucie jako kuriozum. Kto jest autorem tego bełkotu? Kilka konkretów:

1 zadaniem BSCK jest rozpoznawanie i rozbudzanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych. Dlaczego miesza się potrzeby kulturalne z zainteresowaniami, nie wiem. Dlaczego ta sama instytucja ma jednocześnie potrzeby kulturowe badać / za co ? / i je zaspakajać.?Czy autor tego bzdurnego zapisu ma świadomośc złożoności badania potrzeb kulturalnych? Czy wie ,że bez takiego badania nie może powstać żaden realny plan pracy BSCK? Tworzy się fikcję z której nijak się sprawozdać

-Pogr (2013-04-10 14:49:06)

To że z PSLu to wiadomo a teraz dowiemy się kto najlepiej dup. Liże ty cycom

- (2013-04-10 14:47:35)

Niech zgadne będzie ktoś z psl? :)

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry