swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Niedziela Miłosierdzia Bożego – w Busku z bliźniakiem łagiewnickiego ''Jezu Ufam Tobie'' (audio)

Dodane: Agnieszka Data: 2013-04-10 10:56:17 (czytane: 22544)  Wersja do druku

Święto Miłosierdzia Bożego na prośbę Episkopatu Polski wprowadził Jan Paweł II w 1995 r. dla wszystkich diecezji w Polsce. Dla całego Kościoła papież ogłosił je w dniu kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, 30 kwietnia 2000 r. Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna Niedziela Miłosierdzia Bożego - pierwsza niedziela po Wielkanocy.

 

obraz_jezu_ufam003.jpg 

Autorem pierwszego wizerunku Jezusa Miłosiernego, który św. Faustynie podczas objawienia w dniu 22 lutego 1931 r., w celi płockiego klasztoru nakazał namalować Pan, obiecując, iż dusza, która będzie go czcić nie zginie, był wileński malarz Eugeniusz Kazimirowski. Powstawał on przy udziale siostry Faustyny od stycznia do czerwca 1934 roku. Po raz pierwszy publicznie został pokazany w wileńskiej Ostrej Bramie, w 1935 r., w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Zakonnica jednakże nie była zadowolona z przedstawienia pędzla Kazimierowskiego, gdyż nie odpowiadało ono pięknu jej wizji Jezusa.

Gdy wybuchła wojna obraz Kazimirowskiego znalazł się na terenie zajętym przez sowietów. W obawie przed zniszczeniem został ukryty. Taki stan trwał przez dziesięciolecia.

obraz_jezu_ufam001.jpg 

Tymczasem kult Miłosierdzia Bożego rozpowszechniał się stopniowo i zataczał coraz szersze kręgi.

W 1943 r., pięć lat po śmierci siostry Faustyny, dla sióstr w Łagiewnikach drugi wizerunek Jezusa Miłosiernego namalował Adolf Hyła. Było to jego jako wotum dziękczynne za ocalenie rodziny z wypadków wojennych. Artysta mimo, iż dysponował reprodukcją dzieła Kazimirowskiego i opisem z "Dzienniczka", namalował własną wersję. Jako, że powstały obraz nie pasował jednak rozmiarem do nastawy ołtarza w kaplicy krakowskich sióstr, dlatego autor namalował kolejny. Gotowy w 1944 r., po poświęceniu został umieszczony w kaplicy zakonnej w Krakowie_Łagiewnikach, gdzie czczony jest do dnia dzisiejszego. Wraz z szerzeniem się kultu miłosierdzia Bożego kopie właśnie tej trzeciej wizualizacji, opatrzone słowami "Jezu ufam Tobie", rozpowszechniły się na całym świecie.

Sam autor powtórzył ten temat jeszcze 260 razy, malując obrazy do kościołów w kraju i na świecie.

obraz_jezu_ufam002.jpg 

I właśnie jeden z tych oryginalnych ''młodszych braci'' łagiewnickiego wizerunku pędzla Adolfa Hyły, już od kilkudziesięciu lat wisi w buskiej świątyni Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
 
Jak informuje świadectwo umieszczone w gablotce obok obrazu, jest on wotum dziękczynnym za szczęśliwe ocalenie Buska i okolicy od wojennej zagłady ufundowanym przez ''pozostałych przy życiu Akowców obwodu stopnickiego''. Mszę Świętą dziękczynną wraz z poświeceniem obrazu celebrował ówczesny administrator parafii, ks. Zdzisław Wesołowski.
 
/JKruk/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (26)
     

-JKruk do poniżej: historia magistra vitae (2013-04-11 21:02:56)

osobliwy pogląd lub kolejne celowe przekłamanie po to by dokopać.
Z tego co piszą historycy, to Warneńczyk zginął na własne życzenie bo poniosła go młodzieńcza fantazja. Przy tej okazji prawdopodobne, że zaprzepaścił zwycięstwo wojsk węgiersko polskich dowodzonych przez doświadczonego dowódcę Hunyadyego nad siłami tureckimi dowodzonymi przez Murada II.

-Król Władysław Warneńczyk (2013-04-11 20:22:44)

zginął w bitwie pod Warną dlatego, że floty Wenecka i papieska dopuściły się zdrady i zamiast pilnować cieśnin Bosfor i Dardanele w nocy przewiozły część armii tureckiej, oczywiście za sowitą opłatą od każdego żołnierza.

-do: oo7 (2013-04-11 16:58:01)

przeczytałem to co napisałeś i zastanawiam się co odpisać... i czy warto odpisywać...

Przytoczone ''argumenty'' to dla mnie zwykła lewacka retoryka zalatująca naftaliną. Takimi ''dowodami'' władza ludowa karmiła latami naród legitymizując zwalczanie wiary i kościoła w narodzie.
A ja myślałem, że wyznawcy tych teorii albo dali już sobie spokój, albo zmądrzeli.

-oo7 (2013-04-11 14:25:00)

Odpowiem pytaniem na pytanie. A skąd wiadomo że, jak twierdzisz, "dzisiejsza nasza europejska cywilizacja i kultura rozwinęła się i ukształtowała dzięki chrześcijaństwu?" Przecież to totalna bzdura!Jak wytłumaczysz śmierc kilkudziesięciu, jeśli nie kulkuset milionów istnień ludzkich, które zginęły w imie tzw boga? Krucjaty, palenie na stosie, nawracanie na siłę.A proces Galileusza, palenie dzieła Kopernika i innych to nie hamowanie rozwoju ludzkości tylko po to by ludzie żyli w ciemnocie? Zastanawiałeś sie kiedyś co by było gdyby nie było średniowiecza? Nie byłoby krucjat, stosów, kościól by nie wstrzymywał dostepu do wiedzy.
Co takiego dobrego dla swiata zrobił "twój" JP2? Watykański bankier, malwersant finansowy jakiego jeszcze nie było, zwolennik faszyzmu i obroća pedofili.To dzięki niemu afrykę dziesiątkuję AIDS, bo nie zgadzał sie na uzywanie prezerwatyw, miał możliwość zapobiegnięcia ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku, a nawet nie kiwnął palcem.
Dalej będziesz twierdził ze kościół jest cacy?

-do: oo7 (2013-04-11 13:50:51)

na podstawie czego stawiasz taką diagnozę? można prosić o szersze uzasadnienie - jeśli takowe istotnie masz? :)

-oo7 do poniżej (2013-04-11 12:51:07)

Ręce i nogi opadają :( Widać ze radio M i ojciec dyrektor, oraz indoktrynacja w wieku dziecięcym zrobiły swoje.

-JKruk do poniżej (2013-04-11 01:32:58)

Ups! omskły mi się buskie siostrzyczki duchaczki, ''szare myszki'' w liczbie bodaj 10, które poświęciły całe swoje życie służbie Bogu i ludziom. Mam nadzieję, że mi to wybaczą :)

-JKruk do poniżej (2013-04-11 01:15:20)

A! zapomniałem wspomnieć o policjantach, ZUSowcach, urzędnikach Skarbówki, Sanepidowcach i innych. Etatowców będzie zatem z 600 lub 700, a może i 1000.

-JKruk do poniżej (2013-04-11 01:11:23)

Czy dobrze się domyślam, że żywisz żal do naszego JP2?
Jeśli tak, to wyrażę moje ogromne zdziwienie - czy uważasz, że JP2 za mało dla ludzi, dla Polski i dla świata zrobił?! osobliwa ocena! Uważam, że żeby coś zmierzyć wpierw należy przyjąć miarę, którą będziemy to czynić lub punkt odniesienia. Napisz więc może co ci posłużyło za miarę lub kto był wzorem, że zarzucasz naszemu papieżowi, że ''nie wprowadził nic co by dla ludzi było''. Bezzasadne głoszenie takich sądów, bardzo delikatnie mówiąc, nie przystoi.

A co do stwierdzenia ''kościół tylko brać całe swoje dziej potrafił nic w zamian nie dając''- przypomina mi ono tłumaczenie kiepskiego słownika komputerowego z ichniego na nasze ;) - domyślam się, że chciałeś napisać, że uważasz, iż kościół od początku swojego istnienia tylko bierze i nic nie daje w zamian - Nie zgadzam się z takim osądem absolutnie. Jak można bowiem tak uważać, skoro wiadomo, że dzisiejsza nasza europejska cywilizacja i kultura rozwinęła się i ukształtowała dzięki chrześcijaństwu?

To przecież dekalog przez setki czy nie tysiące lat, normował życie mieszkańców Europy, póki nie osiągnęli oni takiego stopnia rozwoju społecznego, że umieli i uznali, że potrzeba stworzyć bardziej precyzyjne i rozbudowane zasady i normy wzajemnego współżycia. W Polsce pierwsze ujednolicone prawo ujęte w formie pisemnej, jak wspomniałem kilka dni temu w komentarzach do jednego z artykułów, zostało sporządzone z polecenia Kazimierza Wielkiego. Były to tzw. Statuty wiślickie liczące ok. 59 artykułów.

A co do księży, którzy są w pewien sposób ''urzędnikami'' Kościoła chrześcijańskiego, którzy zarządzają nie tylko sferą duchowego życia wiernych ale też wspierają ich na różnych płaszczyznach życia ''cywilnego'' - to napiszę ta: życzyłbym sobie bardzo, żeby nasza ''cywilna'' administracja rządowa i samorządowa była równie tania w utrzymaniu i tak skuteczna i wydajna w działaniu!
Przykład choćby Buska: w 3 buskich parafiach, ok 15 tys wiernych ''obsługuje'' bodaj 11 księży.
Natomiast na ok. 17,5 tys mieszkańcom w samym Urzędzie miasta przypada ok. 110 urzędników, do tego trzeba doliczyć może i drugie tyle urzędników w jednostkach podległych, urzędników starostwa, których obszarem działania jest powiat, zatem miasto Busko też, do tego rzesza nauczycieli, grono lekarzy itd.Zbierze się pewnie z 500 ''urzędowych dobrodziejów''. Zatem jak się ma 11 księży do 500 etatowców?!

Chyba wystarczy. Ze względu na brak czasu i rozległość tematu nie będę poruszał kwestii gospodarzenia się mieniem i pieniądzem publicznym w przypadku tych dwóch ''administracji'' i '' urzędników''.

''Grubasy''? czy to aby z lekka nie zakrawa na rasizm ;) zresztą dziś prawie każdy kto chce może być grubasem. Otyłych przybywa i byłoby ich dużo więcej, gdyby nie dzisiejsza moda na odchudzanie i wielce rozwinięty biznes, który za kaskę pomaga zrzucać zbędne kilogramy. By być szczupłym potrzeba więc i czasu na ćwiczenia i pieniędzy na specyfiki, dietetyków, trenerów itp. Dlaczego nikt z krytykantów nie pomyśli, uwzględniając ilość księży w stosunku do liczby wiernych i ich hojność, że może po prostu pasterzom w koloratkach służenie parafialnym owieczkom zajmuje tyle czasu, że brakuje im go na pakiernie, fitnesy czy inne baseny, a to dostaną na tacę nie wystarcza na diety-cud? ;)

I na koniec ''zboczeńcy''. W tej kwestii też byłbym ostrożny w głoszeniu tak skrajnych sądów. Obawiam się bowiem, że gdyby inne grupy zawodowe i społeczne poddać tak wnikliwej obserwacji i prześwietalaniu, jak to się dzieje względem księży, to mogłoby się okazać że duchownym daleko jest do miejsc na podium ''normalnych inaczej''.

- (2013-04-10 21:38:04)

szkoda , ze nie wprowadził nic co by dla ludzi było - kościół tylko brać całe swoje dziej potrafił nic w zamian nie dając (grubasy, zboczeńcy i nie wiem kto tam jeszcze jest)

-.... (2013-04-10 18:19:32)

amen

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry