swietokrzyskie.info

Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Nowe przepisy o kasach fiskalnych już obowiązują

Dodane: Kasia Data: 2013-04-04 12:45:21 (czytane: 24263)  Wersja do druku

Od 1 kwietnia weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. W większości zawiera ono dotychczasowe regulacje, ale pojawiły się również nowe przepisy, które nakładają na przedsiębiorcę nowe obowiązki.

W  rozporządzeniu Minister Finansów uregulował nowe zasady postępowania w przypadku ewidencji zwrotów towarów, reklamacji i pomyłek. Do tej pory zasady postępowania w przypadku stwierdzonych pomyłek, zwrotów czy reklamacji nie były uregulowane, a jedynie w celu ich rozliczenia podatnicy stosowali wypracowane przez siebie własne procedury. Teraz rozporządzenie dokładnie reguluje te kwestie (§3 ust.3-6 nowego rozporządzenia). Wzór ewidencji został opracowany i zamieszczony poniżej.


tabelka_popr1.jpg
 
Ponadto do takiej ewidencji należy bezwzględnie dołączyć:

- dokument potwierdzający sprzedaż
- protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru albo usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę
Po tej zmianie przepisów obowiązkowym, załączonym do protokołu zwrotu towaru czy reklamacji, jest paragon lub faktura.
Inaczej została uregulowana zasada dokonywania korekty w razie pomyłek. Do ewidencji pomyłek podatnik musi prowadzić odrębną ewidencję. I tu obowiązuje również wzór i procedura, związana z rejestracją pomyłek. W razie pomyłki sprzedawca powinien niezwłocznie jeszcze raz prawidłowo zewidencjonować na kasie sprzedaż, tj w prawidłowej wysokości, zaś korekty dokonuje przy użyciu ewidencji pomyłek, do której załącza błędny paragon.

 
tabelka_popr3.jpg

 
Do ewidencji tej podatnik musi załączyć oryginał paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.
W rozporządzeniu zostały również określone zasady prowadzenia prawidłowej ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej. Najważniejsze z nich to:
1. Obowiązek ewidencjonowania każdej sprzedaży, w tym zwolnionej (§ 3 ust. 1).
2. Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie spełniającej określone w przepisach funkcje (§ 3 ust. 1).
3. Obowiązek ewidencjonowania zaliczek (z chwilą ich otrzymania) – § 3 ust. 2.
4. Zakaz ewidencjonowania zwrotów towarów i uznanych reklamacji (§ 3 ust. 3).
5. Obowiązek prowadzenia osobnej ewidencji zwrotów i uznanych reklamacji (§ 3 ust. 4). Po raz pierwszy elementy takiej ewidencji zostały formalnie określone. Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór takiej ewidencji uwzględniający elementy wskazane w rozporządzeniu.
6. Obowiązek prowadzenia ewidencji pomyłek (w przypadku oczywistej pomyłki podatnik powinien zewidencjonować sprzedaż w prawidłowej wysokości i dokonać wpisu w ewidencji pomyłek). Poniżej przedstawiamy wzór takiej ewidencji zawierający elementy wymienione w rozporządzeniu.
7. Obowiązek podania na paragonie numeru NIP nabywcy (na jego żądanie) – z uzasadnienia projektu rozporządzenia wynika, że tak wystawiony paragon będzie mógł pełnić funkcję faktury uproszczonej (możliwość wystawienia takiej faktury pojawiła się od 1 stycznia 2013 r. i dotyczy sprzedaży, której wartość brutto nie przekracza kwoty 450 zł lub równowartości 100 euro) – § 8 ust. 1 pkt 17.

Rozporządzenie to również określa jak powinien wyglądać paragon fiskalny. Od 1 kwietnia na paragonie oprócz dotychczasowych oznaczeń muszą być podane:
- oznaczenie „PARAGON FISKALNY”
- wartość rabatów lub narzutów, jeśli występują,
- oznaczenie waluty, w której rejestrowana jest sprzedaż, przynajmniej przy łącznej kwocie  sprzedaży,
NIP nabywcy – jeśli wystąpi z takim żądaniem.

Dotychczas obowiązujące przepisy (tj do końca marca br.) stanowiły, że na paragonie powinna być określona nazwa towaru lub usługi. Brak precyzji zapisu powodował konflikty, jak dokładnie powinien być oznaczony towar na paragonie. Obecnie przepis precyzuje, iż nazwa określona na paragonie ma jednoznacznie pozwolić zidentyfikować towar i usługę. Nie wystarczy, że będą to nazwy grup towarów, z której pochodzi towar, np. „jogurt”. W świetle nowego rozporządzenia musi być pełna nazwa towaru, a więc konkretny jogurt, np. „jogurt” konkretnej firmy.

Piotr Borto
Biuro Rachunkowe EFEKT
www.efekt.busko.com.pl

 


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (7)
     

-lucjan (2013-04-05 18:22:35)

prowadzę mały sklepik,obroty małe kasę posiadam,a gdzie mają kasy sprzedawcy warzyw na Batorego !!!! obroty bardzo wysokie,chciałbym mieć takie inie płacić podatku

- (2013-04-05 12:10:36)

czemu usunięto wpisy ? Nie ładnie. Czyżby ktoś miał racje a Pan B. się wystraszył ?

-VOLF (2013-04-05 09:55:18)

Kasy fiskalne fajna rzecz i faktycznie daja paragony, byłem wczoraj u fryzjera i dostałem paragon za strzyżenie cena skoczyła o 2 złote , no bywa w końcu papier prąd itd, po południu byłem prywatnie u lekarza na ulicy pocztowej i zapłaciłem za ten sam czas 100 zł i nie dostałem paragonu.
Jak to lekarze ponad prawem?

- (2013-04-05 06:59:49)

Dragon ty Rumcajsie

-. (2013-04-04 21:04:52)

ciekawe jak na paragon mi ktos wprowadzi moj (czyli nabywcy) NIP ??? Poza tym kasy maja za malo pamieci na okreslenie wszysktich produktow tak jak w przykladzie

-:) (2013-04-04 17:38:33)

P.Borto, obowiązek nanoszenia pełnej nazwy towaru został przesunięty na pażdziernik 2013r.

-DRAGON (2013-04-04 16:39:56)

A ja handluję w internecie i mam gdzieś zafajdane wypociny dla bydła tzn. pseudo przepisy :-) Staram się kupować rzeczy używane w opisie tzn. nowe w szarej strefie i bez VAT. Jeśli coś sprzedaję to również w opisie jest używane z przymrużeniem oka i bez VAT !!! Moje zakupy są blisko 30-50% tańsze dla mnie a moi klienci póki co nie narzekają, bo jestem im w stanie zaoferować tańszy towar. Mój biznesik nie jest wielki ale da się coś w ten sposób dorobić i nie wspieram ZUS i US czyli złodziejskiego systemu dla małpoluda z epoki kamienia łupanego, którego łupią aż go udupią :-)

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry