swietokrzyskie.info


Środa, 24 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Wiadomosci

Długo oczekiwany raport NIK w sprawie tzw. 'afery ogórkowej'

Dodane: Kasia Data: 2013-04-02 09:25:57 (czytane: 20403)  Wersja do druku

Afera ogórkowa ciągnie się już od jesieni 2011 r. i nie wiadomo, kiedy nastąpi jej finał. Przez cały ten okres rolnicy walczą o wyjaśnienie tego zagadnienia, jednak bezskutecznie. Dopiero raport NIK dał nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie.

Rozpoczęta w połowie 2012 r. kontrola, a następnie sporządzony raport spowodował przełom w całej sprawie. Wobec ARR w Kielcach postawiono szereg bardzo poważnych zarzutów.

NIK potwierdza zarzuty świętokrzyskich rolników w sprawie tzw. „afery ogórkowej”.
– bulwersujące działania ARR w czasie wystąpienia tzw. sytuacji nadzwyczajnej.
– bezpośrednie zarzuty wobec Dyrektora oddziału terenowego w Kielcach.

NIK badał prawidłowość działań ARR w okresie od wydania tzw. Rozporządzeń nadzwyczajnych przez Komisję Europejską w Brukseli do czasu zakończenia terminowych procedur. Z raportu wynika, iż ARR o tydzień opóźniła przekazanie informacji publicznej dla rolników w sprawie składania powiadomień o przystąpieniu do składania w odpowiednim terminie wniosków o płatność z tytułu wystąpienia bakterii EHEC. Jedynie 15 pracowników ARR zajmowało się informowaniem rolników, przyjmowaniem powiadomień, wniosków oraz kontrolą w terenie.

Na złożenie powiadomień rolnicy mieli tylko 2 dni, uwzględniając jeszcze ogromny chaos i dezinformację o kryteriach, jakie mieli spełnić wnioskujący. W ciągu 2 dni powiadomienia złożyło jedynie 602 rolników, natomiast wszystkich wniosków o płatność przyjęto 1500 sztuk, w tym około 300 załatwiono odmownie. Z 602 rozpatrzonych terminowo wniosków, 100 rolników nie złożyło właśnie wniosków, ponieważ nie przeprowadzono u nich kontroli. Okazało się jednak, że kontrolą objęto jedynie 35% wniosków, a biorąc pod uwagę wszystkie przyjęte wnioski, (już po terminie) to jedynie 10% plantacji zostało skontrolowanych przez ARR. Wnioski rozpatrzone pozytywnie i przyjęte w ustawowym terminie opiewają na kwotę około 16 milionów złotych. Z informacji uzyskanych z ARR w Warszawie wynika, iż w województwie świętokrzyskim wypłacono około 60 milionów złotych, tj. 1/3 całej puli przekazanej przez Unię Europejską dla Polski.

NIK wytknął również fakt, iż wnioski składane przez rolników nie zawierały numeru gospodarstwa i nawet w razie kontroli trudno było określić, kto jest właścicielem danej plantacji. Według jakich zasad i kryteriów wypłacano odszkodowania, trudno to ustalić, gdyż NIK zajmował się jedynie kontrolą procedur terminowych, dlatego też złożono w tej sprawie doniesienie do Prokuratora Generalnego. Lista wszystkich beneficjentów została utajniona pod koniec 2011 r. przez Ministerstwo Rolnictwa, a wszelkie działania w sprawie „odtajnienia” listy nie odnoszą żadnych pozytywnych skutków, gdyż tam jest właśnie dowód na to, wg jakich kryteriów przyznawano odszkodowania dla dużej grupy wnioskodawców, a także dlaczego pominięto kilka tysięcy ludzi pozbawiając ich możliwości wsparcia ze środków nadzwyczajnych.

Raport NIK w sprawie tzw. „afery ogórkowej” jest obszerny, natomiast w powyższym tekście przedstawiłam jedynie szczególnie bulwersujące przykłady łamania prawa przez OT ARR w Kielcach.

Irena Romanowska
Pełnomocnik Rolników Producentów Ogórka Gruntowego

 

Czytaj również artykuł: Afera ogórkowa: protest producentów ogórka gruntowego przeciwko działaniom ARR w Kielcach. (video)

Czytaj również artykuł: Awantura na spotkaniu w Wojsławicach. (video)


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (9)
     

- (2013-06-16 10:52:42)

Dlaczego ciągle do tego rolnictwa trzeba dopłacać? Albo czegoś naprodukują za dużo czyli klęska urodzaju lub za mało. Jakoś prywatnymi małymi firmami nikt się nie interesuje, nikt mi nie dopłaca. Jak coś mi się zepsuje to muszę to naprawić za własne pieniądze, jak robiję auto to naprawiam za własne lub płaci ubezpieczyciel, również ryzyko prowadzenia działąności ponoszę sam. A chłopki zawsze mają problem !!! Koniec z utrzymywaniem rolnictwa za pieniądze podatików. Niech lażdy utrzymuje się sam i tak będzie najlepiej, nie będzie dopłat a tzn nie będzie przekrętów !!!

-Tylko NIK (2013-04-04 07:36:52)

NIK udowodnił,że nie chodził i nie chodzi na pasku władzy dziękujemy

-pitu (2013-04-04 05:26:39)

Głosujcie nadal na psl.

-aaa (2013-04-03 18:31:10)

trzeba pokazać, że koniec z grabieżą rolników. Chcą się wzbogacić czyimś kosztem, ale w końcu im to bokiem wyjdzie, może już tym razem.

-Lista została utajniona dlatego, że: (2013-04-03 10:08:17)

znalazłoby się na niej dużo nazwisk popularnych w terenie zielonych działaczy. Jeszcze niedawno Inspektorat Sanitarny odmówił podania danych firm, które kupowały sól drogową jako spożywczą i sąd kazał udostępnić listę, którą można zobaczyć w internecie.

-olek (2013-04-03 09:54:07)

I co teraz ,trzeba się wspólnie zebrać i pokazać .że ludzie na wsi potrafią walczyć z nieuczciwością ,może nie od U E ale od Skarbu Państwa jesteśmy w stanie wywalczyć odszkodowania a jednocześnie ujawnić ten cały proceder jaki miał miejsce.

-Leon (2013-04-03 08:16:35)

Co oni w tej agencji nawyprawiali-wstyd po prostu wielki wstyd.Zielenić a i czerwienić się trzeba

-pitu (2013-04-03 06:18:44)

I co teraz?

-kkk (2013-04-02 13:24:30)

ogórki sprzedawali i odszkodowanie brali...złodzieje

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry