swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Od 1 KWIETNIA 2013 WZRASTAJĄ STAWKI VAT

Dodane: Kasia Data: 2013-03-01 12:28:59 (czytane: 15502)  Wersja do druku

Od 1 kwietnia 2013 r. zmieni się opodatkowanie sprzedaży napojów mlecznych z udziałem kawy i herbaty. Każda sprzedaż będzie opodatkowana stawką 23%. Niezależnie od udziału procentowego naparu kawy lub herbaty w przygotowywanym napoju, będzie on traktowany jako towar opodatkowany stawką 23%.

Do końca marca 2013 r. dostawa „na wynos” napojów mlecznych z udziałem kawy korzysta z opodatkowania stawką 5% na podstawie poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT .
Od 1 kwietnia 2013 r. zmieniono treść pozycji 31 załącznika nr 10 i pozycji 52 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Wyłączono w nich z opodatkowania obniżoną stawką „napoje, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju”.

Nie uległy natomiast zmianie reguły opodatkowania sprzedaży napojów w ramach usług związanych z wyżywieniem (gastronomicznych, cateringowych i stołówkowych). Korzystają one z opodatkowania stawką 8% na podstawie poz. 7 załącznika do rozporządzenia wykonawczego VAT.

Co prawda sprzedaż kawy i herbaty dokonywana w ramach tych usług jest nadal opodatkowana stawką 23%, jednak w przypadku innego rodzaju napojów, nawet z udziałem kawy lub herbaty, obowiązuje stawka 8%. W konsekwencji podatnicy świadczący usługi gastronomiczne i, w ramach tych usług, podający napoje takie jak latte czy cappuccino, mogą nadal korzystać ze stawki 8%.

● poz. 52 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1530
● rozporządzenie Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 73, poz. 392; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1485

Piotr Borto
Biuro Rachunkowe EFEKT

Plac Targowy 4
28-100 Busko Zdrój
tel. (41) 378 47 05, 606142567


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (10)
     

-Pacjent (2013-03-03 19:13:50)

Rząd nakłada nowe podatki i nas okrada wraz z ZUS i KRUS a jak zdycham to mają nas w czterech literach skutkiem czego zmuszają nas do prywatnych wizy u lekarz których to nikt nie opodatkował, byłem z synem horym na ADHA w krakowie i za wizytę 150 zł biorą i żadnej kasy nie mają. Wydoją nas z kasy i do szpitala nie przyjmą a ksiądz olej.

- (2013-03-02 20:31:11)

A czym to biuro się tak wyróżniło że takie wspaniałe?????? tym że gość napisał artykuł i jeszcze błędne informacje podał?

-Podatnik (2013-03-02 08:57:29)

Bardzo dziękuje, że takie informacje pokazują się na stronie internetowej. Jest to przestroga, żeby nie robi błędów przez zapomnienie.Wielkie dzięki dla wspaniałego biura EFEKT i jego właścicielowi Piotrowi Borto.

-HANDLOWIEC (2013-03-02 00:03:42)

Banda skur.....nów po***ych !!!

-xavi ma racje (2013-03-01 23:13:52)

niedługo ten ryzy palant z vincyntym zydoskim opodatkuja powietrze ktorym oddychamy

-do xavi (2013-03-01 21:08:37)

a opłata klimatyczna to co podatek od powietrza

-XAVI (2013-03-01 20:53:46)

Moze by tak tym zwyrodnailcom z rzadu opadkowali pensje na rzecz obywateli polskich.

Jeszcze troche i doczekamy sie opodatkowania za tlen który oddychamy!

-inspektor z ministerstwa (2013-03-01 14:18:24)

planujemy jeszcze zwiekszyc vat na papier toaletowy oraz orenzade.Wkoncu jak reformy to reformy.

- (2013-03-01 12:50:19)

Vat powinien być 50% żeby te matoły z rządu mieli na nagrody dla siebie. Sk......ny zniszczą wszystko, szara strefa będzie jeszcze większa bi już widzę jak u nas w kawiarniach w zdroju będa nabijać na kasę fiskalną kawę....

-szlak (2013-03-01 12:49:20)

se powinni w tym rządzie opodatkować umysły czym głupszy poseł tym większy podatek

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry