Od 1 KWIETNIA 2013 WZRASTAJĄ STAWKI VAT
2013-03-01 12:28:59

Od 1 kwietnia 2013 r. zmieni się opodatkowanie sprzedaży napojów mlecznych z udziałem kawy i herbaty. Każda sprzedaż będzie opodatkowana stawką 23%. Niezależnie od udziału procentowego naparu kawy lub herbaty w przygotowywanym napoju, będzie on traktowany jako towar opodatkowany stawką 23%.



Do końca marca 2013 r. dostawa „na wynos” napojów mlecznych z udziałem kawy korzysta z opodatkowania stawką 5% na podstawie poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT .
Od 1 kwietnia 2013 r. zmieniono treść pozycji 31 załącznika nr 10 i pozycji 52 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Wyłączono w nich z opodatkowania obniżoną stawką „napoje, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju”.

Nie uległy natomiast zmianie reguły opodatkowania sprzedaży napojów w ramach usług związanych z wyżywieniem (gastronomicznych, cateringowych i stołówkowych). Korzystają one z opodatkowania stawką 8% na podstawie poz. 7 załącznika do rozporządzenia wykonawczego VAT.

Co prawda sprzedaż kawy i herbaty dokonywana w ramach tych usług jest nadal opodatkowana stawką 23%, jednak w przypadku innego rodzaju napojów, nawet z udziałem kawy lub herbaty, obowiązuje stawka 8%. W konsekwencji podatnicy świadczący usługi gastronomiczne i, w ramach tych usług, podający napoje takie jak latte czy cappuccino, mogą nadal korzystać ze stawki 8%.

● poz. 52 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1530
● rozporządzenie Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 73, poz. 392; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1485

Piotr Borto
Biuro Rachunkowe EFEKT

Plac Targowy 4
28-100 Busko Zdrój
tel. (41) 378 47 05, 606142567











https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13410