swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 190 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Inscenizacja powstania styczniowego na Grochowiskach (video)

Dodane: Kasia Data: 2013-03-16 07:30:00 (czytane: 25277)  Wersja do druku

Takie hasło będzie towarzyszyć tegorocznej inscenizacji powstania styczniowego na Grochowiskach. Widowisko zaplanowano na sobotę 16 marca - początek o godz. 9.00. Poniżej szczegółowy program obchodów.

Pińczów
godz. 9.00 - zbiórka uczestników rajdu pieszego obok pomnika Adolfa Dygasińskiego i wymarsz na Grochowiska
godz. 10.00 - zbiórka uczestników rajdu rowerowego koło fontanny na Placu Wolności

Busko-Zdrój
godz. 9.00 rozpoczęcie uroczystości w Kamedułach pod pomnikiem Powstańców Styczniowych
- wystąpienia okolicznościowe
- apel poległych
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
- posadzenie trzech dębów w celu upamiętnieni obchodów bitwy pod Grochowiskami

godz. 9.40 przemarsz drużyn zuchów, harcerzy, młodzieży szkolnej na Grochowiska

Wspólne obchody na Grochowiskach:
godz. 10.00 - msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Bogucicach
godz. 11.30 - otwarcie uroczystości na Grochowiskach:
- powitanie i wystąpienia okolicznościowe
- apel poległych
- modlitwa
- złożenie wiązanek
- rekonstrukcja bitwy "Za ojców i braci kości bielejące..."
- zakończenie uroczystości i posiłek dla uczestników

grochowiska.jpg

W inscenizacji weźmie udział około 200 osób:  uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Styczniowych w Pińczowie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci  im. Franciszka Rochebrune’a  z Buska Zdroju, Regiment Kosynierów im. Tadeusza Kościuszki  z Połańca i Staszowa, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, uczniowie III Liceum Ogólnokształcące im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, Stowarzyszenie kawaleryjskie w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych z Radomia, Regiment Piechoty Najemnej z Kielc, Grupa Teatralna PEGAZ Busko Zdrój, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Zespół Sorbin. 20 lutego przedstawiciele Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich odwiedzili Grochowiska w celu dokładnego rozplanowania widowiska.

grochowiska004.jpg

Uroczystości związane z uczczeniem pamięci walczących podczas powstania rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele w Bogucicach. Przy pomniku, na którym zostaną złożone wiązanki kwiatów, zostanie odczytany apel poległych. W tym roku przypada 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego.

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (7)
     

-wierny (2013-03-18 12:00:08)

przepraszam pan proboszcz też człowiek-iem
powinien być. a czy jest dobrym klerykiem to już inna sprawa.jednak dobre jest że nie wybierają PROBOSZCZA,,WIERNI" pewnie było by jak w buskim starostwie.Z SZACUNKIEM I WIARĄ DO PANA BOGA.wierny

-przepraszam... (2013-03-17 20:29:28)

winno być "wiersz"

-odczep się od proboszcza... (2013-03-17 20:28:25)

... na ostatnim święcie państwowym Proboszcz czytał list pierwszego sekretarza PZPR. Facet ma wyczucie i rozeznanie.

-pl (2013-03-16 20:18:22)

Przecież ci pisze ignorancie nieumiejący czytać, że są to z lat poprzednich!! Co za ludzie!

-helo (2013-03-16 18:10:45)

albo mi sie wydaje , albo drugi filmik nie jest z tego roku < byl np inny domek > :(

-swojak (2013-03-16 13:24:03)

zapytuję się czy tam będzie też najważniejszy A-KOWIEC który urodził się po wojnie. a otrzymuje najważniejsze odznaczenia dzisiejszej RP.jest prezesem
związku A.K.i tak pogardza tymi którzy byli akowcami że uszy bolą słuchać,ale jak się ma znajomości u pana proboszcza
i w urzędzie gdzie się wymieniają odznaczeniami to wszystko jest możliwe, zapytajcie kto dał wniosek o odznaczenie tego pana panią z urzędu o której odznaczenie wystąpił właśnie pan Prażuch,cy...mbał nie akowiec,mechanik z PKS,tatuś dentystki który z pracy wyleciał za alkohol.Teraz czeka na awans na kapitana.LUDZIE gdzie my żyjemy.Panie PROBOSZCZU widzisz i nie grzmisz.

- (2013-03-16 09:07:09)

cenzura

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry