Takie hasło będzie towarzyszyć tegorocznej inscenizacji powstania styczniowego na Grochowiskach. Widowisko zaplanowano na sobotę 16 marca - początek o godz. 9.00. Poniżej szczegółowy program obchodów.
Pińczów
godz. 9.00 - zbiórka uczestników rajdu pieszego obok pomnika Adolfa Dygasińskiego i wymarsz na Grochowiska
godz. 10.00 - zbiórka uczestników rajdu rowerowego koło fontanny na Placu Wolności
Busko-Zdrój
godz. 9.00 rozpoczęcie uroczystości w Kamedułach pod pomnikiem Powstańców Styczniowych
- wystąpienia okolicznościowe
- apel poległych
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
- posadzenie trzech dębów w celu upamiętnieni obchodów bitwy pod Grochowiskami
godz. 9.40 przemarsz drużyn zuchów, harcerzy, młodzieży szkolnej na Grochowiska
Wspólne obchody na Grochowiskach:
godz. 10.00 - msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Bogucicach
godz. 11.30 - otwarcie uroczystości na Grochowiskach:
- powitanie i wystąpienia okolicznościowe
- apel poległych
- modlitwa
- złożenie wiązanek
- rekonstrukcja bitwy "Za ojców i braci kości bielejące..."
- zakończenie uroczystości i posiłek dla uczestników

W inscenizacji weźmie udział około 200 osób: uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Styczniowych w Pińczowie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci im. Franciszka Rochebrune’a z Buska Zdroju, Regiment Kosynierów im. Tadeusza Kościuszki z Połańca i Staszowa, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, uczniowie III Liceum Ogólnokształcące im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, Stowarzyszenie kawaleryjskie w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych z Radomia, Regiment Piechoty Najemnej z Kielc, Grupa Teatralna PEGAZ Busko Zdrój, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Zespół Sorbin. 20 lutego przedstawiciele Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich odwiedzili Grochowiska w celu dokładnego rozplanowania widowiska.
Uroczystości związane z uczczeniem pamięci walczących podczas powstania rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele w Bogucicach. Przy pomniku, na którym zostaną złożone wiązanki kwiatów, zostanie odczytany apel poległych. W tym roku przypada 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego.