Dodane: Agnieszka Data: 2013-02-11 14:42:36 (czytane: 14501) 
Papież zamierza odejść z zajmowanego urzędu 28 lutego br. Informacje takie podał Corriere della Sera powołując się na deklarację Benedykta XVI złożoną w czasie konsystorza w sprawie kanonizacji męczenników z Otranto. Na Tronie Piotrowym zasiadał przez blisko 8 lat.
Benedykt XVI został wybrany papieżem po śmierci Jana Pawła II - 19 kwietnia 2005 roku. W kwietniu Benedykt XVI skończy 86 lat, w tym kontekście Papież oświadczył, że dla sprawowania powierzonej mu funkcji potrzebna jest zarówna siła psychiczna, jak i fizyczna, z którą Benedykt XVI ma problemy. Od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona.
Będzie to druga abdykacja papieżem w historii. Do tej pory abdykował jedynie Celestyn V, pod koniec XIII wieku.
Efektem decyzji Benedykta XVI będzie zwołanie Konklawe, kardynałowie wybiorą nowego następce św. Piotra.
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (30) |
-do poniżej (2013-02-13 14:09:15)
Pożyjemy zobaczymy.Zapamiętaj ten wpis za 10 czy 20latMy Busczanie w Pana Boga wierzyliśmy,wierzymy i wierzyć będziemy ,a Wy jak uważacie.
-do hahaha hihihhihi hohhohoho (2013-02-12 23:48:49)
masz racje istnieje bób do jedzenia a nie jakis tam bozek (boczek) do jedzenia ja tez mam mokre gacie ze smiechu ze ludzie dorosli a tacy glupi wierza w jakies duszki
- (2013-02-12 23:36:02)
ZA OBRAŹLIWE WPISY POSYPCIE SOBIE GŁOWĘ POPIOŁEM.
-bez komentarza (2013-02-12 14:56:58)
- nie uważam tego za jakiś news godny uwagi, popieram decyzję Benedykta, bo zdał sobie sprawę z ludzkiej ułomności ( a jeżeli ktoś chce sobie poczytać o Watykanie to polecam książkę Dawida Yallopa - " W imieniu Boga" - Ludlum wysiada
-bez komentarza (2013-02-12 14:56:37)
- nie uważam tego za jakiś news godny uwagi, popieram decyzję Benedykta, bo zdał sobie sprawę z ludzkiej ułomności ( a jeżeli ktoś chce sobie poczytać o Watykanie to polecam książkę Dawida Yallopa - " W imieniu Boga" - Ludlum wysiada
-* (2013-02-12 13:56:22)
prymitywna jest redakcja tego portalu. Po co zamieszczać w grupie wiadomości i spraw lokalnych informację ogólnoświatową? A do tego dopuszczać do dyskusji o ocen mogacych obrażać uczucia religijne?
Prymitywizm redakcji polega też na tym,że zrećznie / w zasadzie mało zręcznie / chroni przed krytycznymi ocenami sprawy miejscowe. Po to by nie stracić ewentualnego reklamodawcy. Przykład z PSS gdzie każdy z tekstów ma uniemożliwiającą komentarze blokadę. A PSS buski nieco krytyki potrzebuje. Inny przykład kuriozalny kurs dla bezrobotnych. Barman z umiejętnością języka migowego. pomysłodawca tego kursu zasługuje na krytykę jak stąd do Szańca
Jest to strona marna. W żadnym stopniu nie załatwia żadnej sprawy w sensie informacyjnym. Utrwalająca cenzurę tym razem powodowaną strachem i pazernością admina. Niestety, burmistrz włanej strony nie uruchomi, bo nie widzi takiej potrzeby.
Obraz miasta jaki wyłania się z portalu jest smutny. Od czasu do czasu jakiś wypadek i opis w języku mało kumatego policjanta. Od czasu do czasu informacja PSS, Urzędu Pracu i o jakiejś szkolnej choince. Materiałów własnych, bądż zamówionych zero. Brak przyzwoitych fotoreportarzy, konkursów, wywiadów itp. Tylko rwanie kasy na pseudoreklamie i cenzura. Dopuszczam usuwanie tekstów naruszających prawo. Nie rozumiem usuwania tekstów naruszających święty spokój urzędnika czy urzędu.
- (2013-02-12 13:19:11)
ten artykuł miałby sens istnienia na stronie lokalnej gdyby zawierał rozmowe z naszym proboszczem czy dziekanem na temat abdykowania papieza
- (2013-02-12 12:00:07)
To chyba nie jest odpowiednie miejsce na publikowanie takich artykułów! Wystarczy że telewizja trąbi o tym na prawo i lewo,ileż można? Mam wrażenie że zajmujecie się głównie reklamą i promowaniem wciąż tych samych nuuuudnych osób albo miejsc.Jak zakupy to tylko SPOŁEM, jak przedszkole tylko SŁONECZKO itd.. Może warto pomyśleć nad zmianą formuły i pisaniu więcej o Czy w Busku nie dzieje się nic ciekawszego?
-hahahahahaha hihihihihihi hohohohoho (2013-02-12 11:52:37)
czytam te bzdury że bóg (ale chyba bób taki do jedzenia )istnieje i nie moge wytrzymać ze śmiechu i powiem tak jesli ta wasza bozia istnieje to powiedzcie gdzie ona jest jak wygląda ile ma lat to jest ciemny narodzie najprostszy sposób na udowodnienie istnienia tej obłudy
-młoda (2013-02-12 11:20:31)
Ksiadz tez człowiek i kazdy jednakowo odpowie za swoje czyny.to co robi to jego sumienie.a że samochód ma,on tez ma swoje obowiązki i jeśc też musi, a zreszta jak chodzi po kolendzie to nie kazuje ci dawac,a pozatym tez ma rodziców.Odnośnie do młodej:"czasem cierpienie ma sens"bo czasem my zdrowi ,nie potrafimy cieszyc się z tego co mamy,tylko wybrzydzamy że fryzura nie taka,a to pryszcz na twarzy".jestem wierząca,czasem nie popieram niektórych zachowań księży ale nie modle sie przecież do księdza tylko do boga.poczytajcie troche mądrej lektury.
- (2013-02-12 10:28:15)
Zniknie powoli najstarsze pokolenie Polaków i kościoły będą pustoszeć ... Niestety księża nie zachęcają do siebie a pomodlić można się wszędzie, niekoniecznie w kościele.
-## (2013-02-12 09:48:54)
Widzę, że jakby bóg dał każdemu furę pieniędzy,zdrowie, urodę to byście go kochali, ale jak byłoby na odwrót to już nie.
Denerwuje mnie to jak ktoś twierdzi, że nie wierzy ok ma prawo, ale po co chrzci dziecko w kościele katolickim, posyła je do komuni, bierze slub przed bogiem, po co skoro tak uparcie twierzi, że nie wierzy-powinien tego bronić?!
-Poujadali? no to teraz do baru na piwko! (2013-02-12 09:30:30)
PaliKOCIARNIA i czerwońce mają tutaj wielu wielbicieli.
- (2013-02-12 08:00:50)
Osobiście ta wiara mi nie przeszkadza, trochę wierzę, trochę nie - każdy w coś powinien wierzyć. Mam jedynie duże zastrzeżenia co wyprawia czarna mafia i jak jest w tym kraju traktowana - na specjalnie dobrych warunkach. Po drugie mówi się o oszczędnościach w oświacie - więc na początek należy księży pozwalniać i przenieść religię do kościołów lub sal katechetycznych ! Niech ludzie sami płacą za dodatkowe zajęcia lub te zajęcia niech będą gratis, przecież wiara nie potrzebuje bogactwa. Po drugie powinno skończyć się finansowanie a budżetu państwa, parafie powinny być opodatkowane, ceny za posługi powinny być jawne, jasne i opodatkowane. Ponadto niech każdy księżulek ma kobietę i żyje w legalnym związku gdyż taki stan jak dziś powoduje różnego rodzaju zboczenia i patologie. Przecież wszyscy wiedzą co wyprawiają księżą z gospodyniami na parafiach, że mają dzieci itd. W naszyj okolicy można z powodzeniem wskazać nie trzeba daleko szukać. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich duchownych, ale zapewne zdecydowanej części. Księża do roboty, won ze szkół, koniec dotacji, płacić podatki, zus itd. Wtedy im się odechce pedofilii bo tak to byki wyleżane i im hormony buzują
-ANTY KSIĄDZ (2013-02-12 07:27:12)
a co takiego MĄDREGO UCZYNIŁ KOŚCIÓŁ - już odpowiadam - stworzył religia , której głównym celem jest dążenie do gromadzenia dóbr materialnych , wyzysk ciemnego bogobojnego narodu, spoż jak żyją księża , w dobrobycie , przepychu z "GOSPOSIAMI", DOMY SWYM DZIECIOM POBUDOWALI , A JAK DZIECI NIE MAJA TO MOLESTUJĄ CUDZE - a wszystko osiągają poprzez wmawianie ciemnemu ludowi bzdur w wyniku czego żyje w zastraszeniu i podporządkowuje sie a jeśli ktoś światlejszy oświeci wtedy kościom ZŁA tępi go na prawo i lewo - jak można głosić wiarę w której bóg nakazuje skromność , uczciwość i życie w ubóstwie a sami opływają w dobrobycie, ja nigdy nie zapomnę mojego bierzmowania (za czasów komuny) gdy pod kościół podjechał JEGO WIELEBNOŚĆ BISKUP najnowszą wówczas TOYOTĄ COROLLA - yo właśnie przejaw jego skromności - a wygrzebać z auta nie mógł się bo BRZUCH OPASŁY I OGROMNY mu nie pozwalał - KSIĘŻA PO BARDZO NIEUCZCIWI LUDZIE LUDZI MYŚLĘ , ŻE W PIEKLE ZNAJDZIE SIĘ JAKIES MIEJSCE SPECJALNIE DLA TYCH OSZUSTÓW I ...
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.