swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Podsumowanie połowy kadencji samorządu województwa

Dodane: Kasia Data: 2013-02-08 09:54:44 (czytane: 15819)  Wersja do druku

W czwartek 7 lutego w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa. W spotkaniu udział wzięli również starosta Jerzy Kolarz oraz radny wojewódzki Mieczysław Sas.

Podczas konferencji podsumowano połowę kadencji 2010-2014 Samorządu Województwa w tym, szczególnie, realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Spotkanie w Busku-Zdroju było piątym z kolei. Jak poinformował zebranych na konferencji marszałek Jarubas, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 jako region otrzymaliśmy ponad 769,5 mln euro, w tym dodatkowe 33,5 mln euro z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania jako forma nagrody za sprawne wprowadzenie w życie programu.

 konf2.jpg

Jak do tej pory 82 procent z tej kwoty zostało już zakontraktowane, natomiast 62 procent tej kwoty zostało już rozliczone i wypłacone. Do odbiorców unijnej pomocy trafiło prawie 2 mld złotych. Najwięcej wypłat dokonano w ramach:

działania „Bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw” - 314 mln PLN

działania „Rozwój nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym” - 348 mln PLN

działania „Rozwój systemów lokalnej infrastruktury komunikacyjnej” - 185 mln PLN

działania „Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia” - 155 mln PLN.

Wśród przedsiębiorców ubiegających się o unijne wsparcie najsilniej reprezentowane są branże:

przetwórstwo przemysłowe – 35,1%

budownictwo – 14,8%

działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią – 12,2%.

konf6.jpg 

W ramach działania 1.1 „Bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw” w powiatach buskim, pińczowskim i kaszmirskim realizowanych jest w sumie 72 projekty z firm z sektora MMS, które skutkować mają stworzeniem 363 nowych miejsc pracy, w tym 48 projektów w powiecie buskim (245 nowych miejsc pracy), 13 projektów w powiecie pińczowskim (77 nowych miejsc pracy), 11 projektów w powiecie kazimierskim (41 nowych miejsc pracy). Wartość projektów realizowanych z dofinansowaniem z RPO w poszczególnych powiatach przedstawia się następująco:

Powiat buski (starostwo) całkowita wartość projektów: prawie 58 mln zł, z tego dofinansowanie z RPO 29,8 mln zł.

Gminy powiatu buskiego ( w sumie) całkowita wartość projektów: 230, 8 mln zł, z tego dofinansowanie z RPO prawie 111,5 mln zł.

Powiat kazimierski całkowita wartość projektów 5,8 mln zł, w tym kwota dofinansowania z RPO: 3,5 mln zł.

Gminy powiatu kazimierskiego całkowita wartość projektów: 58 mln, w tym kwota dofinansowania z RPO prawie 34 mln zł.

Powiat pińczowski całkowita wartość projektów 24 mln zł, w tym kwota dofinansowania z RPO prawie 24 mln zł.

Gminy powiatu pińczowskiego całkowita wartość projektów: 90 mln zł, w tym kwota dofinansowania z RPO ponad 47 mln zł.

konf5.jpg 

Marszałek zdradził, jak będzie wyglądał przyszły okres programowania. Komisja Europejska stawia na kwestię wsparcia rozwoju przedsiębiorczości. "Prawie połowa funduszy z tej puli, na którą liczymy,  a to będzie około 72 mld, będzie musiała zostać zaangażowana w trzy sektory: wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, wsparcie działalności badawczo-rozwojowej, (kojarzenia uczelni szkół z rynkiem pracy) oraz efektywność energetyczna". Pojawił się również temat dróg oraz budowy mostu w Nowym Korczynie.

 

Wkrótce relacja video.

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (14)
     

-sd (2013-02-12 19:36:18)

Komu marzy się wójtowanie ???

-Burok (2013-02-11 17:06:29)

Podobno du..ze przekrety finansowe w Wiślicy z udzialem tych co to jeszcze sie lansuja.Zalało kasę i popłynęła z Nidą,a niekórzy udają,że nic się nie stało i jeszcze marzy im się wójtowanie.

- (2013-02-10 09:38:30)

pokupujcie sobie kumowie w Szczucinie nowe sukmany- te już okropnie zmięte

-- (2013-02-09 13:06:04)

tak on psuje wizerunek gdzie mu tam do nich jakiś taki zapyzialski wygląda jak Franek z Łupieżowa Kikowskieho

-x (2013-02-09 10:17:22)

Ten z Wiślicy to nie powinien tam siedzieć

-do fx (2013-02-09 09:26:04)

Masz kolego rację-znowu naobiecywali.
Kampania tuż tuż.O szynobusie i kolejce linowej nie słyszałem -to Małopolskie wynalazki.Technika do przodu niech będzie i kolejka.Gdy wody opadną znowu popłyną z burakami do Stolicy.

- (2013-02-08 20:49:17)

A kiedy będzie podsumowanie podsumowania?

- (2013-02-08 17:26:00)

A gdzie publika ? Pszyszedłbym ale nigdzie nie było zaproszeń. Kto wiedział otej konferencji ?

-fx (2013-02-08 15:20:47)

Furgot, masz rację. Ale pomyśl, jakby zrobili ten most, to co by obiecywali?
A tak, w każdej kampanii wyborczej mamy leitmotiv mostu:). Już były na nim drogi, tory, niedługo pewnie będzie ścieżka rowerowa, szynobus, kolejka linowa... Wyobraźnia polityków nie zna granic - przed wyborami.

-zakole (2013-02-08 14:42:34)

a tępogłowy zawodolniony jakby to była jego zasługa a nie J i K

- (2013-02-08 14:01:10)

i znowu ten z wislicy na fotce!!!aby do wyborów!!

-furgot (2013-02-08 12:16:12)

Na temat mostu w Nowym Korczynie temat pojawił się po wysadzeniu go przez oddziały Wojska Polskiego.wrócono do promu i tak to trwa.Most w Szczucinie stał się czynnikiem rozwojowym już miasta Szczucina.N Korczyn kiedyś nie omal 30 tysięczna miejscowość marnieje w oczach historii- wstydu wstydu oszczędźcie. Za Bolka Bieruta obiecano most z droga kolejową do Żabna za Gomułki,Gierka i za PSL przed każdymi wyborami.Marszałkowie nasz i Małopolski też i co jest jest WESZ.

- (2013-02-08 12:14:04)

Panie jarubas tu za chwile bedzie wojna domowa zus pada krus pada bezrobocie siega 30 % psl dobija ostatnie firmy sanatoria kzc ponidzie a urzad pracy z pana bratem klamia ludzi prosto w oczy wstyd male firmy sa dobije a te dotacje to fikcja w ktorej polacy juz nie chca zyc

-.. (2013-02-08 12:07:18)

a o zimie nic nie piszecie ..o ulicach zasypanych śniegiem. o przysiołkach odciętych od swiata hmm??

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry