Podsumowanie połowy kadencji samorządu województwa
2013-02-08 09:54:44

W czwartek 7 lutego w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa. W spotkaniu udział wzięli również starosta Jerzy Kolarz oraz radny wojewódzki Mieczysław Sas.




Podczas konferencji podsumowano połowę kadencji 2010-2014 Samorządu Województwa w tym, szczególnie, realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Spotkanie w Busku-Zdroju było piątym z kolei. Jak
poinformował zebranych na konferencji marszałek Jarubas, w ramach Regionalnego
Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 jako
region otrzymaliśmy ponad 769,5 mln euro, w tym dodatkowe 33,5 mln euro z tzw.
Krajowej Rezerwy Wykonania jako forma nagrody za sprawne wprowadzenie w życie
programu.

 konf2.jpg

Jak do tej pory 82 procent z tej kwoty zostało już zakontraktowane,
natomiast 62 procent tej kwoty zostało już rozliczone i wypłacone. Do odbiorców
unijnej pomocy trafiło prawie 2 mld złotych. Najwięcej wypłat dokonano w ramach:


działania „Bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych i średnich
przedsiębiorstw” - 314 mln PLN



działania „Rozwój nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej o
znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym” - 348 mln PLN



działania „Rozwój systemów lokalnej infrastruktury komunikacyjnej”
- 185 mln PLN



działania „Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia” - 155
mln PLN.

Wśród przedsiębiorców ubiegających się o unijne wsparcie najsilniej
reprezentowane są branże:



przetwórstwo przemysłowe – 35,1%



budownictwo – 14,8%



działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią – 12,2%.

konf6.jpg 



W ramach działania 1.1 „Bezpośrednie wsparcie sektora mikro,
małych i średnich przedsiębiorstw” w powiatach buskim, pińczowskim i
kaszmirskim realizowanych jest w sumie 72 projekty z firm z sektora MMS, które
skutkować mają stworzeniem 363 nowych miejsc pracy, w tym 48 projektów w
powiecie buskim (245 nowych miejsc pracy), 13 projektów w powiecie pińczowskim
(77 nowych miejsc pracy), 11 projektów w powiecie kazimierskim (41 nowych
miejsc pracy). Wartość projektów realizowanych z dofinansowaniem z RPO w
poszczególnych powiatach przedstawia się następująco:



Powiat buski (starostwo) całkowita wartość projektów: prawie
58 mln zł, z tego dofinansowanie z RPO 29,8 mln zł.



Gminy powiatu buskiego ( w sumie) całkowita wartość
projektów: 230, 8 mln zł, z tego dofinansowanie z RPO prawie 111,5 mln zł.



Powiat kazimierski całkowita wartość projektów 5,8 mln zł, w
tym kwota dofinansowania z RPO: 3,5 mln zł.



Gminy powiatu kazimierskiego całkowita wartość projektów: 58
mln, w tym kwota dofinansowania z RPO prawie 34 mln zł.



Powiat pińczowski całkowita wartość projektów 24 mln zł, w
tym kwota dofinansowania z RPO prawie 24 mln zł.



Gminy powiatu pińczowskiego całkowita wartość projektów: 90
mln zł, w tym kwota dofinansowania z RPO ponad 47 mln zł.

konf5.jpg 



Marszałek zdradził, jak będzie wyglądał przyszły okres
programowania. Komisja Europejska stawia na kwestię wsparcia
rozwoju przedsiębiorczości. "Prawie połowa funduszy z tej puli, na którą
liczymy,  a to będzie około 72 mld, będzie musiała zostać zaangażowana w trzy
sektory: wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, wsparcie działalności
badawczo-rozwojowej, (kojarzenia uczelni szkół z rynkiem pracy) oraz
efektywność energetyczna". Pojawił się również temat dróg oraz budowy mostu w
Nowym Korczynie.

 

Wkrótce relacja video.










https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13248