Dodane: Agnieszka Data: 2013-02-01 10:00:07 (czytane: 20311) 
Wyjątkowo ciekawie przebiegała wymiana opinii na temat kondycji buskiej lecznicy pomiędzy silną reprezentacją powiatu, a samorządem gminy w czasie sesji Rady Gminy w Pacanowie 25 stycznia 2013r. Wprowadzenie do niej uczynił przewodniczący Rady Gminy Pacanów Jan Nowicki, prosząc o rzeczowość i konkrety.
Dyskusję sprowokował apel Rady przesłany przez wójta na ręce starosty buskiego. Apel ten był z kolei następstwem oceny buskiego szpitala i działań restrukturyzacyjnych podejmowanych przez jego dyrektora Grzegorza Gałuszkę. O ocenę tą pokusił się wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Gwóźdź w czasie wspólnego posiedzenia komisji problemowych pacanowskiego samorządu /20 grudnia 2012 r./ , a wsparł go swoimi wypowiedziami także radny Stanisław Korbaś z Oblekonia. Apel – będący w istocie rzeczy prośbą o wyjaśnienie kilku wątpliwości i wyrażeniem kilku obaw o poziom lecznictwa i przyszłość szpitala powiatowego trafił z początkiem roku pod obrady zarządu powiatu i do rąk dyrektora szpitala, wywołując w tych gremiach poruszenie.


Na dodatek w międzyczasie / 30 grudnia 2012 roku / w czasie sesji Rady Powiatu inny radny Krzysztof Eliasz wystąpił z interpelacją do starosty Jerzego Kolarza o wyjaśnienie cytowanych problemów, zastępując niejako nieobecnego w tej części obrad R. Gwoźdźa. Interpelacja spotkała się jednak z tyle ostrą, co i dowcipną ripostą dyrektora Gałuszki: „... wiem, że o Pacanowie piszą bajki, ale dziwię się, że w Pacanowie pisze się bajki o sytuacji buskiego szpitala...” – powiedział szef buskiej lecznicy!
Władze powiatu i dyrekcja szpitala uznały jednak, że sprawa jest na tyle poważna, że należy ją dokładnie wyjaśnić. W tym celu na obrady Rady Gminy Pacanów / 25.01. b.r./ wybrał się wicestarosta Stanisław Klimczak w asyście aż pięciu radnych powiatowych / Zbigniewa Surdela – członka zarządu powiatu, Krzysztofa Eliasza, Roberta Gwoźdźa, Jerzego Kordosa i Grzegorza Lasaka – członka zarządu/. Towarzyszył im także dyrektor szpitala G. Gałuszka, który wziął na siebie rolę głównego wyjaśniającego.
On też przedłożył Radzie Gminy i wójtowi oficjalna odpowiedź na treść apelu, którego treść wraz ze stanowiskiem dyrekcji buskiego szpitala zamieszczamy poniżej. Zaznaczył przy tym, że dyrektorem placówki jest niecałe dwa lata i przejął ją z długiem około 3.7 mln. złotych oraz z trzema oddziałami funkcjonującymi bez refundacji kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia.

„.... dziś ten deficyt wynosi około 100 tyś. złotych, a szpital wykonał kontraktowe zadania za 2012 rok w 104 procentach ! Nie grozi szpitalowi prywatyzacja, której się obawiacie, a wręcz przeciwnie będziemy mieć do czynienia ze stałym rozwojem lecznicy”– zaznaczył dyr. Gałuszka.
Podkreślił, że jeśli były redukcje personelu, to były one czynione w ludzki sposób z uwzględnieniem sytuacji rodzinnej każdego pracownika. „Jeszcze raz zapewniam: nie będzie likwidacji oddziału chorób płucnych! Nawet o tym nie pomyślałem!” - podsumował Gałuszka.
To ostatnie oświadczenie wyraźnie rozładowało napiętą atmosferę, gdyż właśnie wokół tego oddziału narosło w ostatnim czasie sporo niejasności.
Dyrekcja szpitala, osiągnęła niewątpliwie efekt niemal pełnego samofinansowania swoich wydatków, nie wywołując przy tym problemu masowych zwolnień! Ma to istotne znaczenie dla atmosfery przeprowadzania koniecznych zmian i liczy się w sytuacji, gdy budżet powiatu wspomaga lecznicę w ograniczonym zakresie / 1.5 mln. złotych na działania inwestycyjne/, a NFZ odmawia refundacji kosztów leczenia ponad zakontraktowane limity. Bardzo pozytywnie ocenili starania dyr. Gałuszki zarówno wicestarosta Klimczak jak i członkowie zarządu powiatu: Surdel i Lasak, co w praktyce przecina spekulacje, czy dyrektor Gałuszka nadal cieszy się zaufaniem władz powiatu! Aktywnie uczestniczyli w dyskusji radni gminni. Bolesław Nega zaznaczył, że apel powstał w związku z licznymi sygnałami od pacjentów, dotyczącymi w głównej mierze rzeczywistych i planowanych zmian w obrębie oddziału chorób płucnych. Natomiast Stanisław Serafin wprost stwierdził, że czuje się trochę zmanipulowany, ale po wyjaśnieniach uważa sytuację za znajdującą się pod kontrolą.
Oceniając szpital buski Robert Cybulski powiedział: „Skoro jest tak dobrze, to dlaczego pacjenci wolą leczenie w Chmielniku, Staszowie, czy w Dąbrowie Tarnowskiej? W buskim szpitalu nie ma dobrej opieki i pacjenci użalaj się. Czy został zmieniony ordynator chirurgii, bo ten obecny przez rok czasu nie wykonał żadnej operacji?”.
Wsparł go również Stanisław Korbaś. „W żadnym wypadku nie powinien być likwidowany, czy zmniejszany oddział płucny, ponieważ korzysta z niego wielu pacjentów, nieraz całe rodziny...”- zaznaczył samorządowiec z Powiśla, a Artur Molenda dodał "Słyszę, że w buskim szpitalu źle się dzieje, są narzekania pacjentów na opiekę, ale nie dotyczy to wszystkich lekarzy i wszystkich oddziałów. Będąc bowiem pacjentem oddziału urologicznego zostałem tam dobrze potraktowany. Każdy dyrektor, wójt, burmistrz będzie bronił swoich racji, dlatego potrzebna jest taka dyskusja, żeby uniknąć manipulacji faktami i ludźmi. Panie Dyrektorze! Rozumiem, że szpitalowi trzeba pomagać, ale oczekiwania od gminy tak znaczącego wsparcia finansowego jest w tej sytuacji nie na miejscu.”
Wszyscy z zainteresowaniem czekali jak zareaguje na przebieg debaty R. Gwóźdź. Ten jednak zaskoczył wszystkich, oświadczając, że na będzie wchodził w polemiki z dyr. Gałuszką na sesji, a swoje wątpliwości wyjaśni z nim w bezpośredniej rozmowie!
Szef szpitala na zakończenie dyskusji zaznaczył, iż ma świadomość różnych negatywnych opinii o buskim szpitalu oraz migracji pacjentów do sąsiednich placówek. Jego zdaniem nie oznacza to jednak, że buska lecznica tych pacjentów nie hospitalizuje. Zaproponował też wspólną inicjatywę dotyczącą przeprowadzenia na terenie gminy tzw. „białej niedzieli”, czyli wizyty dużej grupy lekarzy – specjalistów. Pomysł ten mocno propaguje R. Gwóźdź.
Kiedy jednak dyr. Gałuszka zaproponował pacanowskiemu samorządowi dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu za około 150 tyś. złotych wówczas zareagował wójt Wiesław Skop:
„ Panie Dyrektorze! Służba zdrowia ma kiepską opinię w skali całego kraju i nie jest tak, że tylko do buskiego szpitala pacjenci mają pretensje. Dostrzegamy zmiany, które Pan już wprowadził i Pana szczere intencje. Będę jednak bronił prawa samorządu, pacjentów i każdego zdrowego podatnika do wygłaszania opinii na temat jego funkcjonowania. O wsparcie z budżetu gminy prosi Pan, proszą każdego roku komendanci powiatowi Państwowej Straży Pożarnej i Policji, prosi starosta przy remontach dróg powiatowych, a tymczasem rząd nałożył na samorządy kolejny, siedemnasty już obowiązek ustawowy / w zakresie pieczy zastępczej / nie dając na to funduszy! Gmina Pacanów nie może Wam pomóc finansowo ale nie dlatego, że brakuje jej dobrej woli, lecz z powodu braku wolnych środków. Zawsze jednak możemy pomóc szpitalowi w zbiórkach żywności – jak to czyniliśmy w minionych latach z dobrym skutkiem. Dołożymy także wszelkich starań organizacyjnych, by pomysł „białej niedzieli” zrealizować” – zakończył gospodarz gminy.
Wydaje się na podstawie przebiegu dyskusji, że dyrekcji szpitala potrzebny jest klimat zaufania i trochę cierpliwości, przynajmniej ze strony samorządowców, bo o cierpliwość pacjentów będzie coraz trudniej!
Pozostają wątpliwości dotyczące polityki informacyjnej szpitala, niepełnej, praktykującej obsady lekarskiej oddziału chorób płucnych, zamkniętego do 2014 roku / z powodu sporu sądowego z NFZ / oddziału kardiologicznego, czy koniecznego wyboru, które oddziały rozwijać, a z których zrezygnować!
Zagadką pozostaje polityka kadrowa dyrektora Gałuszki oparta na naturalnym, / czyli kieleckim / kierunku pozyskiwania kadry lekarskiej, a równocześnie kontrolowana przez władze powiatu, dla których buski szpital zatrudniający około 600 osób jest przecież istotnym obszarem kształtowania elektoratu wyborczego! Wypada życzyć dyr. Gałuszce, by zdał się na własne doświadczenie i umiejętności i nie ustępował z raz obranej drogi, bo nie politycy a profesjonalne zarządzanie sprolonguje nadzieje pacjentów na lepsze, powiatowe leczenie!
Inne niejasności zostały skutecznie przecięte, przez co i wiedza pacanowskiego samorządu o problemach buskiego szpitala jest z tą chwilą obszerniejsza.
Przy okazji pojawiła się szansa na większe otwarcie szpitala na duże potrzeby naszego środowiska w zakresie profilaktyki badań. Stąd bardzo dobrze przyjęta inicjatywa „białej niedzieli”, a że chcącym dyskutować nie dzieje się krzywda, więc i czas tej debaty nie był czasem straconym!
Zdjęcia; R. Gwóźdź
/WS/
>>Tekst apelu Rady Gminy Pacanów
>>Odpowiedź dyrekcji buskiego szpitala
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (39) |
- (2013-02-01 19:07:08)
autor tego artykuły powinien lepiej przyłożyć się do rzetelności informacji: Grzesiek Lasak choć jest radnym to nie jest członkiem zarządu powiatu, członkiem zarządu powiatu jest pan Andrzej Lasak
-independent (2013-02-01 15:47:18)
Moi drodzi system opieki zdrowia w całym kraju jest chory, natomiast jeśli chodzi o szpital buski, to mogę jako dopiero co były pacjęt oddziału zakaźnego powiedzieć że jestem pod wrażeniem opieki i troski o pacjenta. Serdeczne podziękowania dla Pani Cieślik i całego personelu.
- (2013-02-01 15:35:42)
Dyrektorowi od spraw finansowych w zeszłym roku zatrudniono żonę w laboratorium, w tym roku syna w kadrach, istny nepotyzm, kolejni kierowcy nalezący do PSL są zatrudniani. W oddziale płucnym jest jeden lekarz i Pani Ordynator, na geriatrii jest jeden lekarz, z oddziału wewnętrznego odchodzą lekarze z końcem marca i zostaje sam ordynator, na urologii nic nie robią. Wszystko jest w najlepszm porządku to dopiero bajka sam Makuszyński by sie z koziołkiem uśmiał
-Bul (2013-02-01 14:59:30)
Zanosi się ,że wkrótce Lasak będzie urzędującym członkiem zarządu i interpelacje ustaną!
-rozbawiony (2013-02-01 14:53:27)
Patologia!
1. Prawo nie powinno na taki układ pozwolić.
2. Zarządzającym powinno być wstyd (starosta?)
3. A pp. Grzesie chyba powinni pomyśleć nad swoimi zagraniami.
-Gałuszka - Lasak - superduet (2013-02-01 11:49:26)
Tylko u nas to możliwe by dwóch gości funkcjonowało w układzie 'pies psu ogona nie ugryzie':
Na poziomie ZOZ dyrektor Grześ Galuszka zatrudnił Lasaka jako bodaj specjalistę od szlabanów (może zrobił to celowo, by Grześ były wicek Wąsowicza był mu wdzięczny, że nie musi przerzucać papierków jako szary urzędnik magistratu po degradacji, po objęciu władzy przez burmistrza Sikorę) czyli w ZOZ GrześL je z ręki GrzesiaG
A na poziomie Powiatu odwrotka - dyr Grześ Gałuszka podlega radzie powiatu w której siedzi członek Grześ Lasak, czyli GrześG w Starostwie je z ręki GrzesiaL
-........ (2013-02-01 11:24:04)
najgorszym oddziałem jest chirurgia ,a raczej jej ordynator ,który traktuje pacjęta i jego rodzinę jak śmieci ,odzywa się bardzo niegrzecznie ,a wręcz krzyczy, co mnie czy kogoś innego obchodzą jego prywatne problemy z którymi się boryka i tak też jest na oddziale obserwacyjnym tam pani ordynator to straszna porażka ,ona swoje problemy też przeakazuje na pacjętów , wpisując informacje nie prawdziwe z tym co pacjent jej przekazuje .panie dyrektorze Gałuszka proszę zrobić z tymi ludżmi porządek bo inaczej chorzy będą trafiać do innych placówek Chmielnik ,Pińczów i inne gdzie człowiek traktowany jest z godnością.To dotyczy też pielęgniarek z chirurgi w Busku ,które uważają że pozjadały wszystkie rozumy, a chyba tak nie jest,i trzba czasem posłuchać pacjenta lub jego rodzinę.
-rozbawiony (2013-02-01 10:53:27)
Jestem rozbawiony. Szczególnie zdaniem:
"Bardzo pozytywnie ocenili starania dyr. Gałuszki/.../członkowie zarządu powiatu: /.../ Lasak, co w praktyce przecina spekulacje, czy dyrektor Gałuszka nadal cieszy się zaufaniem władz powiatu!"
A czy Pan Lasak nie jest czasem podwładnym Pana Gałuszki?
-bolek (2013-02-01 10:46:00)
Szpital się rozpada-taka jest smutna prawda:( Ludzie wolą się leczyć w innych szpitalach, np. Chmielnickim. Samym gadulstwem i tytułami przed nazwiskiem nic się nie zrobi.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.