swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Place Targowe do remontu

Dodane: Kasia Data: 2013-01-28 10:02:11 (czytane: 20091)  Wersja do druku

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję, że Busko, Pińczów i Jędrzejów dostaną pieniądze z listy rezerwowej na zmianę oblicza swoich centrów i terenów rekreacyjnych. Busko otrzyma 5, 3 mln złotych, które zostaną przeznaczone na projekt 'Wzrost estetyki i poprawa funkcjonalności przestrzeni publicznej Miasta Busko - Zdrój' etap II.

„Na razie szukamy wkładu własnego, ponieważ nie przewidywaliśmy tego zadania w budżecie na rok 2013” -  powiedział nam wiceburmistrz Tomasz Mierzwa. Pracami zostałby objęty Plac Targowy przy ulicy Batorego, żeby jednak skończyć remont i rozliczyć go w terminach umownych, roboty powinny się zacząć jeszcze w tym roku.

plac_targowy001.jpg 

plac_targowy002.jpg 

rewitalizacja1.jpg 

„Przewidujemy, że realizacja projektu zacznie się w sierpniu lub we wrześniu, jednak nie mamy co do tego konkretnych planów” – mówi wiceburmistrz Mierzwa. Jak na razie nie ma nawet podpisanej preumowy z Urzędem Marszałkowskim, jest jedynie informacja o przyznanym dofinansowaniu. Już jednak wiadomo, że wszyscy, którzy handlują na placu przy ulicy Batorego zostaną tymczasowo przeniesieni na Plac Targowy przy ulicy Stawowej. Tyle, że tutaj również planuje się przebudowę części placu targowego.

plac_targowy003.jpg

30 października 2012 roku została podpisana umowa na dofinansowanie projektu „Mój Rynek", który polega  na przebudowie miejskiego placu targowego przy ul. Stawowej w Busku-Zdroju. Powstanie tu 8 wiat handlowych ustawionych w jednym ciągu tworzącym całość, przeznaczonych do sprzedaży artykułów rolno-spożywczych, będzie również miejsce przeznaczone do handlu z samochodu.

Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony w lutym, a realizacja nastąpi w ciągu sześciu miesięcy. Tak, żeby najpierw oddać tę część, a potem rozpocząć prace na Placu przy ulicy Batorego.

"Inwestycja na Placu Targowym przy ulicy Batorego musi być zakończona do jesieni przyszłego roku. Aby wykonawcy nie mieli problemów z wyrobieniem się z robotami  w terminie, muszą się one rozpocząć jeszcze w tym roku. Planowany do wykonania obiekt jest kubaturowy,  wymaga sporo robót konstrukcyjnych, a co się z tym wiąże, także czasu. Musimy brać po uwagę na przykład fakt, że miarodajny czas na dojrzewanie betonu wynosi 28 dni. Nie da się tego przyspieszyć, a mamy pośrodku inwestycji zimę.” – wyjaśnia wiceburmistrz Mierzwa, zapewniając wszystkich mieszkańców, że podczas remontu „ruch pieszy, dostawa towaru dookoła placu będą udostępnione. Na pewno właściciele  budynków, które już istnieją, a których powstaje coraz więcej i są coraz ładniejsze, nie będą mieli podczas remontów dużych trudności z dojściem i dojazdem”.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (27)
     

- (2013-01-28 20:43:30)

Gratulacje!!
Teraz możecie sobie pisać, to źle, tamto źle... A ciekawe kto na Sikorę głos oddał?? Po nim już nie będzie co zbierać w tym rozpierd... Busku!! Wont do Widuchowy!!! I nie wracaj!!!

-a (2013-01-28 19:34:13)

ale po co wiaty czy nie wystarczy parking piętrowy a w podziemiach urządzić stanowiska handlowe proste i funkcjonalne
Wity przenieś do Widuchowy jako pomnik mądrości naszej władzy

-olo (2013-01-28 19:04:11)

estetyka i Busko to dwa wykluczające się pojęcia. Dlatego, że nie ma pomysłu czy projektu wizji estetycznej miasta. Nie ma, więc się sztukuje różne pomysły, różne style najczęściej bezstyle.Zastanawiałem się gdzie jest tego przyczyna? Dlaczego wszystko dookoła jest takie niezdarne, kiczowate,marne. Dlaczego nie pojawił się w Busku choć jeden budynek czy obiekt którym mozna się chwalić. Dworzec w stylu bazy magazynowej, zabudowa Byczej jak sen strażnika więziennego, dobudówka do Marconiego w styli domu przedpogrzebowego itp itd. Ponoć jest w magistracie zatrudniony jakiś architekt. Kiedy próbowałem się dowiedzieć co prezentuje poradzono mi bym obejrzał jegio dzieła w tym własny dom. Nie ma Busko miejskiego plastyka bo nikt na to jakoś nie wpadł. Więc jest zapaskudzone szyldami, tablicami , banerami tak paskudnymi że zęby bolą. To paskudztwo powoli opanowuję najbardziej wartościową estetycznie część czyli otoczenie Marconiego.Projekt zabudowy Targowia to coś ze snu o maszkarach. Ta bryła nie mieści się ani optycznie ani estetycznie w tym otoczeniu. Optycznie jest za wielka a estetycznie obca. Po prostu nikt nie zadał sobie trudu kilku projektów. I powstanie taki gargamel jak te budy handlowe w części uzdrowiskowej. Poczucie ładu i estetyki to skutek pewnego rozwoju. I nie oczekuję od miejscowych ,że proch wymyślą. Oczekuję że przestaną przestrzemiasta dewastować co robią szczególnie gorliwie. Począwszy od wspomnianego już znaku drogowego wbitego w rzeżbę- totem z herbem miasta po ten nieszczęsny pomnik Leszka C. Rzeżba zdewastowana, a pomnik zdewastował okolicę.Jezdzicie szanowni buscy mieszczanie do tych miasteczek w północnych Włoszech, Austrii, Szwajcarii czy Niemiec. Nie zauważacie swojej na ich tle zapyziałości? Jeśli Busko ma być uzdrowiskiem niechże nie doprowadza do choroby swoim wyglądem nieporadnym, typowym dla zapóznionego w rozwoju miasteczka .

-HAHHA (2013-01-28 18:53:07)

jak byście nie wiedzieli to młodzież zbiera się grupami i co jakiś czas chodzi do burmistrza w sprawie skateparku :) jednak żadnego odzewu z strony władz nie ma ... więc oby tak dalej , NIECH MŁODZIEŻ CHODZI , ĆPA , PIJE I PALI a wy róbcie targ żeby sie ludziom dupy grzały ^^

- (2013-01-28 18:44:09)

Targ powinien być jeden na nowym targowiu. Tam powinny być wiaty itd. A na starym targowiu to potrzebny jest parking bo nawet jeżeli ktoś chciałby zakupy w mieście zrobić to nie ma gdzie zaparkować. I dlatego handel w rynku umiera a kwitnie w Kauflandzie, Biedronce i Lidlu

-czy dobrze zrozumiałem? (2013-01-28 18:16:12)

w Busku jest za dużo parkingów?

-gdyby... (2013-01-28 18:14:42)

... było tylu zapaleńców skateparku co można by sądzić z wpisów...
...to skatepark by na pewno już był.
Zobaczcie, jak byli zapaleńcy boksu, to mają ring, ring podłogowy, mają mistrzów kraju, treningi, trenerów, Gwardyjskie Mistrzostwa Polski itd., itp...
po prostu nie trzeba się oglądać na kogoś kto ma nam coś zrobić, tylko samemu zacząć działać...

-xyz (2013-01-28 18:13:36)

A czy nie lepsze byłoby powrócenie do starych koncepcji przebudowy placu targowego w centrum, bez udziwnień w postaci parkingu nadziemnego? Według mnie byłoby taniej, szybciej w budowie, funkcjonalniej i estetyczniej.
A co do targowiska na Stawowej to niech lepiej zmienią ogrodzenie, bo to na wizualizacji wygląda okropnie i nadal nie rozumiem po co te drzewa pośrodku placu.

-buszczanin (2013-01-28 17:31:43)

wreszcie będzie ładnie w okolicy małego targu i ludzie godnie i w odpowiednich warunkach będą tam pracowac. brawo!!!

-wkurzony również (2013-01-28 16:48:38)

Jeżeli bierzecie sie do jakiejs inwestycji to należy ja dobrze przemyslec żeby ona była potrzebna i funkcjonowała.Z moich obserwacji przytoczę pare nie udanych i nie potrzebnie wyrzuconych pieniedzy które można by było przeznaczyc na co inne
-po jakie licho ten bycok tak przeorany i wyrzucone pieniadze w ten mur betonowy,czemu on służy?Luki pomiędzy tym betonem zabezpieczone jakąs folią,ile ona wytrzyma i ziemia się bedzie osuwac,ta szczelina między tymi płytami betonowymi do czego ma slżyc,do jazdy na sankach,na butach czy na dupie?
W ogóle cala ta przbudowa Al.Mickiewicza beznadziejna a za jakie to pieniadze?
-zrobiono chodnik przy ul.Grotta na przeciwko parkingu w zdroju.Chodnik był potrzebny jak naj bardziej ale nie mozna było go przeprowadzic tam gdzie leci row a na jego miejscu zrobic trawnik,byłoby bezpieczniej przechodzić .Jest chodnik ale on jest nie do chodzenia tylko przeznaczony na zwały ziemi z jezdni.

-dorosły (2013-01-28 16:45:03)

Ludziom na targowiu juz daawno powinno sie zapewnic godziwewarunki pracy ale zgadzam sie z kom. powyzej juz od dawna mowi sie o skateparku dla dzieci i mlodziezy i widac ta grupa nie jest nikomu potrzebna skoro sie ich omija Nic tylko gadanie bez pokrycia.

-Wkurzony dzieciak (2013-01-28 14:44:37)

nastepne pieniadze leca, a skateparku, boiska kolo przedszkola na ul. Kusocińskiego dalej nie ma ... co za pewne kosztowalo by mniej niz " remontowanie targu " ... A mlodzież dalej bedzie sie szwendała nie wiadomo gdzie zamiast zająć się czymś pożytecznym ... szkoda gadac, oby tak dalej !!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry