Dodane: Kasia Data: 2013-01-28 10:02:11 (czytane: 20092) 
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję, że Busko, Pińczów i Jędrzejów dostaną pieniądze z listy rezerwowej na zmianę oblicza swoich centrów i terenów rekreacyjnych. Busko otrzyma 5, 3 mln złotych, które zostaną przeznaczone na projekt 'Wzrost estetyki i poprawa funkcjonalności przestrzeni publicznej Miasta Busko - Zdrój' etap II.
„Na razie szukamy wkładu własnego, ponieważ nie przewidywaliśmy tego zadania w budżecie na rok 2013” - powiedział nam wiceburmistrz Tomasz Mierzwa. Pracami zostałby objęty Plac Targowy przy ulicy Batorego, żeby jednak skończyć remont i rozliczyć go w terminach umownych, roboty powinny się zacząć jeszcze w tym roku.
„Przewidujemy, że realizacja projektu zacznie się w sierpniu lub we wrześniu, jednak nie mamy co do tego konkretnych planów” – mówi wiceburmistrz Mierzwa. Jak na razie nie ma nawet podpisanej preumowy z Urzędem Marszałkowskim, jest jedynie informacja o przyznanym dofinansowaniu. Już jednak wiadomo, że wszyscy, którzy handlują na placu przy ulicy Batorego zostaną tymczasowo przeniesieni na Plac Targowy przy ulicy Stawowej. Tyle, że tutaj również planuje się przebudowę części placu targowego.

30 października 2012 roku została podpisana umowa na dofinansowanie projektu „Mój Rynek", który polega na przebudowie miejskiego placu targowego przy ul. Stawowej w Busku-Zdroju. Powstanie tu 8 wiat handlowych ustawionych w jednym ciągu tworzącym całość, przeznaczonych do sprzedaży artykułów rolno-spożywczych, będzie również miejsce przeznaczone do handlu z samochodu.
Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony w lutym, a realizacja nastąpi w ciągu sześciu miesięcy. Tak, żeby najpierw oddać tę część, a potem rozpocząć prace na Placu przy ulicy Batorego.
"Inwestycja na Placu Targowym przy ulicy Batorego musi być zakończona do jesieni przyszłego roku. Aby wykonawcy nie mieli problemów z wyrobieniem się z robotami w terminie, muszą się one rozpocząć jeszcze w tym roku. Planowany do wykonania obiekt jest kubaturowy, wymaga sporo robót konstrukcyjnych, a co się z tym wiąże, także czasu. Musimy brać po uwagę na przykład fakt, że miarodajny czas na dojrzewanie betonu wynosi 28 dni. Nie da się tego przyspieszyć, a mamy pośrodku inwestycji zimę.” – wyjaśnia wiceburmistrz Mierzwa, zapewniając wszystkich mieszkańców, że podczas remontu „ruch pieszy, dostawa towaru dookoła placu będą udostępnione. Na pewno właściciele budynków, które już istnieją, a których powstaje coraz więcej i są coraz ładniejsze, nie będą mieli podczas remontów dużych trudności z dojściem i dojazdem”.
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (27) |
-buszczanin (2013-02-13 20:08:16)
najgorzej to jest w zdroju obok oblęgorka tam to majtki same na parasolach powiewają i jakos nikomu to nie przeszkadza.... Wgl cała 1 maja to porażka hadel byl prawie uliczny nawet przejsc sie nie dalo. teraz tez wcale nie lepiej w sklpeach obok Oblęgorka dalej wszystko wywalają na chodnik. jeszcze troche i wyjda na ulicę całkiem. Gdzie jest ta straż miejska??
-krystyna (2013-02-01 10:46:38)
bardzo dobrze ze zmienia sie obliczev buska nanowoczesne
- (2013-02-01 08:44:22)
Proszę urząd gminy o informację jaki dochód przynoszą obydwa place targowe. Tzn ile wpływa do budżetu gminy z tego tytułu oraz ile wpływa podatków dochodowych od osób tam handlujących? Podejrzewam, że nic po za marna opłatą gdyż 99% handluje tam na czarno więc nie ma ekonomicznego uzasadnienia inwestowania takiej kasy w coś, co nie przynosi dochodu!
- (2013-01-31 13:40:17)
Brakuje jeszcze lotniska na dachu.
-do HAHHA (2013-01-30 12:31:40)
Skejtpark i tak rozwalicie po tygodniu spotykając się tam na chlanie i kupowaniu alkoholu u pana O na światłach, gdzie każde dziecko może kupić bez dowodu. Za nauke matoły się brać hhehe
-JotKa (2013-01-30 07:03:48)
Jestem za poprawą estetyki starego targowia, ale pod warunkiem, że prace będa nadzworowane na bieżąco, aby potem nie było zrywania nawierzchni (jak w ub.roku przy Kopernika), bo była ułożona o 4 centymetry za nisko.Potrzebny jest też ścisły, bieżący nadzór na wykonawcami, którzy rozliczają prawdoppodobnie płace robotników wg. obwiązujących stawek, ale zatrudniają często młodych biedaków z Rosji za psi grosz. Tacy właśnie układali chodniki i place pod budynkiem MP przy Mickiewicza w ub.roku.(przetargi oferujace najtańsze wykonanie?)
Prace za fundusze unijne to dla niektórych półka z konfiturami i chyba jest wielu takich, którzy z niej wyjadają podwójnie.
-mieszkaniec (2013-01-29 18:53:38)
Zastanówcie sie urzędasy,radni bezradni za czym przyklaszczecie jakis projekt,czy to ma sens,czy on jest teraz potrzebny zeby nie marnowac publicznych pieniedzy na pierdoły.Busko się wyludnia, bo nie ma pracy ,nic się nie buduje,niedługo zostaną sami emeryci i kuracjusze jak beda tu chciec przyjeżdzac.Czy jak poprzednik wymyslił głupi projekt to następca musi go kontynuowac,NIE ROZUMIĘ!Ja bym się sprzeciwił jezeli jest to kosztowne a zarazem mało potrzebne!
- (2013-01-29 18:41:50)
popieram wypowiedz poprzednika w całej rozciągłosci
-- (2013-01-29 18:37:49)
-popieram poprzednika
-Pseudo architektura, kolejne marnowanie miejsca i pieniędzy (2013-01-29 18:12:25)
Dla mnie to jest kolejne prymitywne i głupie marnowanie publicznych pieniędzy i buskiej przestrzeni. Miasto zamierza postawić kolejny bubel.
Bubel bo postawiony hangar wyeliminuje zupełnie drobny handel 'koszykowy' jaki kwitnie na tym targowisku, a który jest największa jego wartością. Na stoiska w hangarze będzie stać tylko dużych handlarzy, drobni włościanie, babcie z jajkami, mlekiem serem, włoszczyzna znikną bezpowrotnie z Buska. Jako parking nie uleczy on Rynku bowiem dziś robi się zakupy w sklepach do których 'da się wjechać autem pod kasę'. Raczej go zabije bo nie zdziwię się jeśli do hangaru przeniosą się kupcy z Rynku.
Głupotę zapoczątkował moim zdaniem Gajewski z 'nowy' parkiem i rozbudową Domu kultury o dostawioną od strony parku stodołę - bodaj bezuzyteczną jak pokazuje praktyka. Po nim dzieło idącego w dziesiątki milionów megamarnowania pieniędzy i zabytkowej przestrzeni miasta w moim uznaniu kontynuował drugi wódz-nauczyciel, Wąsowicz. Wg mnie mocno drogie i wątpliwie użyteczne Glinianki, betonowa Mitzkiwitsza strasse w jaką zamienił bodaj za 35 milionów zabytkowa aleję z czasów Marconiego i Rzewuskiego, opowiadając bajki, że w ten sposób zamieni się ona w Krupówki, obetonowy za miliony z budżetu miasta Bycok no i perełka - śródziemnomorski kibel Wąsowicza w Cielętniku - wg mnie kwintesencja jego osoby i rządów. W kategorii 'poniesione koszty do wymiernych korzyści', ja myślę że należy do czołówki 'inwestycyjnej' Polski. I choć w moim uznaniu słusznie Piotra I nie ma już 2 lata na buskim tronie, ale niestety jego wybitnie kosztowny, bezmyślny i nieużyteczny w mojej ocenie program inwestycyjny urealnia jego następca, zamiast dokonać gruntownej mądrej korekty i zacząć inwestować w to co miastu jest rzeczywiście potrzebne.
-jeżeli wiesz, że są z góry ustawione to... (2013-01-29 10:29:28)
... pisz do prokuratora, a nie tutaj.
To raz. A dwa, jeżeli zrobiłbyś to co za 300 to Ty za 150, to bierz udział w przetargu- 100% punktów przetargowych to cena, więc wygrasz.
Jednym słowem zamiast wydziwiać, podejrzewać, i trolować po prostu działaj!!!
-Odśnieżanie_w_gestii_miasta (2013-01-29 08:48:24)
Proszę ile wpisów na temat inwestycji targowych, a drogi w całym powiecie od kilku dni to istny horror, od Pińczowa, od Nowego Korczyna - ślizgawka. Nawet na Grotta możnaby na łyżwach śruby kręcić. Masakra.
-OHO JUŻ WIDZĘ JAK JAKIŚ CWANIACZEK ZAROBI DUŻA I SZYBKĄ KASKĘ NA PRZETARGACH KTÓRE SĄ Z GÓRY USTALONE (2013-01-28 23:54:52)
BUDOWA KOSZTUJE PEWNIE 60 PROCENT WYMIENIONEJ SUMY A RESZTA TO EKSTRA ZAROBEK JAKIEGOŚ CWANIACZKA TAK JAK W PRZYPADKU KIBLA ZA 360 TYSIAKÓW KTÓREGO BUDOWA TO PEWNIE ZE 150 A RESZTA TAK JAK JUZ NAPISAŁEM
-olo (2013-01-28 21:46:52)
marna estetyka Buska to nie zasługa czy skutek obecnego burmistrza. To ciąg od kilku czy kilkunastu lat trwający. Dobudówkę do Marconiego wymyślono, zdaje się, za pontyfikatu Witolda. Paskudna zmiana bryły Domu Kultury to chyba tez Witold ale i Piotr. Dołożył się do tego Obecny włodarz dopuszczając te budy jarmarczne w zdroju.
-odczep się od Burmistrza!!! (2013-01-28 21:23:35)
jak masz taką krótką pamięć i nie pamiętasz kto wypracował taką koncepcję to zamilcz i się nie ośmieszaj.
Ewentualnie możesz zacząć brać bilobil.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.