swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Uzdrowisko z nowym właścicielem (video)

Dodane: Kasia Data: 2013-02-04 12:50:49 (czytane: 31793)  Wersja do druku

16 stycznia, po godzinie 11 w Sali konferencyjnej sanatorium Marconi uroczyście została podpisana umowa komunalizacji Uzdrowiska Busko-Zdrój pomiędzy samorządem województwa świętokrzyskiego i Ministerstwem Skarbu Państwa.

Samorząd województwa reprezentowali marszałek Adam Jarubas oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, Ministerstwo - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Urszula Pasławska. Wszystkich zebranych, wśród których znaleźli się m.in. poseł na Sejm Jarosław Górczyński, wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, członek Zarządu Piotr Żołądek, radni województwa świętokrzyskiego, starosta Jerzy Kolarz z wicestarostą Stanisławem Klimczakiem, burmistrz Waldemar Sikora, pracownicy Uzdrowiska, przywitał prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój Wojciech Legawiec.

 komunalizacja01.jpg

komunalizacja03.jpg 

Zanim podpisano umowę, prezes przedstawił krótką prezentację na temat historii Uzdrowiska i jego funkcjonowania dzisiaj. Zapewniał przy tym, że w Uzdrowisku skutecznie realizuje się strategię rozwojową na lata 2011-2020, unowocześnia bazę zabiegową, inwestuje w przyszłość, dba o najwyższą jakość. Przedstawiciele związków zawodowych w kilku słowach opowiedzieli o tym, jak tworzył się proces komunalizacji. Podsekretarz stanu Urszula Pasławska przyznała, że proces komunalizacji nie jest częstym procederem realizowanym przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

 komunalizacja04.jpg

Pogratulowała marszałkowi determinacji, podziękowała związkom zawodowym za merytoryczną dyskusję. Marszałek Jarubas obiecał, że Uzdrowisko nie straci z nowym właścicielem. Podsekretarz Stanu Urszula Pasławska i marszałek Adam Jarubas otrzymali od prezesa Legawca figurki pierwszej kuracjuszki. Po godzinie 13 odbyło się otwarte spotkanie Podsekretarz i marszałka z pracownikami Uzdrowiska, radnymi i mieszkańcami.

 komunalizacja05.jpg


Rozmowy dotyczące możliwości ewentualnej komunalizacji Uzdrowiska Busko – Zdrój S.A. prowadzone były od kilku miesięcy i zostały podjęte przez Zarząd Województwa po pojawieniu się informacji o możliwej prywatyzacji uzdrowiska. Ministerstwo Skarbu Państwa zmodyfikowało bowiem plany prywatyzacji uzdrowisk i umożliwiło województwom, w których funkcjonują państwowe sanatoria, prawo do ich przejęcia. We wrześniu ubiegłego roku doszło do spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu; uzgodniono, iż w przeciągu miesiąca Samorząd Województwa zadeklaruje, czy zechce przejąć uzdrowisko.

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (42)
     

-adam (2013-01-18 11:40:16)

Zielona maf.a pochłoneła wszystko! Zamiast zeby sie uzdrowisko rozwijało to będzie służylo tylko ZIELONYM!!! Zielone starostwo zielony szpital, zielone uzrowisko, zielone województwo! to straszne!

- (2013-01-18 09:16:03)

Świetny marketing... Zamiast na stole postawić wodę Buskowiankę w każdej butelce jak istnieje bo te zdjęcia będą pokazywane w mediach to uzdrowisko położyło sztuczne kwiatki w postaci wieńca nagrobkowego. Świetnie

- (2013-01-18 07:21:45)

te kwiaty nie sa prawdziwe

- (2013-01-17 20:25:04)

piękne te kwiaty na stole , pewnie kosztowały tyle co pensja w uzdrowisku-pensja szaraczka

- (2013-01-17 18:53:12)

Przypuszczam, że teraz , kiedy komentarze będzie można pisać pod własnym nazwiskiem zaroi się od pochwalnych tekstów na zasadzie łubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu......... Jestem skłonny założyć się, że tak będzie. Skończy się bezkarność złośliwców, co to patrzą jak tu dowalić drugiemu. Merytoryczna krytyka wymaga bowiem wiedzy i odwagi.

-* (2013-01-17 17:17:19)

nie jest prywatyzacja żadnym gwarantem poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa. To mit powtarzany przez różnych niedzielnych ekonomistów. Potwierdzaja to przykłady z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch czy nawet Niemiec. Problemem jest jakośc zarządzania. A tu fachowców brak. Są jacyś spadochroniarze, znajomi króliczka, osoby przypadkowe. Dowodem jak marny poziom reprezentują jest choćby strona internetowa uzdrowiska, reklama usług uzdrowiskowych, promocja marki uzdrowisko Busko. Wiocha i bylejakość. Brak pomysłu. A tu trzeba opracować przyzwoitą strategię na parę lat i wychodząca poza kieleckie opłotki czyli wychodzącą na cały kraj. Kto to opracuje? Kto to wreszcie sfinansuje? Przyjazd do Buska także zaświadcza o marności dyrekcji uzdrowiskowej. Nieład, bylejakość, marna informacja, marna oferta kulturalna czy rozrywkowa. Co tu pomoże prywatyzacja skoro brak pomysłu bądż kapitału? Jeszcze siłą rozpędu toczy się kuracjusz z NFZ. Jak długo? myślę,że rok najwyżej dwa. Czy obecne władze uzdrowiskowe są przygotowane na płatne pobyty? Ani parkingu, ani dobrej restauracji, ani spa, ani oferty kulturalnej. Za darmo przyjezdżali. Jak trzeba będzie zapłacić wytkna te marne strony buskiego uzdrowiska. Tak więc, to jest pic na wodę i mgła dla maluczkich ta cała komunalizacja. Zmienię zdanie, gdy zobaczę pomysł na uzdrowisko.

- (2013-01-17 16:16:43)

Proszę niech się wypowiedzą jak to jest dobrze u prywatnego. Pewnie że z prywaciarzem ciężko konkurować skoro większość kasy idzie pod stołem. Jak nie on zatrudnia na lewo to podwykonawca to robi. A jak już zatrudni to w umowie minimum. I wszystko się kręci tylko że mamy zadziwiający szybki rozwój prywaciarza. Dodatkowo ściemniają że z UE a o wkładzie własnym zapominają.

-UZbek (2013-01-17 15:35:35)

Moi drodzy! Prywatyzacja prędzęj czy później ale i tak nastąpi. Komunalizacja jest tylko pierwszy krokiem ku Temu. Koalicja PO-PSL się skończy, bo ludzie już ich nie wybiorą, ale zanim do tego dojdzie to muszą się nachapać!!! Odpowiedzcie sobie sami. Kto sprzedaje kurę która znosi złote jajka, a Uzdrowisko jakby nie było jest dochodową instytucją, nawet Bardzo!!!
Siarka to nasze dobro, bez niej nie istniejemy!!!

-do poniżej (2013-01-17 14:12:53)

Tak.Dla tych na zdjęciach.

--- (2013-01-17 13:51:19)

Bardzo dobrze się stało

-Paweł (2013-01-17 13:43:43)

Coś kosztem czegoś, ktoś musie mieć więcej aby ktoś miał mniej, takie jest zycie, któreś prywatne uzdrowisko bedzie miało lepiej ponieważ nasze będzie gorsze!!! Wszędzie porozwieszane flagi w Zdroju "NIE DLA PRYWATYZACJI" a tynk od ściany odpada, jak były wybudowane tak do dzisiaj stoi nic nikt nie remontuje!! Osobiscie tez nie jestem za prywatyzacją co wspólne nasze to wspólne nasze ale niestety sa to tylko posadki aby dobic do emerytury bez nowych pomysłów na rozwój i żadna zmiana nie przyniesie rezultatu jeżeli ktoś prywatny odpowiedzialny nie będzie tego trzymał !!! Niestety !!! ale to jest najlepsze rozwiązanie.

- (2013-01-17 12:15:14)

a kto w tym czasie pracował, co robili tam radni no oprócz emerytów bo ci zawsze mają czas, co robili tam pracownicy uzdrowiska czyżby kuracjusze wyjechali, co robili tam inni buscy celebryci którzy nie są związani z uzdrowiskiem.
a co do demokracji to racja że admin ostatnio stał się bardzo aktywnym cenzorem naszych myśli co moim zdaniem nie dokońca dobrze o nim świadczy, ale z drugiej strony ten portal należy do niego i to on ustala warunki zawbawy w tej piaskownicy. skoro admin ma (a przecież nikt nie zabrania mu posiadać) określone poglądy polityczne to patrzy pod swoim kątem na wpisy. jedno co mnie śmieszy to albo wszędzie dajemy IP albo nigdzie.
konkludując zawsze można pójść na kurs komputerowy stworzyć swoją stronę internetową i można pisać co się chce. prawda

-było i będzie (2013-01-17 09:10:14)

uzdrowisko było zielone i będzie, zobaczcie spotkanie z ministrem Kamyszem - cała uzdrowiskowa śmietanka

-Piter (2013-01-17 08:21:16)

Szpital pada bo PSL rządzi, Uzdrowisko też padnie, bo w zarządzie i radzie nadzorczje zasiądą z PSL. Prywatyzacja byłaby szansą. Nie znam Uzdrowiska sprywatyzowanego,które pada, wręcz zaczyna rozkwitać, bo prywaciarz nim wyda 1 zł to jej się 3 razy przygląda.

-xxx (2013-01-17 08:08:10)

Drogi adminie Marku kiedyś jak opluwali na Twoim portalu Wąsowicza Gradzika i Ziemie Buską ludzie z tamtej opozycji to nie byłeś tak wrażliwy. Dałeś się zmanipulować oby nie powiedzieć gorzej. Co zrobisz jak się zmieni władza?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry