swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Ostatnie pożegnanie Leszka Kurzei

Dodane: Agnieszka Data: 2013-01-14 16:13:24 (czytane: 26953)  Wersja do druku

11 stycznia br., w wieku 80 lat zmarł buski artysta plastyk Leszek Kurzeja. W niedzielę 13 stycznia na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju pożegnali go najbliżsi i tłum przyjaciół.

Leszek Kurzeja urodził się w 1933 roku w Busku-Zdroju, studiował na krakowskiej ASP na wydziałach Malarstwa i Grafiki. W latach 60 był kierownikiem miejskiego wydziału kultury w Busku. Wykładał też malarstwo, rysunek i historię sztuki w Studium Nauczycielskim ZNP i uczył plastyki w podstawówce i liceum w Busku-Zdroju.

kurzeja_pogrzeb04.jpg

kurzeja_pogrzeb03.jpg

kurzeja_pogrzeb02.jpg

kurzeja_pogrzeb01.jpg 

W swojej karierze artystycznej doczekał się ponad stu wystaw, w tym dwunastu indywidualnych. Był częstym gościem plenerów malarskich, zarówno regionalnych, jak i krajowych. Znany był z cyklu rysunkowego "Galeria Leszka Kurzei" publikowanego w "Tygodniku Ponidzia". Zasłynął też jako autor rzeźb, które zdobią dziesiątki miejsc na całym Ponidziu. Spod dłuta Kurzei wyszły między innymi: pomniki w miejscach walk i straceń w: Busku, Wełeczu, Radzanowie, Wygodzie Kozińskiej, Słupii Pacanowskiej, Lisowie i Chochole, witraże w kościele w Jasionnej, obrazy dla kościołów w Gnojnie, Zawichoście, Busku, Oleśnicy i Jarząbkach, obelisk poświęcony Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Busku czy wiele kapliczek. Leszek Kurzeja został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony Działacz Kultury. 

 

leszek_kurzeja.jpg 

LESZEK KURZEJA – NOTA BIOGRAFICZNA
Urodzony 14 kwietnia 1933 r. w Wełczu pow. Busko - Zdrój. Studia w krakowskiej ASP w latach 1953 – 1959 na Wydziałach: Malarstwa (pracownie: Radnickiego, Pronaszki, Łakomskiego) i  Grafiki (pracownia Mieczysława Wejmana). Dyplom z  odznaczeniem 20 maja 1959 r.

W latach 1960-1964 Kierownik Wydziału Kultury w Busku-Zdroju. Wykładowca malarstwa, rysunku, historii sztuki w Studium Nauczycielskim ZNP oraz nauczyciel wychowania plastycznego w szkole podstawowej i liceum ogólnokształcącym w Busku-Zdroju, w sumie w szkolnictwie 11 lat pracy.

Brał udział w ponad stu wystawach, w tym 12 indywidualnych. Uczestnik plenerów regionalnych i ogólnopolskich - Współtwórca pleneru „Kieleckie krajobrazy”. Prace cyklami np. „Wielcy ludzie mojego małego czasu”.

Pejzażysta Ponidzia, ponadto zajmował się swoistą malarską dokumentacją, tworząc cykle obrazów obiektów, które odchodzą w przeszłość, zabierając ze sobą niepowtarzalny klimat starej architektury – Cykl rysunków „Galeria Leszka Kurzei” w „Tygodniku Ponidzia”; „Notatki z podróży plenerowych” – Francja, Węgry, Białoruś, Rosja, Ukraina, Litwa.

Obok malarstwa i grafiki zajmował się rzeźbą. Na Ponidziu są to m.in.

  • Realizacja pomników w miejscach walk i straceń w 1964 roku : Busko – Zdrój, Wełecz, Radzanów, Wygoda Kozińska, Słupia Pacanowska, Lisów, Chochół.

  • Witraże do kościoła w Jasionnej.

  • Obrazy dla kościołów Gnojna, Zawichostu, Buska, Oleśnicy, Jarząbek.

  • Stacje do kaplic: pod Telegrafem; Brata Alberta w Busku; kaplicy więziennej w Pińczowie.

  • Upamiętnienie mogił powstańców 1863 roku w Grochowiskach.

  • Unifikacja grobów żołnierskich z 1939 roku na cmentarzach w Busku, Szczaworyżu, Dobrowodzie i Szańcu.

  • Współautorstwo pomnika bohaterów poległych za wolność Polski w latach 1939 – 45, odsłoniętego w Busku – Zdroju w 1986 roku.

  • Pięć kamiennych elementów rzeźbiarskich z herbem Buska – Zdroju oraz szereg tablic pamiątkowych.

  • Kaplica w Jarząbkach (parafia Gnojno): Nastawa, Ołtarz, Ambona, chrzcielnica;

  • Kaplica w Busku, (parafia Brata Alberta w Busku): całość wnętrza z pełnym wyposażeniem;

  • Kaplica Brata Alberta w Dobiesławicach: nastawa ołtarzowa, ołtarz, ambona, chrzcielnica – wieża dzwonnica;

  • Portal marmurowy w Starochęcinach.

  • W dorobku wiele sztandarów, chorągwi kościelnych, ornatów.              
       
  • „Ołtarz Ojczyzny” z popiersiem Józefa Piłsudskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Busku.

  • Obelisk poświęcony Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Busku.


Jego prace znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych, m.in. francuskich, niemieckich, austriackich, angielskich, kanadyjskich, USA, Nowej Zelandii, Węgier, Ukrainy i Szwajcarii.

Aktywnie brał udział w działaniach ZPAP Okręgu kieleckiego. Odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ponadto liczne odznaczenia państwowe, wojskowe i organizacyjne. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i wieloma innymi.

W latach 60-tych i 70-tych aktywny działacz buskiego Oddziału PTTK. Przodownik Turystyki Kajakowej. Współzałożyciel i pierwszy Prezes Klubu Wodnego „Nida”. 

 

Więcej na  http://tmb.busko.pl/news.php?id=693 


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (6)
     

-Ktokolwiek (2013-01-16 13:24:54)

Pan Leszek Kurzeja był moim nauczycielem i mistrzem... Dziękuję za wszystko...

- (2013-01-15 19:48:55)

wyrazy wspolczucia...

-- (2013-01-15 10:32:36)

Był i będzie wielką Ikoną Buska -niestety przez ludzi małych nie docenianą.Dzieła jego trwać będą przez wieki

-Przyjaciel ..... (2013-01-15 09:41:49)

Bóg powołał Cię do Siebie,
Myśmy pozostali sami.
Tęskno, trudno żyć bez Ciebie,
grób Twój oblewamy łzami.

-lilla (2013-01-15 09:24:31)

Był artystą niestety w buskim grajdole niedocenianym.
Wyrazy współczucia dla rodziny.

--przyjaciel (2013-01-15 07:54:58)

Byłeś i jesteś wielki,żaden buski artysta,poeta,malarz do chwili obecnej nie dorównał Ci.Wzniosłeś się nad poziomy.Cześć Ci Leszku mój i nasz wielki Leszku!

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry