11 stycznia br., w wieku 80 lat zmarł buski artysta plastyk Leszek Kurzeja. W niedzielę 13 stycznia na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju pożegnali go najbliżsi i tłum przyjaciół.
Leszek
Kurzeja urodził się w 1933 roku w Busku-Zdroju, studiował na
krakowskiej ASP na wydziałach Malarstwa i Grafiki. W latach 60 był
kierownikiem miejskiego wydziału kultury w Busku. Wykładał też
malarstwo, rysunek i historię sztuki w Studium Nauczycielskim ZNP i
uczył plastyki w podstawówce i liceum w Busku-Zdroju.



W swojej karierze artystycznej doczekał się ponad stu wystaw, w tym
dwunastu indywidualnych. Był częstym gościem plenerów malarskich,
zarówno regionalnych, jak i krajowych. Znany był z cyklu rysunkowego
"Galeria Leszka Kurzei" publikowanego w "Tygodniku Ponidzia". Zasłynął
też jako autor rzeźb, które zdobią dziesiątki miejsc na całym Ponidziu.
Spod dłuta Kurzei wyszły między innymi: pomniki w miejscach walk i
straceń w: Busku, Wełeczu, Radzanowie, Wygodzie Kozińskiej, Słupii
Pacanowskiej, Lisowie i Chochole, witraże w kościele w Jasionnej, obrazy
dla kościołów w Gnojnie, Zawichoście, Busku, Oleśnicy i Jarząbkach,
obelisk poświęcony Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Busku czy wiele
kapliczek. Leszek Kurzeja został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi
i odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
LESZEK KURZEJA – NOTA BIOGRAFICZNA
Urodzony 14 kwietnia 1933 r. w Wełczu pow. Busko - Zdrój. Studia w krakowskiej ASP w latach 1953 – 1959 na Wydziałach: Malarstwa (pracownie: Radnickiego, Pronaszki, Łakomskiego) i Grafiki (pracownia Mieczysława Wejmana). Dyplom z odznaczeniem 20 maja 1959 r.
W latach 1960-1964 Kierownik Wydziału Kultury w Busku-Zdroju. Wykładowca malarstwa, rysunku, historii sztuki w Studium Nauczycielskim ZNP oraz nauczyciel wychowania plastycznego w szkole podstawowej i liceum ogólnokształcącym w Busku-Zdroju, w sumie w szkolnictwie 11 lat pracy.
Brał udział w ponad stu wystawach, w tym 12 indywidualnych. Uczestnik plenerów regionalnych i ogólnopolskich - Współtwórca pleneru „Kieleckie krajobrazy”. Prace cyklami np. „Wielcy ludzie mojego małego czasu”.
Pejzażysta Ponidzia, ponadto zajmował się swoistą malarską dokumentacją, tworząc cykle obrazów obiektów, które odchodzą w przeszłość, zabierając ze sobą niepowtarzalny klimat starej architektury – Cykl rysunków „Galeria Leszka Kurzei” w „Tygodniku Ponidzia”; „Notatki z podróży plenerowych” – Francja, Węgry, Białoruś, Rosja, Ukraina, Litwa.
Obok malarstwa i grafiki zajmował się rzeźbą. Na Ponidziu są to m.in.
- Realizacja pomników w miejscach walk i straceń w 1964 roku : Busko – Zdrój, Wełecz, Radzanów, Wygoda Kozińska, Słupia Pacanowska, Lisów, Chochół.
- Witraże do kościoła w Jasionnej.
- Obrazy dla kościołów Gnojna, Zawichostu, Buska, Oleśnicy, Jarząbek.
- Stacje do kaplic: pod Telegrafem; Brata Alberta w Busku; kaplicy więziennej w Pińczowie.
- Upamiętnienie mogił powstańców 1863 roku w Grochowiskach.
- Unifikacja grobów żołnierskich z 1939 roku na cmentarzach w Busku, Szczaworyżu, Dobrowodzie i Szańcu.
- Współautorstwo pomnika bohaterów poległych za wolność Polski w latach 1939 – 45, odsłoniętego w Busku – Zdroju w 1986 roku.
- Pięć kamiennych elementów rzeźbiarskich z herbem Buska – Zdroju oraz szereg tablic pamiątkowych.
- Kaplica w Jarząbkach (parafia Gnojno): Nastawa, Ołtarz, Ambona, chrzcielnica;
- Kaplica w Busku, (parafia Brata Alberta w Busku): całość wnętrza z pełnym wyposażeniem;
- Kaplica Brata Alberta w Dobiesławicach: nastawa ołtarzowa, ołtarz, ambona, chrzcielnica – wieża dzwonnica;
- Portal marmurowy w Starochęcinach.
- W dorobku wiele sztandarów, chorągwi kościelnych, ornatów.
- „Ołtarz Ojczyzny” z popiersiem Józefa Piłsudskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Busku.
- Obelisk poświęcony Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Busku.
Jego prace znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych, m.in. francuskich, niemieckich, austriackich, angielskich, kanadyjskich, USA, Nowej Zelandii, Węgier, Ukrainy i Szwajcarii.
Aktywnie brał udział w działaniach ZPAP Okręgu kieleckiego. Odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków.
Ponadto liczne odznaczenia państwowe, wojskowe i organizacyjne. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i wieloma innymi.
W latach 60-tych i 70-tych aktywny działacz buskiego Oddziału PTTK. Przodownik Turystyki Kajakowej. Współzałożyciel i pierwszy Prezes Klubu Wodnego „Nida”.
Więcej na http://tmb.busko.pl/news.php?id=693