swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Kazimierz Wielki na odsłonięciu pomnika stryja

Dodane: Kasia Data: 2013-01-15 16:07:49 (czytane: 16510)  Wersja do druku

I mamy w Busku, u podnóża Byczej Góry, pomnik Leszka Czarnego. Jego odsłonięcia 10 stycznia o 13.00 dokonali wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, burmistrz Waldemar Sikora oraz prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju Leszek Gadawski.

Wiceprezesi TMB Alicja Bednarska i Tadeusz Ura przecięli wstęgi na pamiątkowych tablicach. Uroczystemu odsłonięciu towarzyszyły trzy salwy ze średniowiecznej armaty.

Pomnik został poświęcony przez księdza dziekana Marka Podymę i księdza proboszcza Mariana Janika. Wielką niespodziankę uczestnikom uroczystości sprawił król Kazimierz Wielki, w rolę którego wcielił się uczeń buskiego ZSTiO. Król serdecznie wszystkich przywitał,tłumacząc swoją obecność na uroczystości faktem, że Leszek Czarny był jego stryjem. Życzył gospodarzom i mieszkańcom Buska-Zdroju, by w nowym roku wszystkim się wiodło.

leszek_czarny2.jpg

leszek_czarny4.jpg

leszek_czarny5.jpg 

Kiedy część oficjalna dobiegła końca, osoby uczestniczące w spotkaniu, a było ich około 350, udały się do buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Tu Franciszek Rusak wygłosił wykład pt. "Leszek Czarny". Historyk i regionalista, autor książki o księciu przyznał, że Leszek Czarny był wybitną postacią, zaś jego pomnik jest jednym z najładniejszych na Ponidziu.

leszek_czarny3.jpg 

leszek_czarny1.jpg 

Pomnik Leszka Czarnego został odlany z brązu, ma ponad 2 metry wysokości i waży 330 kilogramów. Został zaprojektowany przez Edmunda Juszczyka z Nowego Korczyna, wykonany zaś przez Zbigniewa Adamczyka. Pomnik postawiono z inicjatywy TMB. Jego koszt to około 50 tys. złotych. Połowa tej kwoty to środki z Unii Europejskiej, reszta - szczodre i dobrowolne datki.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (14)
     

- (2013-01-19 23:41:43)

no ostrogi królik ma zacne :P
pomnik na co nam potrzebny????????
taka chała jak i chałowatą aleje nam zrobili!!!!
wcześniej była urocza, klimat! a teraz? do du

-bubcia (2013-01-18 18:10:51)

haha, 350 osób? Z ekonomika była jedna klasa wraz z nauczycielką, z tego co widziałam z mechanika jedna i chyba lo. Dodatkowo kilka osób które przechodziły obok i starsze osoby zaproszone. 150 max było. bez kitu.

-gość. (2013-01-16 22:03:47)

prawda. po co klamac z iloscia osob. a moze warto faktycznie zajac się cmentarzem. Towarzystwo Przyjaciół Buska zbiera datki.Tylko na co? w dniu 3 listopada 2012r. widzialem i do dzis mozna to sprawdzic jak się dba o np. o grob matki Prezydenta Kaczorowskiego. Tak dba się , gdy w okolicy jest jakiś dziennikarz czy fotoreporter aby sie pokazać. Nie tędy droga...Panie Gadawski i Reszta...weźcie sie do porządnej roboty.

- (2013-01-16 20:58:58)

leszek uwazaj ceny zlomu poszly w gore

-- (2013-01-16 19:02:20)

a gdzie Kazimierz ma brodę?

-nikifor (2013-01-16 16:24:19)

pomnik mi sie podoba ale po co kłamać z tą 350 obsadą.

-nikifor (2013-01-16 16:22:14)

Smiechu warte 350 osob wszak jak by nie młodzież ze szkoły było by tam zaledwie 15-20 ludków /i tu juz mogłem przesadzić/
Wiec po co pisac nieprawde sam tam byłem i widziałem.

-* (2013-01-16 13:04:23)

a teraz czekamy na lokalnego artystę, co to nada pomnikowi swoistego kolorytu Np sprayem jakieś podkolanówki Leszkowi C. wymaluje, albo mu brodę na niebiesko zrobi albo tez miecz przemaluje na biało. Możliwości jest sporo. Problem co z tymi tablicami cmentarnymi? Może palić tam świeczki?

- (2013-01-16 09:59:19)

POmnik ładny ale te tablice...Miejsce Straceń.Przepraszam ale tak to wygląda.Taka nasza martylologia niestety.NIe było nikogo kto mógłby przemówić do rozumu?

- (2013-01-16 09:46:46)

Na zdjeciach widac że zainteresowanie ogromne jak zwykle osoby wzajemnej adoracji,uczniowie i harcerze na których zapewne wymuszono obecnosc pomimo ferii.

-;) (2013-01-15 23:41:12)

znowu Leszek Czarny z posiwiałą brodą. Na pierwszym planie zdjęć oczywiście same "sieroty po komunie". nie trzep się Jasiu..no wiem..zimno..
Ten plastikowy pomnik za unijne środki? I tak samo będzie pusty jak figurka buskiego barda. Szkoda na to środków finansowych.

-dziad z dziada (2013-01-15 21:37:28)

dlaczego te chłopy w sukienkach mają takie śmieszne czopki? dla checy?

-? (2013-01-15 19:12:24)

Czemu tablice są większe od Leszka ?Sponsorzy ważniejsI ?

-* (2013-01-15 17:28:52)

czy to ten Leszek C co to był wywieziony
na Sybir a potem rozstrzelany w Katyniu?

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry