swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Odsłonięcie pomnika Leszka Czarnego

Dodane: Agnieszka Data: 2013-01-04 13:47:36 (czytane: 15410)  Wersja do druku

Zarząd Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju ma zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców, sympatyków TMB na uroczyste odsłonięcie pomnika Leszka Czarnego. Odbędzie się ono 10 stycznia o godzinie 13 u podnóża "Byczej Góry" w Busku-Zdroju.

Odsłonięciu pomnika będzie towarzyszyć prelekcja Franciszka Rusaka "Leszek Czarny" oraz spotkanie noworoczne TMB. Uczestnicy uroczystości otrzymają pamiątkowe wydawnictwo.

leszek_czarny_pomnik001.jpg
Foto: archiwum


Serdecznie zapraszamy! 

 

Czytaj również: Płyta pod pomnik Leszka Czarnego zamontowana (video)

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (25)
     

zet (2016-01-08 20:58:29)

To, że busczanie z importu nic nie wiedzą o historii Buska, to nie dziwota. Ja szkołę podstawową i średnią skończyłem w Busku i w tych szkołach nikt mi nie powiedział, że istniał Leszek Czarny i nadał Busku prawa miejskie. Historia działa się w Krakowie, Warszawie, Gnieźnie. Historia nie powstawała w Busku, Stopnicy, Jędrzejowie. W tych miejscowościach nic się nie działo. One po prostu były - tak nas uczono.
Z chwilą odsłonięcia pomnik ten i ów zajrzy do historii, pójdzie do czytelni, otworzy internet. Czegoś się dowie. I o to chodziło.
A właściciel rekordowego psa niech mu sam wystawi pomnik.

-oo7 (2013-01-09 20:38:36)

[b]"nie ma fanfaronady, pompatyczności,podlizywania obłudy kłamstwa, nie ma smrodku, bezmyślnych wydatków"[/b]
hahaha, ale sie uśmiałem :)

- (2013-01-09 20:02:03)

Co do kasy towarzystwa to czemu na stronie nie ma bilansu? Wypadałoby pokazać ile kasy owo towarzystwo pozyskuje i skąd i na co ją wydaje.Takie towarzystwo wzajemnej adoracji

- (2013-01-09 18:56:18)

Ci malkontenci , którym solą w oku jest to stowarzyszenie niech pomyślą, bo to nie boli. Ile lat istnieje TMB, czym się zajmuje i jakie ma dokonania. Jedno z nielicznych stowarzyszeń gdzie nie ma polityki, fanfaronady, pompatyczności,podlizywania obłudy kłamstwa, nie ma smrodku, bezmyślnych wydatków , nie zginęła kasa . Jest promowanie miasta, odnowa zabytków, ochrona przed zapomnieniem zasłużonych i ciekawych ludzi, historycznych miejsc. Zastanówcie się więc nim coś napiszecie Szanowi Państwo

- (2013-01-08 20:50:27)

Marek Ciszewski jest po jedynej właściwej stronie ;) Jeżeli ma się korzyści to trzeba źródło pielęgnować.... Żenada

-oo7 (2013-01-08 19:08:02)

Jakoś nie mogę zrozumieć powodów tego usuwania komentarzy. W artykułach dot. kolędy i kościoła w Szańcu już nie ma komentarzy. Czyzby był interwencyjny tel od wielebnego? W jakim świetle to stawia właściciela tej strony? Nie oczekuję odpowiedzi bo pan Ciszewski jest zbyt tchórzliwy na ten krok. Faktem jest że wszystkie niepochlebne buskiej władzy komentarze są kasowane, a to daje do myślenia po której stronie jest własciciel tego portalu.

- (2013-01-08 15:44:36)

po co pisać komentarze skoro p. C i tak je usunie.Oczywiście zostaną tylko te poprawne politycznie......

- (2013-01-07 19:08:02)

dlaczego ogodz 13 a nie pozniej jak ludzie skoncza prace chyba o to chodzi zeby ksiadz pokropil bo o 15 zaczyna koledowanie a takiej okazji przeciez nie opusci i na fotkach musi oczywiscie byc nic nowego a moze by tak jeden raz bez kleru by sie obylo

-Andres Iniesta (2013-01-07 01:06:17)

Ja też wolałem Bycoka w całości ale nie rozpiżyli go przecież po to, żeby pomnik postawić. Nie mam więc nic przeciwko temu pomnikowi. Niestety, i tak go zaraz nasza wspaniała buska młodzież zniszczy.

-dobrze że stawiają ... (2013-01-06 20:25:10)

Ty też postaw ....
Ale do tego trzeba trochę samozaparcia, a Ty masz tylko klawiaturę...

-Do poniżej (2013-01-06 14:15:59)

I chyba o to właśnie chodzi całej tej grupie towarzystwa przyjaciół Buska Zdroju

- (2013-01-06 13:26:42)

jak by sondaz przeprowadzic kto to byl leszek czarny co 500setny by cos wiedzial na ten temat ale nazwisko ura mer adamczyk krawczyk wojnowski to co drugi a nie jakis leszek z przed 800 lat

- (2013-01-06 11:25:41)

hm zastanawia mnie fakt ze jakas grupka osób pod nadaną sobie nazwą stawia sobie pomnik chyba za zgodą władz miasta bo chyba nie na prywatnym podwórku bez opini mieszkanców których wogóle nie pytano cz chca aby takowy pomnik stał gdziekolwiek itd.Skoro tak mozna to zastanawiam się cz nie postawie sobie pomnika mojego byłego pieska który słuzył mi wiernie 20 lat co jest ewenementem wsród zwierzat a ze komus to sie nie bedzie podobało to co mnie to obchodzi.Jestem miłosnikiem zwierzat jak owa gupa buska i tez chce miec swój własny pomnik pozdrawiam i dziwie się władzom buska ze dają sobą maniulowac przez jakąs grupe miłosników z tak naprawde niewiadomym celem jaki zamierzają osiągnąc

-_ (2013-01-06 09:54:32)

Właśnie między innymi dlatego ten pomnik powstaje, żebyś jeden z drugim choć przez chwilę pomyślał nad historią swojej miejscowości.
PS. Prosiłbym o link do typologii koron książęcych. Z chęcią bym porównał XIII w. koronę jakiegoś księcia do korony np. Łokietka.

-Mama (2013-01-06 00:46:16)

Mój mąż z wykształcenia jest prezesem. Poza tem jest nikim.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry