swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Od nowego roku płacimy podatek za psa

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-27 08:51:28 (czytane: 23378)  Wersja do druku

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 22 listopada, buscy radni zdecydowali, że od nowego roku na terenie gminy zostanie wprowadzona opłata od posiadania psów. Będzie ona wynosiła rocznie 36 złotych od jednego psa posiadanego przez osobę fizyczną.

Wprowadzenie opłaty ma na celu zmniejszenie ilości  psów bezdomnych.

Jak czytamy w uchwale: „opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania do dnia 31 marca roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek jej zapłaty. Obowiązek uiszczenia opłaty powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba fizyczna weszła w posiadanie psa i wygasa z upływem miesiąca, w którym osoba fizyczna utraciła posiadanie psa”. Opłaty należy wpłacać do kasy Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub na rachunek bankowy gminy.


Z mocy ustawy, opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,

  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,

  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 i Nr 223, poz. 1463) - z tytułu posiadania psa asystującego,

  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,

  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

/kr/


Posiedzenie Rady Miejskiej retransmitowane będzie w naszej Telewizji Internetowej:

ponidzieTVlogo5_200.png
KLIKNIJ I OGLĄDAJ!!!

Godziny emisji:

27.11.2012: godz. 10.00, 15.30, 20.00

 
Zapraszamy również do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl

 

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (92)
     

- (2012-11-27 13:49:19)

Szanowni Państwo,

Mnie o zdanie nikt nie pytal wiec nie bede placil nikomu zadych pieniedzy. Proponuje mieszkancom buska zrobic podobnie.

Prosze o opamietanie "wladze" buska!!

-Rafał (2012-11-27 13:33:51)

Kur** no debilizm jeszcze żeby te pieniądze szły na schroniska to by było pięknie a te ******* wezmą dla siebie
:( proste ze zapłacę ale no z ciężkim bólem i znów nic nie mogę zrobić z tym ze mnie państwo okrada bezczelnie i muszę na to patrzeć a piesek biega po podwórku bo mam prywatna posesje i jak u innych nawet za bramkę nie wybiega powiem brzydko sra pod moim oknem i szczy tez pod moim oknem moja sprawa to tyle

-xxxxlllllllllll (2012-11-27 13:18:02)

A OD KOTA TO NIE DA SIE PRZECIE I PIES I KOT TO CZWORONOG :)

-miszczu (2012-11-27 13:09:58)

A można wiedzieć w jaki sposób to wpłynie na zmniejszenie ilości psów bezdomnych?

- (2012-11-27 12:34:15)

mam posesje ogrodzoną,i za psa mojego nie zapłace!!!!!!!!!!!!!!!pogieło ich??????????????

-x (2012-11-27 12:20:10)

Płacić mam od mojego pieska, za to że biega po mojej ogrodzonej posesji i na moją ziemie kupy robi,?

-do qwert (2012-11-27 11:54:42)

najbardziej grozne dla zdrowia oraz bezpieczenstwa mieszkańców sa auta. Zanieczyszczają powietrze, niszczą trawniki, zabijaja ludzi. Niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców miwasta sa w dalszej kolejności paleniska opalane węglem, żle oczyszczana woda w kranie, eternit , ciągle jeszcze obecny, zapylenie powietrza,śmieciowe żarcie,
a dopiero w drugiej dziesiątce problem psich odchodów. Najłatwiej oczywiście zabrać się za problem psi.Ale skoro tak
to trzeba to robić z głową. Np okres przejściowy czyli psy na smyczach. Okres przejściowy czyli psy z identyfikatorami itp. Tu buskiemu magistratowi i tym nieszczęsnym radnym nie chodzi o czystośc w mieście czy rozwiązanie problemu psów bezpańskich. Im chodzi wyłącznie o zwiększenie podatków bo się budżet nie zapina. Tak więc nie będzie rozwiązany żaden problem, będą tylko zwiększone podatki.

-qwert (2012-11-27 11:33:17)

JA OSOBIŚCIE WPROWADZIŁ BYM JESZCZE KARY DLA POSIADACZY MIEJSKICH PIESKÓW ,ZA TO ŻE ZANIECZYSZCZAJĄ CHODNIKI, TRAWNIKI I ULICE. ICH WŁASCICIELE WYPROWADZAJĄC PIESKA NA SPACER Z UŚMIECHEM NA TWARZY PATRZĄ JAK ICH KUDŁATY PRZYJACIEL STAWIA KLOCA NA ŚRODKU CHODNIKA I NIC SOBIE Z TEGO NIE ROBIĄ. W CYWILIZOWANYM SWIECIE ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK TOREBKA NA PSIE ODCHODY I KOSZ NA ŚMIECI I TO SIĘ SPRZĄTA !!!. A U NAS SIĘ ŚLIZGAMY NA TYCH ODCHODACH PO CHODNIKACH ALBO UPRAWIAMY SLALOM PO MIĘDZY NIMI. CIEKAW JESTEM CZY MIELI BY TAKIE ZADOWOLONE MINY W MOMENCIE, GDY KLOCA POSTAWIŁ BYM NA ICH WYCIERACZCE PRZED DRZWIAMI? POZDRAWIAM WSZYSTKICH POSIADACZY SRAJĄCYCH PO CHODNIKACH PIESKÓW.

-AAA (2012-11-27 11:30:05)

A kto będzie liczył psy - chyba powstaną nowe etaty.

-///////////// (2012-11-27 11:23:56)

DO DRAGONA A MOŻE TO TY BYŚ WYSTARTOWAŁ W NASTĘPNYCH WYBORACH I MOŻE BYŚ MĄDRZEJSZE USTAWY WPROWADZAŁ ,I MOŻE BY TA KIESA BYŁABY AZ PRZLANA ,A TAK NA PRAWDĘ TO MYŚLĘ ŻE TY TEŻ MASZ PSA PO KTÓRYM NIE SPRZĄTASZ TYCH GÓWIEN I OTO CI CHODZI , A BEZ CHŁOPKÓW ROZTROPKÓW BYŚ GŁODOWAŁ I CIENKO PRZĄDŁ , A MOŻE NALEŻYSZ DO PISU GDZIE JUŻ HOFMAN NAZYWAŁ PSL CHŁOPKI ROZTROPKI ,A ONI MAJĄ SIĘ DOBRZE I ZNACZNIE LEPIEJ NIŻ TEN INTELIGENTY PIS

-do wolontariuszki (2012-11-27 10:33:26)

Wysterylizować to sobie możesz,ale swojego chłopa o ile go masz,żeby później takie matoły się nie rodziły,a czipa zaaplikuj sobie sama,żeby można było wiedzieć gdzie aktualnie znajduje się kolejny pseudo racjonalizator społeczeństwa.

-DRAGON (2012-11-27 10:21:09)

Buscy radni są bezradni i tworzą zgraną grupę BARANÓW !!! Proponuję wprowadzić wobec tego podatek od BARANA i familii BARANA bez żadnych ulg a miejska kiesa zapełni się po same brzegi. Zastanawiam się jak trzeba przykręcić śrubę i w jaki sposób wyciągnąć od ludzi pieniądze, by ludzie przejrzeli na oczy i w następnym wyborach nie głosowali na chłopków roztropków i miłośników Buska buskich psiaków na których rozpoczęli polowanie. Do odstrzału z Wami BARANIE ŁBY !!!

- (2012-11-27 09:49:25)

I co niby ta opłata ma zmienić? Urzędnicy będą psie kupy zbierać u mnie pod blikiem? Bo nie da się wejść na trawę tak jest zasrane dookoła, między innymi przez psa jednego z radnych

-abc (2012-11-27 09:49:20)

to ile komenda będzie płaciła?

-m. do kolegów radnych (2012-11-27 09:48:13)

Kolejny szczyt głupoty a uzasadnienie to już kosmos! Pies to nie samochód że wprowadzenie opłat zniechęci ludzi do jego posiadania. Pieski wylądują na ulicy!!!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry