swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Biało-czerwone serca uczniów ZSTiO (fotoreportaż)

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-13 09:41:51 (czytane: 18497)  Wersja do druku

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju uczy się młodzież, która, jak twierdzi, ma biało-czerwone serca, pełne miłości do ojczyzny.

Trzeba przyznać, że nie są to słowa na wyrost, o czym można się było przekonać w sobotę 10 listopada podczas uroczystego ślubowania klas pierwszych połączonego z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, które miało miejsce w hali sportowej PMOS.

Uczniowie szkoły przygotowali bardzo interesujący program, m.in. dwie prezentacje przedstawiające dzieje naszego kraju. Chór składający się z uczennic klasy pierwszej wykonał pieśni legionowe.

budowlanka_slubowanie005.jpg 

budowlanka_slubowanie002.jpg 

Tego samego dnia 140 uczniów klas pierwszych przystąpiło do ślubowania. Wśród nich znalazło się 102 uczniów z technikum i 38 z zasadniczej szkoły zawodowej. Wszyscy ślubowali w obecności dyrektor szkoły Lucyny Wojnowskiej i króla Kazimierza Wielkiego; w tę rolę wcielił się Michał Bąk, który co roku przybywa na uroczystość ze swoją świtą. Pani dyrektor pasowała swych nowych uczniów kielnią i królewskim berłem.

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody zdobyte w konkursach o królu Kazimierzu Wielkim. W konkursie, którego tematem było życie i panowanie wielkiego władcy, nagrody kolejno otrzymali: Grzegorz Sambór 1 TA miejsce pierwsze, Dariusz Kuc 1 TA, Kordian Płusa  1 TG miejsce drugie oraz Paulina Szumilas 1 TG i Krystian Wojtyś 1 TG miejsce trzecie.

budowlanka_slubowanie001.jpg 

budowlanka_slubowanie004.jpg 

budowlanka_slubowanie003.jpg 

Pierwszoklasiści całkiem niedawno rozpoczęli naukę w nowej szkole, a już cieszą się sławą wśród starszych kolegów. W końcu niemałe mają osiągnięcia. Dominik Prucnal i Emil Kuźniak z 1TH na przykład układają kostkę Rubika. Najlepszy czas Dominika to 24,08 s, ( średni czas to ok. 30 s). Emil układa kostkę w ciągu 32 s. Patryk Głuch z 1 TA to bokser z sukcesami, jest Mistrzem Województwa Świętokrzyskiego 2012 w kategorii kadet 57 kg oraz Mistrzem Polski Klubów Gwardyjnych 2012 w kategorii kadet 57 kg. Może się również pochwalić III miejscem na V Międzynarodowym Turnieju im. Stanisława Kiliana w kategorii kadet 57 kg. W 1 TB są uczniowie uzdolnieni muzycznie: Wojciech Skorupa gra na kornecie, Rafał Rutkowski zaś na keyboardzie.

W tym roku ZSTiO  ma aż dwie pary bliźniaków: do klasy I TA uczęszczają bracia: Gabriel i Kamil Czerw oraz Wojciech i Marcin Kubat. W ZSTiO zapowiada się interesujący rok…

/KR/

 fotoreportaż

 

 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (22)
     

-olo (2012-11-13 16:52:40)

dookoła mnóstwo patriotów. Trudno znależć osobę mającą do patriotyzmu stosunek obojętny. Wszędzie serca przepełnione.... tylko w ankietach 80% deklaruje chęć wyjazdu z kraju. O jakim patriotyżmie mówimy? O tym sztucznym , udawanym, bełkotliwym w tych szkolnych rytuałach pt ,, co poeta miał na myśli,,? Włśnie taki przykład prezentuje szkoła im Kazimierza Wielkiego

Treśc tego patriotyzmy w ten sposób wpajanego ma kojarzyć się z walka. Tylko ci co walczyli zasługują na miano patriotów. Więc z roku na rok rosna szeregi kombatantów- patriotów. Wyszli niedawno na ulice Warszawy.

Jednym z wyrózników tradycyjnie rozumianego patriotyzmu jest szacunek dla godła. Jaki to szacunek wpaja szkoła pisałem niedawno na przykładzie Korczyna. Tu tez ciekawostka. Szkolna uroczystośc ponoć patriotyczna pod banerem reklamującym kotły C.O.

Szkoła nie potrafi kreować postaw patriotycznych bo co dwa lata inna moda na patriotyzm obowiązuje.Nie ma mowy o patriotyżmie dla dzisiejszego , bo nie ma walki czy wojny. Szkoła nie potrafi
kreować postaw patriotycznych jutra. I tylko takie bzdurne jasełka od 50 albo i dłużej lat odprawiane . Jasełka gdzie brak refleksji, brak namysłu tylko klepanie patriotycznej mantry.


Tych gorzkich uwag nie odnoszę do konkretnej szkoły tu się prezentującej. Takie udawactwo obowiązuje powszechnie

-xyz (2012-11-13 16:31:33)

czytam w tekście, że uczniowie tej szkoły maja serca pełne miłości do ojczyzny. Mdło się robi jak takie diagnozy kardiologiczne czytam. A uczniowie innych buskich szkół tej miłości maja do połowt serc? Przecież to jedno wielkie udawanie czyli pic na wodę. Bo jak sprawdzić poziom patriotyzmu? Takie spektakle robi się i nagłasnia nie ku chwale uczniów a dyrektorki prezentującej się na fotografiach. To dla niej zaprasza się buską władzę a nie dla młodziezy. A poza tym akademiami patriotycznych postaw raczej nie zbudujemy. Taki sobie PR, z gatunku mniej udanych

-OLO do woja marsz, lub ........ (2012-11-13 13:56:06)

Tam zrobią z Ciebie pełnowartościowego mężczyznę.
Lub idz kolego do Seminarium, jeśli lubisz łagodnych chłopców.

- (2012-11-13 13:53:05)

Ten <OLO> to jakiś malkontent wszędzie zajmuje głos. Tylko czy ma rację ?????

-olo (2012-11-13 12:05:09)

patriotyzm wpajany przez trepa w wojsku to znakomita szkoła patriotyzmu.

-Do OLO (2012-11-13 11:50:15)

Chłopie brakuje zasadniczej służby wojskowej bo tam wyrobiono by Tobie patriotyzm do ojczyzny
SZMACIARZU JEDEN !!!!!!!

-olo (2012-11-13 11:35:05)

ma duże parcie na promocję własnej osoby Pani Dyrektor Lucyna Wojnowska. Dobrze to czy nie bardzo? Sam już nie wiem. Ale żeby ze szkolnymi akademiami takie hallo robić, chyba nie jest dobrzeNo i z ta miłością do ojczyzny jakoś nie rozumiem.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry