swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Biało-czerwone serca uczniów ZSTiO (fotoreportaż)

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-13 09:41:51 (czytane: 18498)  Wersja do druku

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju uczy się młodzież, która, jak twierdzi, ma biało-czerwone serca, pełne miłości do ojczyzny.

Trzeba przyznać, że nie są to słowa na wyrost, o czym można się było przekonać w sobotę 10 listopada podczas uroczystego ślubowania klas pierwszych połączonego z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, które miało miejsce w hali sportowej PMOS.

Uczniowie szkoły przygotowali bardzo interesujący program, m.in. dwie prezentacje przedstawiające dzieje naszego kraju. Chór składający się z uczennic klasy pierwszej wykonał pieśni legionowe.

budowlanka_slubowanie005.jpg 

budowlanka_slubowanie002.jpg 

Tego samego dnia 140 uczniów klas pierwszych przystąpiło do ślubowania. Wśród nich znalazło się 102 uczniów z technikum i 38 z zasadniczej szkoły zawodowej. Wszyscy ślubowali w obecności dyrektor szkoły Lucyny Wojnowskiej i króla Kazimierza Wielkiego; w tę rolę wcielił się Michał Bąk, który co roku przybywa na uroczystość ze swoją świtą. Pani dyrektor pasowała swych nowych uczniów kielnią i królewskim berłem.

Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody zdobyte w konkursach o królu Kazimierzu Wielkim. W konkursie, którego tematem było życie i panowanie wielkiego władcy, nagrody kolejno otrzymali: Grzegorz Sambór 1 TA miejsce pierwsze, Dariusz Kuc 1 TA, Kordian Płusa  1 TG miejsce drugie oraz Paulina Szumilas 1 TG i Krystian Wojtyś 1 TG miejsce trzecie.

budowlanka_slubowanie001.jpg 

budowlanka_slubowanie004.jpg 

budowlanka_slubowanie003.jpg 

Pierwszoklasiści całkiem niedawno rozpoczęli naukę w nowej szkole, a już cieszą się sławą wśród starszych kolegów. W końcu niemałe mają osiągnięcia. Dominik Prucnal i Emil Kuźniak z 1TH na przykład układają kostkę Rubika. Najlepszy czas Dominika to 24,08 s, ( średni czas to ok. 30 s). Emil układa kostkę w ciągu 32 s. Patryk Głuch z 1 TA to bokser z sukcesami, jest Mistrzem Województwa Świętokrzyskiego 2012 w kategorii kadet 57 kg oraz Mistrzem Polski Klubów Gwardyjnych 2012 w kategorii kadet 57 kg. Może się również pochwalić III miejscem na V Międzynarodowym Turnieju im. Stanisława Kiliana w kategorii kadet 57 kg. W 1 TB są uczniowie uzdolnieni muzycznie: Wojciech Skorupa gra na kornecie, Rafał Rutkowski zaś na keyboardzie.

W tym roku ZSTiO  ma aż dwie pary bliźniaków: do klasy I TA uczęszczają bracia: Gabriel i Kamil Czerw oraz Wojciech i Marcin Kubat. W ZSTiO zapowiada się interesujący rok…

/KR/

 fotoreportaż

 

 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (22)
     

-olo do obiektywny (2012-11-15 22:25:06)

problem w tym że Ty napewno wiesz ,że takie jasełka są lekcjami patriotyzmu. Ja napewno wiem że są tylko jasełkami. Natomiast czapkę patriotyczną nakładają tym jasełkom nauczyciele, co to innych pomysłów nie maja. I tak się to toczy od dziesiątków lat. Efekt żaden bo 80% młodzieży nie widzi swojej przyszłości w tym kraju.Ale zamiast się nad tym zastanowić jasełkami się odwali problem
A pomyślec o wspólczesnym patriotyżmie , takim co niekoniecznie trzeba umierać za ojczyznę, nie łaska?

-- (2012-11-15 22:10:04)

Bereciarze i przebierańcy skąd te łaciate mundury parciane pasy i moherowe ?berety.Ma olo racje nie róbmy tego i nie mówmy,ze to patriotyczne w/g mnie to happening lu jasełka no tu bym się zgodził

-obiektywny (2012-11-15 20:13:24)

Tego typu "Jasełka" mają swoją wartość i powinny być organizowane, ponieważ nie tylko o wartości patriotyczne tu chodzi. Natomiast publikacja internetowa to dopiero są jasełka, bo uczestniczą w nich osoby, typowi krytykanci bo napewno nie merytoryczni krytycy! OLO pisze o "parciu na autopromocję", nie zauważając, że wiele informacji na stronie są dzięki jego inspiracji. To ON ciągle zachęca do publikowania informacji, ciągle będąc niedoinformowany! Ciekawe jakie ma pomysły na skuteczne lekcje patriotyzmu? Gdyby znał opinie młodzieży na temat organizowanych w szkołach lekcji patriotyzmu,by się mocno zdziwił, choć nie wierzę by zmienił poglądy - bo dla krytykanta jest wygodnym wiedzieć swoje. Nie ma i nigdy nie było jednej szkoły patriotyzmu. Wszelkie działania czy to poprzez organizowanie jasełek, apeli i innych wydarzeń/uroczystości jest wskazane ze względu na potrzebę kształtowania postaw / zachowań /zaradności osób przedsiębiorczych. A tylko osoby wykształcone i operatywne mogą kształtować naszą i kraju przyszłość, czyli być "materialnymi" patriotami, nie malkontentami wywijającymi chorągiewkami od święta. Tak więc organizuj P Dyrektor wszystko co przynosi korzyści uczniom w zakresie nauki i wychowania! Popieram. (Natomiast jeśli chodzi o promocję tego wydarzenia to faktycznie ktoś trochę przesadził).

-olo (2012-11-14 11:59:56)

Nie recenzuję tej konkretnej uroczystości lecz
:
- wyrażne parcie na autopromocje dyrektorki,

- śmieszny zapis o sercach wypełnionych miłością do ojczyzny akurat uczniów tej szkoły,

- fatalną manierę akademijnego czyli pokazowego stylu tworzenia postaw patriotycznych młodzieży.

Ponadto stwierdzam ,że:

- takie akademie zwane przeze mnie jasełkami, to marna lekcja patriotyzmu za to lekcja udawactwo, blichtru i
zakłamywania czym dziś jest patriotyzm,

-takie uroczystości powinny odbywać się na tle godła , barw i flagi państwowej a nie reklam kotłów c.o.

Ponadto krytykuję ten sam od dziesiątków lat rytuał czyli jasełka patriotyczne jako przestarzały, nie odpowiadający wymogom obecnych czasów. Krytykuję zerową wartośc edukacyjną tych na dobrą sprawę jedynych lekcji patriotyzmu. Nie podoba mi się obłuda, celebra zamiast autentycznego angażowania młodzieży w sprawy patriotyzmu.Angażowanie młodziezy w sprawy ich małej ojczyzny. Pytanie jakie angazowanie i w jakim celu? Ale to temat na inną dyskusję. Brak takiego własnie modelu edukacji patriotycznej już w Busku negatywnie zaowocował: kompromitacją rady młodzieżowej.

To ważny sygnał obok którego obojętnie przeszli tzw wychowawcy, radni. Taki jest w skrócie mój pogląd w tej sprawie

-do olo (2012-11-14 10:50:55)

Czyli nie widziałeś. Ale oceniać mimo to potrafisz. To jeszcze zrecenzuj parę filmów, spektakli itd. Dobrze Ci idzie.

-olo (2012-11-13 22:59:26)

moje poglądy na tzw patriotyczne wychowanie szkóły jest niezmienne od latTwierdzę,że to fikcja, celebra, jasełka bardziej ważne dla nauczycieli którzy muszą się wykazać niż podmiotu tych działań, czyli uczniów. Najgorsze, że treści tych jasełek śą tak mdłe, nieprzystające do czasów obecnych. Nikomu się nie chce pomyśleć o patriotyżmie dnia dzisiejszego. Jak go kształtować? A może odnieśc do tzw małych ojczyzn? Niestety o tym się nie myśli.

-do olo (2012-11-13 22:51:23)

no więc, walkower, czyż nie?

-do olo (2012-11-13 22:34:06)

... a odpowiedzi jak nie było, tak nie ma ...

-olo (2012-11-13 22:22:58)

Reklama kotłów c.o. na szkolnej uroczystości? Trzeba było przygotować odpowiednio salę.Ale akurat wobec tematu patriotyzmu jest to kwestia piąta, choć godło powinno być głównym tłem o odniesieniem

-;) (2012-11-13 22:15:07)

olo coś zamilkło... poszło na kolejne jasełka.

-a reklama Echa Dnia... (2012-11-13 22:05:28)

Ci nie przeszkadza???

-:) (2012-11-13 22:03:40)

Przeciez wyraźnie pisze, że to nie było w szkole tylko na hali sportowej .

-* (2012-11-13 21:02:29)

co robi w szkole raklama zakładu p. SasaUczniowie to potencjalni nabywcy tych kotłów, czy jak? Mało to budujące żeby radny wojewódzki / czy tak?/ zezwalał na lokowanie własnych reklam w szkołach. Zresztą tam więcej różnych reklam można zauważyć. Nowoczesny patriotyzm. Czy tak?

-w. (2012-11-13 20:46:22)

olo, jedno pytanie, i bardzo proszę o krótką, jednoznaczną odpowiedź: widziałeś te, jak to nazywasz, "jasełka"?

-bus (2012-11-13 19:51:17)

Jeśli o patriotyżmie mowa to może wladze miasta ,póki nie jest za pożno oświetlili Pomnik Tadeusza Kościuszki .Wieczorem wogóle nie widoczny ,zamiast oświetlać dzrzewa. Dobra rada.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry