swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Leszek Czarny u podnóża Byczej Góry.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-10-25 16:19:58 (czytane: 22450)  Wersja do druku

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie listopada tego roku przed „Byczą Górą” zostanie odsłonięty pomnik Leszka Czarnego. Już przygotowano tzw. stopę pod figurę księcia, a także otwór, do którego zostanie włożona, i przykryta granitową płytą, kapsuła z opisem całego przedsięwzięcia i listą darczyńców.

Na koncie, na które wciąż wpływają pieniądze na budowę pomnika, znajduje się już 31 335,80 złotych. Dzięki pomocy pani Małgorzaty Donoch udało się złożyć wniosek do Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego i uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych, które wyniesie 25 tysięcy złotych.

leszek_czarny_pomnik001.jpg 

Uroczystemu odsłonięciu pomnika będzie towarzyszyć konferencja poświęcona budowie oraz promocja książki o Leszku Czarnym Franciszka Rusaka.

Poniżej znajduje się lista darczyńców, którzy wsparli budowę pomnika:

ZŁOCI DARCZYŃCY:
01. STANISŁAW IMOSA AUSTRALIA
02. KRYSTYNA WERONIKA KUŹNIAK
03. SANATORIUM UZDROWISKOWE NIDA-ZDRÓJ Sp. z o.o.
04. UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ S.A.
05. ŁUCJA I TADEUSZ BANASZEWSCY
06. WALDEMAR JÓZEF SIKORA
07. BANK SPÓŁDZIELCZY W BUSKU-ZDROJU
08. TERESA I KAZIMIERZ, ORAZ EWELINA I MAREK KRZEMIŃSCY
09. 21 WOJSKOWY SZPITAL UZDROWISKOWO-REHABILITACYJNY

WSZYSCY DARCZYŃCY W/G KOLEJNOŚCI WPŁAT:

1. TADEUSZ URA - HOTEL POD ŚWIERKIEM
2. PROF. DR HAB. MIECZYSŁAW ADAMCZYK
3. JERZY KOKOCIŃSKI
4. BARBARA WIELGO
5. REGINA i CZESŁAW GRADZIK
6. RYSZARD LALEWICZ
7. JOLANTA DYTKOWSKA-WŁODARCZYK
8. MAŁGORZATA MIODOWICZ
9. IWONA i PIOTR TOKARZ
10. Z. J. LUDWIKOWSCY, Z.RUSIECKA z d. LUDWIKOWSKA
11. ELŻBIETA i RYSZARD KŁUSKIEWICZ
12. KRYSTYNA WERONIKA KUŹNIAK
13. JERZY DYGDOŃ
14. SANATORIUM UZDROWISKOWE NIDA-ZDRÓJ Sp. z o.o.
15. JUSTYNA NUREK
16. BOGUSŁAWA ZOCH
17. MOTOZBYT KRZEMIŃSKI TADEUSZ
18. Piotr Wierzbicki od KARDYNAŁA JÓZEFA GLEMPA
19. UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ S.A.
20. ŁUCJA I TADEUSZ BANASZEWSCY
21. WALDEMAR JÓZEF SIKORA
22. STANISŁAW IMOSA AUSTRALIA
23. MIROSŁAWA i FRANCISZEK RUSAK
24. BANK SPÓŁDZIELCZY W BUSKU-ZDROJU
25. MAJCHERCZAK BOGUSŁAWA
26. LESZEK GADAWSKI
27. TERESA I KAZIMIERZ, ORAZ EWELINA I MAREK KRZEMIŃSCY
28. TADEUSZ GRYC
29. 21 WOJSKOWY SZPITAL UZDROWISKOWO-REHABILITACYJNY
30. TADEUSZ KOREPTA
31. ANDRZEJ I OLGA ZOCH
32. GRZEGORZ SOLARZ
33. JADWIGA I CZESŁAW KARCZEWSCY
34. BEATA, GRZEGORZ KIELESIŃSKI
35. CZESŁAW CHAŁAT TYGODNIK PONIDZIA


Informujemy, że wpłaty można dokonywać w dalszym ciągu na konto bankowe  Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.

Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju, numer konta:
31-8480 0004 -2001 0006 8882 0002


/KR/




  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (34)
     

-cleo do xyz (2012-10-26 23:23:35)

szkoda, że nie ma już w Busku dr Chwojko, dostałbyś debecylinę w dupsko i twoje życie wróciło by do normalności, a tak będziesz cierpiał niezadowolony do dnia sądnego.
Lepiej wpłać 20 zł na budowę pomnika i dopiero krakaj, bo jak będziesz krakał za friko to cię bozia pokara.

- (2012-10-26 18:16:16)

a swiecony chyba nie bedzie bo strasznie z biskupami sie procesowal i chcial troche ukrucic ich wladze tego mu kler nie zapomni

-xyz (2012-10-26 17:59:00)

pasuje ten pomnik do swego otoczenia jak bat do pewnej części ciała. Otoczenie względnie współoczesne a pomik w stylistyce przełomu wieków 19/ 20. Jeśli jeszcze4 Bristol zostanie przebudowany jak pokazywano to na spokojnym wizualnie kawałku ziemi / Bycok / pojawi się kaszana. Czy nikt w tym Busku nie ma wyobrażni i smaku? Czy nie można było dostosować stylistyki tej rzeżby do projektu zabudowy Byczej?

-zyz (2012-10-26 14:47:05)

Podoba mi się ten Leszek Czarny i ta cała akcja buszczan. Coś po was zostanie, Busko ładnieje. Gratulję.

-Leszek Czarny do saneczkarzy i narciarzy (2012-10-26 14:35:40)

będziecie jeździć na sankach i nartach tak samo jak dawniej - oby wam checi i energii nie zabrakło.

-róży (2012-10-26 13:27:21)

Nareszcie Leszek Czarny będzie miał swoje 5 minut. W historii to on nie bardzo zaistniał; żona nim poniewierała, żaby sproszkowane jadał by męską niemoc leczyć.To niech teraz chłop ma.

-*** (2012-10-26 12:28:33)

Lans, lans,lans.....

-marko (2012-10-26 10:47:43)

- to prawda, na Byczej Górze zlikwidowano w Busku ostatnią górkę na której zimą bawiło się mnóstwo dzieci.

-do Buskowianina - buskowianka (2012-10-26 10:40:21)

Panie Buskowianinie,
zauważa Pan biedę i szukających w śmietnikach by nie umrzeć z głodu. Gratuluję!
Jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności nie zauważa Pan tysięcy hektarów urodzajnej ziemi dookoła Buska, rejon Pińczowa, Stopnicy, Kazimierzy, Korczyna - która leży odłogiem. Mam nadzieję, że nie jest Pan niewidomym skoro widzi pan tych umierających w buskich śmietnikach?
Osobiście ronię łzy widząc to barbażyństwo, bo ziemia jak kobieta - ma rodzić! Łatwiej wyjąć ze śmietnika pół wczorajszego chleba niż go zasiać.
Dziś nikomu nie opłaca ruszać rękami.
A szkoda, bo gdyby zamiast pańskiego narzekania może łaskawie zorganizował by Pan grupę tych biednych i umierających z głodu Buszczan do zwykłego ruszania rękami, to dla mnie jest Pan idolem.
Sama sypnę na dobry początek sporą kwotę, aby ci "umierający" mieli pełne brzuszki i nie szukali po śmietnikach. Tylko niech - na litośc boską, zaczną ruszać rękami!
Każdy kawałek ziemi dookoła Buska jest do wzięcia w dzierżawę, po to tylko by ta nasza polska ziemia rodziła.
To ziemia drogi Buskowianinie żywi nas ludzi, a nie odwrotnie.
Pamiętam lata powojenne, kiedy dookoła Buska rosły wszelkiego rodzaju warzywa: kapusta, kalafiory, cebula, pomidory, ziemniaki - było tego "skolko ugodno", a tytoniu rosło że ho, ho - przy każdym domu z tytoniowymi uprawami była suszarnia tytoniu. Obok domostw pasły się krowy - było normalne mleko od krowy, a nie z Bierdonki biała śmierdząca woda, kobitki robiły domowe masło, sery, po podwórach wiosną chodziły kwoki ze stadem małych kokotków z których był rosołek, że palce lizać. Na drogach przebiegały kury, kaczki przechodziły wolniej - jak to kaczki. Z gęsiami było gorzej, bo syczały i z drogi nie chciały się usunąć.
Żytko, proso i przenica rosła nawet na 3 metrowych zagonkach, których wokół Pińczwa było najwięcej, przy domach były drzewa owocowe, które zaspakajały domowników i na sprzedaż zostawało. Wciąż pamiętam wspaniały smak koksy - to takie zimowe jabłko i dzieci były zdrowe. Wszystkim się to opłacało.
I wyobraź sobie Buskowianinie, że to nikomu nie przeszkadzało, nawet Bierutowi, Stalinowi, Gomułce i Gierkowi.
Przeszkodziło dopiero Tuskowi... i tym analfobetom dookoła niego.
Ale to już było i "se ne wrati", bo dziś łatwiej naćpać sie gnoju w Biedronce, bo tani, czy w śmietnku obok bloku - to w końcu to samo, niż ruszyc rączkami i tę naszą polską ziemię uprawiać.
Pomyś Buskowianie zaczym klikniesz następnym razem w keyboard - bo bzdury każdy może pisać.
Pomnik Leszka Czarnego, faceta który miał taki kaprys i nadał prawa miejskie zadupiu obok Klerykowa, to początek naszego pieknego dziś grodu, który zna cały świat.
I chwała tym co robią coś dla naszego miasta i chwała dla tych co ruszyli kieszenia, by taki pomnik powstał.
Niebawem będziesz się fotografował z Leszkiem Czarnym. Bywaj zdrów - buskowianka Lidia.

- (2012-10-26 10:14:46)

bycok opieral sie caratowi faszyzmowi i komunie dopiero demokracja doprowadzila do jego zaglady tak jak przyczynila sie do upadku wielu innych rzeczy ktore stoja jej na przeszkodzie jaka to wielka sila drzemie w demokracji potrafi nawet przenosic gory

-bolek (2012-10-26 09:31:42)

nie wiedzialem, ze Stanislaw Imosa nazywa sie rowniez australia...zenujace

-? (2012-10-26 08:31:32)

nudno-smutne

- (2012-10-26 08:17:30)

"... Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie listopada tego roku przed „Byczą Górą”..." Niedługo "Bycza Góra" to będzie tylko z nazwy. Najpierw prace związane z "upiększeniem" alei mickiewicza sprawiły że, część bycoka została rozkopana i wywieziona. Teraz nowy właściciel Bristolu również zaczyna "wywozić" bycoka. ehhh...

- (2012-10-26 00:55:35)

a czemu to jeden z panów opiera sie o pomnik? czyżby?????????
a tak w ogóle to durny pomysł i kolejne źle wydane pieniądze

-dziad z dziada (2012-10-25 23:38:44)

ja pytam się, czy to jest promocja czy autopromocja, a jak autopromocja, to kogo?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry